DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteniz için hangi kanalın dönüşüm oranı daha yüksek?

E-ticaret siteniz için hangi kanalın dönüşüm oranı daha yüksek?

​E-posta pazarlama e-ticaret siteleri için son derece önemli bir kanal. Fakat kullanıcı alışkanlıklarının hızlı değiştiği günümüzde, her pazarlama kanalı için olduğu gibi e-posta pazarlamasında da son gelişmeleri düzenli olarak takip etmek büyük önem taşıyor. İşte bu konuda çok yakın zamanda gerçekleştirilmiş olan bir araştırma e-postanın dönüşüm oranlarındaki değişim ile ilgili gözden kaçırılmaması gereken önemli bilgiler içeriyor.

 

Monetate tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre e-ticaret sitelerinin e-posta pazarlamasından sağladıkları satışa dönüşüm 2013’ün ikinci çeyreğinde düşüş gösterdi. Monetate’in rakamlarına göre e-postaların dönüşüm oranı 2012’nin ikinci çeyreğinde yüzde 3,56 iken bu yılın aynı döneminde yüzde 3,34’e geriledi.

 

İşte konuyla ilgili detaylar ve bunun sizin için ne anlama geldiği ile ilgili bilgiler…

 

E-postaların siteye yönlendirme oranında da aynı dönemde yüzde 26’lık bir düşüş var. Ancak ortalama sipariş büyüklüğüne bakıldığında, 2012’deki 89.43 dolardan 2013’ün ikinci çeyreğinde 99.93 dolara bir yükseliş göze çarpıyor.

 

Dönüşüm oranlarındaki düşüş sadece e-posta ile sınırlı değil. Arama sonuçlarından gelen trafiğin dönüşüm oranı da 2012’de kaydedilen yüzde 2,12’den 2013’te 1,94’e gerilemiş. Dönüşüm oranlarının arttığı tek mecra ise sosyal medya. Burada yüzde 0,62’den yüzde 0,79’a bir artış var.

Bu yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen 600 milyondan fazla çevrimiçi alışveriş deneyimine dayanan raporunda dikkat edilmesi gereken diğer bazı önemli veriler ise şöyle:

 

Ortalama sipariş arttı

  • E-ticaret sitelerinin trafiği yüzde 17,6’lık bir artış göstermiş
  • Mağazalardaki ortalama sipariş değeri (average order value) yüzde 8,16 artmış.
  • Ortalama sipariş değeri, mevsimsel olarak satışın yüksek olduğu dördüncü çeyreği bile geride bırakarak 115.27 doları buldu. Bu rakam 2012’de 113.05 dolar olmuştu.

Mobil ve tablet trafiğinde artış

  • Geçen yıl akıllı telefon ve tabletlerden gelen trafik, 2012’de toplam trafiğin yüzde 15,2’si iken 2013’ün aynı döneminde bu oran yüzde 22,13’e yükselmiş durumda.
  • Tablet kaynaklı trafiğin akıllı telefonlara üstünlüğü devam ediyor. Toplam trafik içinde tabletlerin payı 2013’te yüzde 12,44 olarak hesaplanırken, akıllı telefonlar yüzde 9,69’da kalmış.
  • Cihaz türüne göre ortalama siparişler iki dönem arasında fazla bir değişim göstermemiş. 2013 için rakamlar, masaüstü cihazlarda yüzde 2,56, tabletlerde yüzde 2,54.
  • Ancak satışa dönüşme oranlarına bakıldığında, masaüstü cihazların ve tabletlerin (sırasıyla yüzde 2,56 ve yüzde 2,54), akıllı telefonlara fark attığı görülüyor (yüzde 0,96).

Sosyal Ticaret

Sipariş başına ortalama değer sosyal medya kaynaklı trafikte hızlı artışını sürdürüyor. Geçen yılın ikinci çeyreğinde 75.82 dolar olarak kaydedilen sosyal medya kaynaklı ortalama sipariş bu yılın aynı döneminde 86.80 dolara yükselmiş.

 

Tüm bu rakamlar farklı pazarlama kanallarının dönüşüm oranlarını gözler önüne seriyor olması açısından büyük önem taşıyor. Tabi ki her e-ticaret sitesinin kendi dinamikleri farklı olacağı için bu rakamları dikkate alırken, kendi verilerinizi de hesaba katmanızda büyük fayda var. Sizin için en karlı kanalları bulduktan sonra ise IdeaSoft akıllı e-ticaret paketinizin size sunduğu sayısız avantaj yardımıyla siz de e-ticarette karlılığınızı kolaylıkla artırabilirsiniz. Eğer henüz IdeaSoft ile tanışma fırsatını bulamadıysanız gelin ücretsiz demo hesabınızı bugünden açın ve farkı kendiniz görün…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!