DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteniz yaz sezonuna hazır mı?

E-ticaret siteniz yaz sezonuna hazır mı?

E-ticaret sitelerinin daha başarılı bir yaz sezonu geçirebilmeleri açısından, bahar ayları son derece önemli. Bu nedenle, e-ticaret sitesi sahiplerinin bahar aylarını; yaz sezonu için yeni pazarlama stratejileri ve operasyonlar geliştirecekleri bir dönem olarak görmeleri çok yararlı olabilir.

E-ticaret sitenizin yaz sezonuna, rekabetçi bir avantaj elde edebileceği ve yeni müşterilere ulaşabileceği stratejilerle girebilmesi için; öncesinde, kuşkusuz bir hazırlık yapmanız gerekiyor. Bu anlamda bahar ayları da; e-ticaret sitenize yeni müşteriler çekebilmek ve sitenizin var olan müşterilerini sadık müşteriye dönüştürebilmek konusunda, stratejiler belirlemeniz ve kampanyalar planlamanız için en uygun dönem. Peki bu dönemde; yaz sezonuna hazırlanırken, e-ticaret sitenizi hangi konularda güçlendirmeniz gerekir?

Çözüm ortakları ve tedarikçileri kullanma

Yaz sezonunda pazarlama faaliyetlerinizle birlikte satışlarınızın da artacağını düşünüyorsanız, özellikle bu dönemde ortaklarınız ve tedarikçileriniz gibi, işinize destek olabilecek tarafların iletişim bilgilerinin elinizin altında olması ve onlarla ihtiyaç duyduğunuz her an iletişim kurabilmeniz son derece önemli.

Ayrıca, pazara ürün sunmanıza yardımcı olabilecek tüm taraflarla nasıl çalışacağınızı da yoğun dönem girmeden önce netleştirmenizde de büyük yarar var. Çünkü iletişimdeki herhangi bir aksaklık, sahip olduğunuz envanterinize de zarar verebilir; ki bu da müşteri memnuniyeti ve sadakatinin azalmasıyla sonuçlanabilir, satış kaybına neden olabilir. Bu anlamda, yeni müşteriler edinme konusundaki maliyetler, mevcut maliyetlerinizden daha fazla olacağı için; yeni operasyonlarınızı planlarken müşteri memnuniyetini temel almanız önem taşıyor.

Envanter ve destekleyici veri düzenleme

Eğer e-ticaret sitenize bir bahar temizliği yapmak, uzun zamandır gerçekleştirmek istediğiniz optimizasyon çalışmalarına ağırlık vermek istiyorsanız; işe veri düzenlemekle başlayabilirsiniz. Verilerinizi düzenlerken; ürün açıklama ve kodlarını, fiyat ve stok bilgilerini içeren tüm verilerinizin güncel, temiz ve dizine eklenmiş olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu konuda; veri içinde görünürlük temel olduğu için, yanlış veriler ve çok fazla veya çok az envanterin satış kaybetmenize yol açabileceğini unutmamanızda yarar var.

Kampanya ve kritik satış dönemlerinde verilerinizi düzenlemek her zamankinden daha önemli hale gelebilir. Çünkü hiçbir e-ticaret sitesi sahibi, aynı ürünü iki ayrı kişiye satmak gibi bir hata yapmak istemez. Ayrıca; yeni bir envanter sağlamak, sipariş yönetimi sistemindeki bilgilerinizi girmek ve ürünlerinizi online mağazanızda satışa sunulur hale getirmek de vakit alabilir. Bu nedenle, sitenizin geçerli olarak görüntülenmesini sağlamak için; öncesinde bir düzen kurmuş olmanız, ürünlerinizi erken sipariş etmeniz gerekebilir.

Satış kanallarınızın kampanyalarınız ile artan trafiğe hazır olmasını sağlamak için, envanter yönetim sisteminizin sağlıklı bir biçimde çalışması son derece önemli. Bu anlamda; taşıma, ödeme işlemleri ve muhasebe sistemleri ile temel entegrasyon dahil olmak üzere, iyi bir envanter yönetim sisteminin, işinizin kritik yönlerini yönetmesinde büyük yarar var. Çünkü bu sayede, envanteriniz konusunda herhangi bir sorun yaşamadan siparişlerinizi kargoya verebilir ve müşteri hizmetlerinizin güven içerisinde müşterilerinize yanıt vermesini sağlayabilirsiniz.

Arama motorları ve diğer kanallar için site optimizasyonu

Herhangi bir e-ticaret sitesinin arama motorları için optimize edilmesi, aynı zamanda bir siteyi etkili bir biçimde tanıtmanın da ilk adımı. Bu anlamda; web sitenizin lansmanına kadar, sayfalarda kullanılan etiket, anahtar kelime ve meta içeriklerin detaylı bir şekilde incelenmiş olması gerekir. Bu nedenle, SEO konusunda uzman olan profesyonellerden destek almanızda büyük yarar var.

Eğer zaten bir SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) planınız varsa, arama motoru reklamlarına bütçe ayırarak sitenizin Google’daki görünürlüğünü artırabilirsiniz. Ayrıca, potansiyel müşterilerinizin ziyaret etme olasılığı olan sitelere banner reklam vermeyi düşünebilirsiniz.

Paylaştığımız ipuçlarından yola çıkarak siz de e-ticaret sitenizde ve operasyonlarınızda aksayabilecek konuları belirleyebilir ve bu konularda sitenizi yaz sezonuna kadar güçlendirerek, yaz sezonu satışlarınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft, e-ticarette satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!