DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteniz için satışları artıracak içerikler oluşturmanın 5 adımı

E-ticaret siteniz için satışları artıracak içerikler oluşturmanın 5 adımı

E-ticarette başarılı bir çizgiyi yakalamak ve sürdürmek için yararlanılan en önemli kaynakların başında içerik geliyor. Sitenize kaliteli trafik çekmek ve hedef kitleyi ürüne yönlendirmek için kullanılan bu içerikleri oluşturmak, özel bir emek ve yatırım isteyen bir süreç.

İçeriklerin, e-ticaretin kazancını artırabilmesi için gücünden en doğru şekilde yararlanılması gerekir. Bunun için de bazı noktalara özellikle dikkat edilmesi son derece önemli.

Her adımda e-ticaretinizin başarısını destekleyen Türkiye’nin lider altyapı sağlayıcısı IdeaSoft olarak size adım adım güçlü içerik oluşturmanın yöntemlerini açıklıyoruz…

1-İhtiyaç belirleyin, sorun çözün

İçerik oluşturmanın en önemli amacı, siteye düzenli ve dönüşüm oranlarını yükseltebilecek kaliteli trafik sağlamak diyebiliriz. Bu da hedef kitlenizin ilgisini çekmek ve onları alışverişe yöneltmek anlamına geliyor. Bu amaca hizmet eden bir içerik oluşturmak için öncelikle hedef kitlenizin ihtiyaçlarını belirleyebilirsiniz.

Bunları belirlerken, ilk bakacağınız kaynak, pazarlamasını yaptığınız ürün ya da ürünler. Potansiyel müşterilerinizin hangi ihtiyacını, nasıl karşılıyor? Hangi sorunlarına çözüm sunuyor? Bu ürünü en iyi şekilde nasıl kullanabilirler? Bu ürün olmazsa neler kaybederler? Ya da buna sahip olmak onların hayatını nasıl etkileyecek?

Bu ve benzer birçok soru sorabilir ve içeriğinizi nasıl geliştireceğinizi bu cevaplar ışığında belirleyebilirsiniz. Böylece hazırlayacağınız içerikler hem müşterilerinizi siteye çeker hem de onlara bir fayda sunarak markaya olan güvenlerini pekiştirir.

2-Başlığın gücünü önemseyin

Başlık, bir içeriğin en önemli öğesidir. Yapılan araştırmalarda, okuyucuların %80’inin bir metni okuyup okumama konusunda karar verirken başlığa bağlı kaldıkları sonucuna ulaşılmış. Bu yüzden içeriğinizi en iyi şekilde anlatan, net ve çarpıcı bir başlık seçmeniz, içerik pazarlamasında başarılı olmanız için çok önemli.

Çarpıcı başlıklar bulmanın farklı yöntemleri var; örneğin içerikte cevabını verdiğiniz önemli bir soru sorabilirsiniz. Çok önemli bilgiler paylaştığınızı gösteren, “… duymaya hazır olun!” gibi iddialı kelimeler, merak uyandırıcı ya da şaşırtıcı ifadeler kullanabilirsiniz.

3-Destekleyici öğelerden yararlanın

İçeriğinizi destekleyecek birçok yardımcı öğe var: fotoğraf, video, infografik gibi… Bunları yerinde ve amacına uygun bir şekilde kullanarak içeriğinizin gücünü artırabilirsiniz. Bu öğeleri seçerken veya kurgularken kaliteli olmasına özen gösterirseniz etkileri çok daha fazla olabilir.

4-‘Call to action’ı netleştirin

Alışverişe, harekete yönlendiren çağrı cümleleri yani ‘call to action’ (CTA)lar içeriğin olmazsa olmaz unsurlarından. İçeriğinizin CTA’sını metnin içinde çeşitli şekillerde yapabilirsiniz.

Özellikle yazının sonunda link vererek hedefe net bir şekilde yönlendirme yapmayı ihmal etmeyin. Bazen yazının tüm içeriği okunmayabilir bu yüzden ara başlıklarda call to action yapmanız da içeriğin başarı şansını artırabilir.

5-Uzman desteği alın

İçerik oluşturmak; etkili yazabilmeyi, yazı ve görseli bir arada en doğru şekilde kullanabilmeyi, içerikleri farklı online mecralara uyarlayabilmeyi gerektiren, zaman ve emek isteyen bir süreç.

Her işin olduğu gibi bu işin de uzmanları var, evet. İçerik oluşturma işini kendiniz yapabileceğiniz gibi bir uzman desteği de alabilirsiniz. Bu şekilde paylaşımların sürekli, düzenli ve kaliteli olmasını sağlayarak, içerik pazarlamasından daha fazla verim alabilirsiniz.

Siz de açıkladığımız bu adımları takip ederek, güçlü içeriklerle sitenize kaliteli trafik sağlayabilir ve dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft olarak her ihtiyaca uygun teknik altyapı çözümlerimizle her zaman yanınızdayız. Siz de hemen demo hesabınızı oluşturun, profesyonel desteğimizle başarınızı artırın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!