DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteniz satışların zirve yapacağı bir yılbaşı dönemine hazır mı?

E-ticaret siteniz satışların zirve yapacağı bir yılbaşı dönemine hazır mı?

Sevgililer günü, anneler günü gibi özel günler küçük ya da büyük birçok e-ticaret sitesi için önemini gün geçtikçe artırıyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri e-ticaret sitesi sahiplerinin bu dönemdeki işlem hacimlerimin toplam yıllık satışlarının önemli bir kısmını oluşturuyor olması.

2015 yılı Nisan ayında yapılan bir araştırmaya göre e-ticaret sektöründeki büyüme beklenenden çok daha fazla ve yine aynı araştırmaya göre bu sektördeki büyüme ilerleyen yıllarda daha da artarak devam edecek. Yani bu sektördeki satış ivmesi her geçen gün daha ileriye gidecek.

Peki, 2015 yılında işlem hacminin en çok artacağı son özel dönemi olan yılbaşında e-ticaret sitelerini neler bekliyor? İşte e-ticaret sitenizi yılbaşında başarıya taşıyacak öneriler…

E-ticaret sitelerindeki büyüme

Yapılan bir araştırmaya göre Kasım ve Aralık dönemin de toplam perakende satışları yüzde 13,9 büyüme hacmine ulaşırken internet satışlarının yüzde 5,6 büyüyeceği tahmin ediliyor. Bu araştırma sonucunda elde edilen veriler geçtiğimiz seneye oranla çok daha iyi. Bu sonuçtan yola çıkan uzmanlar tatil dönemlerinde artan internet satışlarının ilerleyen zamanlarda çok daha fazla olacağını öngörüyor. Sizin yapmanız gereken bu büyümeye hızla uyum sağlamak.

Mobil uyumluluk

Yapılan bir araştırmaya göre internet üzerinden yapılan alışverişlerin neredeyse yüzde 50’si mobil cihazlarla gerçekleştiriliyor. Hızlı bir temposuyla aktif olarak çalışan insanların masa üstü bilgisayarları kullanarak yaptıkları alışverişleri sonuca ulaştırması artık biraz daha zorlaşmış gözüküyor. O nedenle e-ticaret sitenizin mobil uyumlu olduğuna ve mobil cihazlarda görüntülenirken herhangi bir sorun yaşanmayacağına emin olmanız sizin için faydalı olacaktır.

Yüksek rekabet

Rekabetin yoğunlaştığı tatil döneminde yeni müşteriler kazanmak için çok çalışmanız gerekir. Belki de yeni bir müşteri grubuna yoğunlaşmadan önce geçtiğimiz senelerden ya da dönemlerden elinizde olan müşteri listelerini değerlendirip; kendinizi hatırlatabilirsiniz. Bu müşterilere ulaşırken e-posta pazarlamasını kullanabilirsiniz. E-posta kullanarak çeşitli kampanyalar ve etkinliklerle ile ilgili bilgilendirme de bulunabilirsiniz. Hatta belki bu e-postaları yaş, cinsiyet gibi gruplara ayırarak satış için daha etkili kampanyalar hazırlayabilirsiniz.

Ayrıca e-posta ile beraber sosyal medyayı kullanmanın da sizi başarıya götüreceği su götürmez bir gerçek. Müşterilerinize kendinizi hatırlatacak küçük paylaşımlarda bulunmak, avantajlı kampanyalar hazırlamak onların yılbaşı alışverişlerinde sizi tercih etmesini sağlayıp; işinizi kolaylaştırabilir.

Geçmiş bilgilerinizi değerlendirin

Geçtiğimiz tatil dönemlerinde yaşadıklarınızı düşünerek hazırlıklarınızı yapın. Örneğin site içeriğinize yılbaşı vurgusunu verebilecek görseller ve içerikler ekleyin. Görsellerin sizin vitrininiz olduğunu; hazırlayacağınız içeriklerin de satış danışmanınız olduğunu unutmayın. Yaşanılacak yoğunluğu kaldırabilecek bir ekibiniz var mı ya da sitenizde sergilediğiniz ürünlerin hepsi elinizde yeterli derece de bulunuyor mu? Bunların hepsini kontrol etmeli ve hazırlıklarınızı bir an önce tamamlamalısınız.

Siz de yılbaşı dönemini karlı bir şekilde geçirmek istiyor; size özel fırsatları değerlendirerek başarıya ulaşmak istiyorsanız IdeaSoft’un ayrıcalıklarla dolu dünyasına adım atın ve ücretsiz demo hesabınızı bir an önce oluşturun…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiürün yönetimi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!