DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteniz ne kadar güvenli?

E-ticaret siteniz ne kadar güvenli?

İnternetin gelişimi bireysel kullanıcılara ve işletmelere birçok avantaj sağlıyor. Ancak teknolojinin kötüye kullanılması bazı sorunların yaşanmasına da neden olabiliyor. Özellikle kullanıcıların kredi kartlarıyla ödeme yaptıkları e-ticaret siteleri, kötü niyetli kişiler nedeniyle çeşitli güvenlik problemleri yaşayabiliyor.

Bu anlamda e-ticaret sitelerinin güvenlik konusundaki çalışmaları son derece önemli. Kötü niyetli kullanıcılar günümüzde, e-ticaret siteleri üzerindeki değerli müşteri verilerinin peşine düşüyor. E-ticaret sitesi sahipleri ise yeterli güvenlik önlemi almadığını farkında değilse ve sadece satışa odaklanmışsa, hem site sahipleri hem de müşterileri için olumsuz durumlar ortaya çıkabiliyor.

Zayıf bir site güvenliği, markanızı ve müşterilerinizi savunmasız hale getirebilir. Bunun için, IdeaSoft gibi profesyonel bir yazılım firmasının e-ticaret platformunu kullanarak ve tüm altyapı gerekliliklerinizi onun sorumluluğuna bırakarak; sitenizin güvenliği konusunda sorun yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

IdeaSoft olarak, sizlere e-ticaret sitenizin güvenliğini artıracak önemli ipuçları hazırladık…

Güçlü bir SSL sertifikası

SSL (Secure Sockets Layer); e-ticaret sitenizden kredi kartıyla yaptığınız satışlarda, müşterilerinizin güvenliğini sağlamak için kurulan ve tamamen sitenize özel lisanslandırılabilen bir güvenlik sertifikası. Şifreleme teknolojisi olan, güvenilir bir servis sağlayıcıdan, güçlü bir “SSL sertifikası uygulaması” edinerek; çok az bir maliyetle, gerekli güvenlik önlemlerini alabilirsiniz.

IdeaSoft; profesyonel bir e-ticaret platformu olarak, oluşturduğu sitelerde kullanıcı güvenliğini 128 bit SSL sertifikasıyla sağlıyor. Sunucularda alışveriş bilgileri saklanmadığı için müşterileriniz alışverişlerini güvenle gerçekleştirilebiliyor.

SSL sertifikasının, e-ticaret sitenizde nasıl uygulandığı hakkında detaylı bilgi edinebilmek için web barındırma (hosting) yöneticinizden, kullandıkları SSL sertifikasının markasını ve hangi sayfaları, verileri şifrelemeyle koruduklarını öğrenmeniz faydalı olabilir.

İdari erişim denetimi

Sitenizin yönetim bölümlerine sadece idari olarak yetkilendirilmiş kişilerin ulaşması da dikkat edilmesi gereken noktalardan biri. Sitenizin bu konudaki güvenliğini denetlemek için aşağıdaki sorulara cevap arayabilirsiniz;

  • Oturum açmada hangi kimlik doğrulamalarını gerçekleştiriyorsunuz?
  • Şifreler ne kadar sıklıkla değiştiriliyor?
  • Kimlerin, sunucunuza idari erişim izinleri ve şifreleri var?

E-ticaret sitelerinde idari giriş verilerinin riske atılması; kötü niyetli kullanıcıların, sitedeki her alana sınırsız olarak girebilmesine yol açabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için; e-ticaret sitenize ilişkin kullanıcı adı ve şifre gibi kimlik doğrulamalarınızın çok güçlü olmasını ve bunların en az üç ayda bir değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Bilindiği gibi kullanıcı şifrelerinin güçlü olması (en az 8 ile12 karakter) ve bu şifrelerin; büyük harf, sayı ve sembol gibi, her karakter türünün en az birini içermesi önem taşıyor. Sunucuya tam olarak kimlerin ‘idari erişiminin’ olduğunu bilmenizde ve az sayıda kişinin idari erişiminin olmasında da büyük yarar var. Bu anlamda ekibinizden yalnızca birkaç güvenilir kişiye altyapı yönetimi için hesap oluşturmanız yeterli olabilir.

Saklanan müşteri verilerini sınırlandırma

Kişisel verilerin kaydedilmesini sınırlandırmak ve bu verilerin güvenliğini kontrol edebilmek için sisteminizi şu sorulara cevap arayarak denetleyebilirsiniz;

  • Müşterilerin hangi tür verileri sunucularınızda saklanıyor?
  • Bu veriler nasıl kullanılıyor?
  • Veriler nerede saklanıyor ve şifrelendiriliyor?

Bilişim suçlularından, müşterilerinizin verilerini koruyarak sitenizin güvenliğini sağlamak için; sunucularınızda saklanan verileri sınırlandırarak, kötüye kullanımı engelleyebilirsiniz. Güçlü bir güvenlik tekniği olarak; sunucularınızda hiçbir müşteri verisi bulundurmamakta veya az miktarda veriye yer vermekte büyük yarar var.

Eğer tüm bu konularda fazla çaba harcamadan sorunsuz bir sistem oluşturmak istiyorsanız, IdeaSoft ile hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan, kendi e-ticaret işinizi güvenle kurup, büyütebilirsiniz. Akıllı e-ticaret paketleri ile vaktinizi güvenlik sorunlarına değil; satışlarınızı artırmaya ayırabilmek için, hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Güvenlik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!