DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteniz yaza hazır mı?

E-ticaret siteniz yaza hazır mı?

Yaz ayları pek çok sektör için daha durgun geçen bir dönemdir. Genel olarak pek çok kişi tatile olduğu için alışverişler yavaşlar. Fakat yaz dönemi sizin için durgun geçmek zorunda değil. Eğer e-ticaret sitenizi doğru bir şekilde yaza hazırlarsanız yılın herhangi bir dönemi kadar ve belki de daha fazla satışı yaz döneminde gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun için öncelikle ürünlerinizi gözden geçirmeniz gerekir. E-ticaret sitenizde ürün yelpazenizin izin verdiği ölçüde yaza uygun ürünlerle desteklemek bu dönemi daha dolu geçirmenizi sağlayabilir. Bununla beraber IdeaSoft olarak bu dönemde tüketicilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, onların hayatını kolaylaştıracak çözümler sunmanız fark yaratmanızı kolaylaştıracaktır.

İşte e-ticaret sitenizi yaz dönemine hazırlamak için sizler için derlediğimiz ipuçları…

Kışlıkları kaldırın

Yaz aylarında kış aylarına özel ürünleri satmak daha zordur. Ama eğer stoğunuzda çok sayıda kışlık ürün kaldıysa bir an önce özel bir kampanya düzenleyerek bu ürünleri indirimli olarak elden çıkartmanızda fayda var. Havalar ısındıkça kışa özel ürünlerin satışının giderek zorlaşacağını unutmayın.

Yazlıkları ortaya çıkartın

Sitenizde yaz aylarına daha uygun ürünler varsa onları yavaş yavaş ön plana çıkartmanın tam zamanı. Ana sayfada daha fazla yaza uygun ürün yer alması genel anlamda bu tip tüm ürünlerinizin satışını olumlu etkileyecektir. Eğer sitenizde yaza özel ürünler yoksa veya sayıları azsa çok geç kalmadan bu tarz ürünleri temin etmenizde fayda var.

Sitenizde tatil teması

Yaz ayları tüketicilerin tatili düşündükleri ve düşledikleri bir dönemdir. Ürünler doğrudan tatil ile ilgili olmasa bile e-ticaret sitenizin tasarımını bir tatil temasına dönüştürmek, müşteriye duygusal olarak ulaşmanızı sağlayabilir. Kendi tatil özlemini ve tatil hayallerini paylaşan bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmak müşteri için daha cazip olacaktır.

Yaza özel paketler hazırlayın

Bir insan tatile çıkarken nelere ihtiyaç duyar? Bu konuyu müşterileriniz yerine siz düşünün ve onların tatile çıkarken hiçbir şey unutmadıklarından emin olmalarını sağlayın. Onlar yerine düşünerek örneğin güneş kremi, deniz havlusu, havuz terliği veya bebekler için su geçirmeyen deniz bezi gibi ihtiyaç duyabilecekleri farklı ürünleri içeren paketler hazırlayın ve tek bir paket ile tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlayın.

Müşterilerin hareketli olabileceklerini unutmayın

Müşterileriniz çoğu zaman e-ticaret sitenize evlerinden veya işyerlerinden giriyor olabilirler. Ama okulların tatile girmesi ile birlikte pek çok aile yazlık bölgelere doğru harekete geçecekler. E-ticaret sitenizin trafiği yoğun olarak PC ve diz üstü bilgisayarlardan geliyorsa bu dönemde mobil trafikte bir artış olabileceğini hesaba katmanızda fayda var. Bu yüzden de e-ticaret sitenizin mobil cihazlarda olması gerektiği gibi göründüğünü kontrol etmek iyi bir fikir olacaktır. Bunun ardından reklam hedeflemelerinizde mobil cihazlara da biraz daha fazla ağırlık vermeniz uygun olabilir.

Tüm bunları kontrol ettiyseniz artık yaz döneminde satışları artırmaya hazırsınız demektir… Bir e-ticaret siteniz yoksa hemen ücretsiz demo hesabına başvurup bu ipuçlarını kullanabileceğiniz bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!