DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteniz için kişiselleştirme çalışmaları ile fark yaratma yolları

E-ticaret siteniz için kişiselleştirme çalışmaları ile fark yaratma yolları

Son yıllarda e-ticaret müşterileri, alışveriş tecrübelerini, kendileri için özel olarak hazırlanmış sitelerde ve kişiselleştirilmiş ürünler aracılığıyla gerçekleştirme eğilimi gösteriyor. Bu nedenle e-ticaret sitenizin kullanıcılara göre kişiselleştirilmesi satışları olumlu yönde etkileyen önemli bir faktör. Bu anlamda her bir kullanıcıya özel mesajlar ve teklifler sunarak müşterilerde sitenin kendisi için tasarlanmış olduğunu hissetmesini sağlamak, müşterilerinizi satın almaya teşvik edebilir.

2015 yılı itibariyle kişiselleştirme konusunda birçok e-ticaret sitesi, farklı stratejiler geliştirmeye başladı. Eğer siz de henüz e-ticaret siteniz için bir kişiselleştirme çalışması yapmadıysanız şu an bu stratejiyi geliştirmek için çok uygun bir zaman olabilir. İşte sitenizi, kullanıcılar için daha kişisel bir hale getirmenizi sağlayacak bazı ipuçları…

1. E-postalarınızı kişiselleştirin

E-posta listenize mesaj gönderirken kullanıcıları, alışveriş alışkanlıklarına göre, “müşteriler” ve “potansiyel müşteriler” gibi iki gruba ayırmak kullanıcının durumuna göre mesaj içerikleri oluşturmanızı kolaylaştırabilir.

Sitenizden alışveriş yapan kullanıcılara yani müşterilerinize, kendilerini özel hissettirecek avantajlar sunmak ya da belirli kampanyalardan sadece onların faydalanabildiğini hissettirmek olumlu sonuçlar verebilir. Diğer taraftan alışveriş yapmayan gruba da sitenizin güvenilir ve tercih edilen bir e-ticaret sitesi olduğunu gösteren kullanıcı yorumları, istatistiksel araştırmalar gibi veriler sunarak, alışveriş yapmaya teşvik edici e-posta pazarlama içerikleri hazırlayabilirsiniz.

2. Ziyaretçilerinizin dikkatini çektiğinizden emin olun

Site tasarımınızın kullanıcı için dikkat çekici olmasına özen göstermeniz de kişiselleştirme çalışmanızın bir parçası olabilir. Ancak bunu yaparken kullanıcıları banner’lara boğmaktan ya da gereksiz açılır pencerelere maruz bırakmaktan kaçınmanızda fayda var.

Yapılan araştırmalara göre, e-ticaret sitelerinin trafiklerinin çoğunu belirli sayfalar ya da kategoriler oluşturuyor. Bu sayfalarda kullanılabilecek, dinamik açılır pencereler, indirim kuponları veya kampanya banner’larıyla ziyaretçilerin dikkatini çekmeniz mümkün. IdeaSoft’un sitelere uyguladığı konsept tasarımlar da işinizi kolaylaştırabilir.

3. Analizlerden faydalanın

Site ziyaretçilerinizle ilgili elinizde ne kadar çok veri olursa onlara yönelik kişiselleştirmeleri o kadar sağlıklı yapabilirsiniz. Potansiyel müşterilerle ilgili bilgi sahibi olmak, ziyaretçilerin beklentilerini karşılama yönünde doğru kararlar almanıza yardımcı olabilir.

Müşterilerinizin e-ticaret sitenizde yaptığı alışverişlerden yola çıkarak kişisel tercihlerini ve satın alma alışkanlıklarını belirleyebilirsiniz. Yapılan alışverişlerin tarihleri, arama geçmişleri, ürün kategorileri gibi veriler müşteri yönelimlerini belirlemek için kullanılabilir. E-ticaret sitenizi, bu yönelimler doğrultusunda sunacağınız kişiye özel fırsatlar ve kampanyalarla kullanıcılar için daha çekici hale getirebilir ve satış oranlarınızı daha yukarı çekebilirsiniz.

Bütün bu ipuçları yanında yaptığınız kişiselleştirmeler sonrası sitenizin verimliliğinde ne gibi değişiklikler olduğunu ölçmeyi ve değerlendirmeyi ihmal etmeyin. Görünüşte oldukça zahmetli bir işmiş gibi görünse de kişiselleştirme çalışmaları sitenize önemli dönüşler sağlayabilir. Bu nedenle bu çalışmalara vakit kaybeden başlamanız, uygulamalarınızın faydasını erken görmeye başlamanız açısından son derece önemli.

IdeaSoft sadece bu konuda değil işinizi online’a taşırken ihtiyaç durduğunuz her konuda, e-ticaret paketleri ile her zaman yanınızda olmaya hazır. Gelin siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile e-ticarette kazanmaya başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticarete giriş
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!