DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteniz yayına başlamadan önce cevap vermeniz gereken 5 önemli soru

E-ticaret siteniz yayına başlamadan önce cevap vermeniz gereken 5 önemli soru

Bir e-ticaret sitesine sahip olarak, internetten ürün pazarlamak; işin pratiğinden önce birçok konuda daha bilgi sahibi olmayı gerektiriyor. Bu anlamda, her e-ticaret girişimcisinin; e-ticaret sitesini yayına başlamadan önce, kendisine bazı sorular sorarak önemli noktaları eksiksiz şekilde belirlemesinde yarar var.

Bildiğiniz gibi e-ticaret sitelerinin en büyük avantajlarından biri; zaman kısıtlaması olmadan ve internetin bulunduğu her yerde hizmet verebilmeleri. Bu nedenle, e-ticaret sitenizin teknik alt yapısı ve yazılımının güçlü olması, sitenize düzenli olarak bakım yapılması; müşterilerinizin sitenizle ilgili herhangi bir teknik sorun yaşamaması açısından son derece önemli. Peki hem teknik hem de pazarlama anlamında e-ticaret sitenizi potansiyel müşterilerinizin hizmetine sunmadan önce dikkat etmeniz gerekenler neler?

1. Sitenizin satış hedefi ne olacak?

E-ticaret siteniz yayınlanmaya başlamadan önce kendinize, mümkün olduğunca detaylı bir iş planı hazırlamış olmanız çok önemli. Bu süreçte, eğer işinizi neden ve nasıl büyütmek istediğiniz konusunda gerçekçi bir fikriniz yoksa, rakip sitelerden veya ticaret birlikleri vb. gibi kaynaklardan pazar tahminleri almaya çalışabilirsiniz. Çünkü bir satış hedefinizin olmaması, yatırım yapacağınız miktarı netleştirmenize de engel olabilir. Bu ise barındırma, web sitesi vb. gibi yatırımlarınıza yapacağınız harcamalarınızın yetersiz kalmasına neden olabilir.

2. Sitenizin güncellemeleri ve bakımı nasıl yapılacak?

Bildiğiniz gibi, e-ticaret siteniz yayınlandıktan sonra rutin güncellemeler yapmanız gerekiyor ve bu konuda da siteniz yayınlanmadan önce bir plan yapmış olmanız çok önemli. Bu nedenle, sitenizin güncellemeleri ve bakımıyla ilgili tüm gereksinimlerinizi karşılayacak IdeaSoft gibi bir profesyonel altyapı sağlayıcı kullanmanız işinizi çok kolaylaştırabilir.

3. Ürün güncelleme konusundaki iş gücü nasıl karşılanacak?

Bir e-ticaret sitesi için, yeni ürün bilgilerini siteye yüklemek, son derece zahmetli ve sorunlu bir işleme dönüşebilir. Özellikle de çok sayıda ürün bilgisi ve çok fazla ürün fotoğrafı yüklemeniz gerektiğinde, bu çok fazla vaktinizi alabilir. Bu nedenle, işlerinizin hızını artırması açısından, bu konuda pratik bir çözüm bulmanız ve iş planı yapmanız, konuyla ilgili kişileri istihdam etmeniz faydalı olabilir.

4. Değerlendirmeler ve müşteri yorumları nasıl yönetilecek?

E-ticaret sitenizdeki değerlendirmeler ve yorumlar potansiyel müşterilerinizde güven duygusu sağlamanızı kolaylaştırabilir. Çünkü e-ticaret sitenizi ilk kez ziyaret eden potansiyel müşterileriniz; sitenizdeki olumlu ve olumsuz yorumları okuyarak, fikir sahibi olabilir. Bu yorumlar onların satın alma karar sürecini olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu nedenle, sitenizde değerlendirmelere ve yorumlara yer vermeniz ve e-ticaret siteniz yayınlanmadan önce bu konuda da herhangi bir profesyonel bir destek alıp almayacağınıza karar vermeniz önem taşıyor.

5. Müşterilerinizin kişisel bilgileri nasıl korunacak?

Müşterilerinizin ödeme biçimleri konusunda düşünürken, sahtecilikle ilgili nasıl bir önlem alacağınızı ve müşterilerinizin kişisel bilgilerinin güvenliğini nasıl sağlayacağınızı da hesaba katmanız gerekiyor. Bu konuda, e-ticaret sitenizden alışveriş yapan müşterilerinizin kişisel bilgilerini SSL gibi bir şifreleme sertifikasıyla korumanızda büyük yarar var. Ardından, sitenizin ana sayfasında; müşterilerinizin kişisel bilgilerinin bir koruma sistemiyle koruduğunuzu belirterek, potansiyel müşterilerinizin size güvenmesini sağlayabilirsiniz.

Paylaştığımız sorulara cevap bulmanızı sağlayacak öneriler yardımıyla, siz de e-ticaret siteniz yayınlandığında karşılaşabileceğiniz bazı önemli sorunlardan kaçınabilir ve e-ticaret sitenizin daha etkin bir hizmet sunmasını sağlayabilirsiniz. IdeaSoft e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel, akıllı çözümleriyle yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticarete giriş
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!