DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteniz için en doğru affiliate yayıncılarını nasıl seçebilirsiniz?

E-ticaret siteniz için en doğru affiliate yayıncılarını nasıl seçebilirsiniz?

E-ticaret dünyası için önemli araçlardan biri olan affiliate pazarlama, online alışveriş sitelerine hem etkili bir pazarlama aracı, hem de önemli bir gelir kaynağı olarak hizmet ediyor. İnternet dünyasındaki pek çok kavram gibi iyi bir affiliate pazarlama da hiç durmadan gelişmeyi ve değişmeyi sürdürüyor.

Tabi ki performans pazarlamada en önemli unsurların başında da yayıncı kanallar geliyor. Yapılan araştırmalar, affiliate pazarlamayı tercih eden e-ticaret sitelerinin yeni müşterilerinin yüzde 35’inin bu yolla kazandığını ortaya koyuyor.

Peki, e-ticaret sitenizin bir yandan yeni müşteriler kazanırken, diğer yandan da satışlarını artıran performans pazarlamada hangi yayıncıyla çalışacağınıza karar verirken nelere dikkat etmelisiniz? İşte size bu kararı verirken size yardımcı olabilecek birkaç ipucu…

Hedeflerinize uygun yayıncıları tercih edin

Hedeflediğiniz kitle ve konulara yönelik yayın yapan kanalları tercih etmeniz daha etkili bir pazarlama yapmanıza yardımcı olabilir. Bu tarz yayıncıları bulmanıza yarayacak web araçlarını kullanabilir ya da internette bu kanalları takip ederek, hedeflerinizi ve belirlediğiniz Google sıralamalarını karşılayan çalışanları işe alabilirsiniz.

Hangi reklam tabanını hangi oranda kullanacağınızı belirleyin

Etkili bir strateji geliştirmek için var olan affiliate yayıncılarınızın nasıl çalıştıklarını analiz ederek işe başlamak işinizi kolaylaştırabilir. Hangi kampanya ve yayıncı size ne kadar kazandırıyor? Hangisi en çok yeni kullanıcı elde etmenizi sağlıyor? Bu soruların cevaplarıyla birlikte performans pazarlama çalışmalarınızın mevcut durumunu doğru analiz ederek geleceğe yönelik stratejik önceliklerinizi daha sağlıklı bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Yürütme ve değerlendirme

Yeni bir yayıncı ile çalışmaya başladığınız zaman ona tanımlayacağınız özel bir kod, performans değerlendirmelerini yaparken size kolaylık sağlayabilir. Bu sayede pazarlama taktiklerinizin etkinliğini çok daha pratik bir şekilde ölçebilirsiniz. Ayrıca, trafikleri ve satışları aylık olarak gözlemlemeniz de daha kolay hale gelebilir.

Değerlendirmeler için 6 aylık planlar yapın

E-ticaret siteniz için daha uygun performans pazarlama yöntemlerini belirledikten sonra, bunlara uygun affiliate yayıncıların performanslarını belli dönemler içerisinde değerlendirmek önemli. Bunun için en sık başvurulan yöntem 6 aylık eylem planı oluşturmak ve bu süreçte yayıncıyı değerlendirme altına almak.

Bu dönemde elde edeceğiniz veriler daha sonra vereceğiniz kararlarda size yardımcı olabilir. Yayıncı ile ilgili kampanya, satış komisyonu ya da komisyon yükseltme ile ilgili kararları bu değerlendirme sonuçlarına göre vermek daha olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir.

Affiliate marketing pek çok e-ticaret sitesi için olduğu gibi sizin için de son derece verimli bir pazarlama yaklaşımı olabilir. Tabi bunun için sitenizin her anlamda böyle bir çalışmaya uygun olduğundan emin olmanızda fayda var. Bu konuda IdeaSoft’un size nasıl yardımcı olabileceğini görmek isterseniz gelin demo hesabınızı hemen oluşturun ve deneme süresi boyunca IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerini hiç bir ücret ödemeden inceleyin!

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!