DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteniz için 8 adımda başarılı bir kampanya oluşturmanızı sağlayacak ipuçları

E-ticaret siteniz için 8 adımda başarılı bir kampanya oluşturmanızı sağlayacak ipuçları

E-ticaret sitelerinin satışlarını artırmaları için gerçekleştirdikleri pazarlama faaliyetleri arasında kampanyaların yeri büyük. Ancak kampanyaların doğru stratejiler üzerine kurgulanmaması, kampanya süreçlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasına da neden olabiliyor.

Bu nedenle, e-ticaret sitesi sahipleri olarak gerçekleştireceğiniz kampanyalar konusunda çok dikkatli olmanız gerekiyor. Öncelikle oluşturduğunuz kampanyaların, online pazarlama hedeflerinizle uyumlu olmasında yarar var. Ayrıca bir kampanyayı planlarken; kampanya mesajının hedef kitlenize ulaşması, e-ticaret hedef kitlenizin bu mesajı anlaması ve kampanyanızın bu kitleyi harekete geçirmesi de önem taşıyor.

Peki e-ticaret siteniz için oluşturduğunuz kampanyalarınızla hedeflediğiniz sonuçlara ulaşmayı nasıl başarabilirsiniz? İşte başarılı kampanyalarla e-ticaret sitenizin satışlarını artırmanızı sağlayacak ipuçları…

1. Kampanya hedeflerini belirleme

Kampanya stratejisi oluştururken öncelikle ölçülebilir ve net hedefler belirlemeniz gerekiyor. Hedeflerinizin gerçekçi ve ulaşılabilir olması da dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta. Bu anlamda kampanyanıza ilişkin, e-ticaret sitenizin trafiğini yüzde 25 artırmak gibi gerçekçi, ölçülebilir ve net bir hedef belirleyebilirsiniz. Ayrıca, her bir hedefinize ulaşmak için geliştireceğiniz stratejiler farklı olacağı için; hedefleriniz arasında öncelik sıralaması yapmanızda da büyük yarar var.

2. Kampanyanın hedef kitlesini tanımlama

Kampanyanız için belirli bir hedef kitle belirleyerek, o gruba ulaşmak için çaba göstermeniz kampanyanızın başarısı için son derece önemli. Tek bir promosyon kampanyasının, tüm müşteri segmentlerine hitap edemeyeceğini aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Bu nedenle, kampanyanızın hedef kitlesini seçerken örneğin; potansiyel müşterilerinizi mi, var olan müşterilerinizi mi, yoksa geçmişteki müşterilerinizi mi hedeflediğinize karar vermeniz gerekiyor.

Bu anlamda; demografik olarak 20-40 yaş arası çocuksuz evli kadınlar, coğrafi olarak belirli bölgede yaşayan insanlar ve mesleki olarak sağlık sektöründe çalışanlar gibi sınıflandırmalarla hedef e-ticaret kitlenizi kolayca belirleyebilirsiniz.

3. Kampanyanın bütçesine karar verme

E-ticaret siteniz için gerçekleştireceğiniz kampanyalarınıza ait bir bütçenizin olması gerekiyor. Bu bütçeyi müşterilere verilecek hediyeler, tanıtım ve reklam faaliyetleri gibi kalemleri göz önünde bulundurarak belirlemenizde fayda var. Ayrıca, promosyon kampanyalarınızda ‘ucuz ürün’ kullanma hatasına düşmemeniz de yararlı olabilir. Çünkü ucuz ürün kullanmak, yalnız kampanyanızın etkisini azaltmakla kalmaz; aynı zamanda, hedef kitlenizin kampanyanız konusunda tatmin olmasına da engel olabilir. Bu durum uzun vadede marka imajınızın zedelenmesine neden olabilir.

4. Kampanya süresini belirleme

Kampanyanızın başlangıç ve bitiş tarihlerine karar vermeniz, kampanyanızın başarısını ölçmenize yardımcı olur.

5. Fiyatlandırma analizi

Kampanya satışlarından önce ve sonra kâr marjınızı hesaplamanız, kampanyanızı ne kadarlık bir süre içinde devam ettirmeniz gerektiğini belirlemenizi kolaylaştırabilir.

6. Kampanyanın iletişim planını oluşturma

Kampanyanızın iletişim planını oluştururken, hedef kitlenize hangi mesajı iletmeniz gerektiğini netleştirmeniz önem taşıyor. Ayrıca, mesajınızı paylaşmak için hangi kanalları kullanacağınızı da belirlemeniz gerekiyor.

7. Kampanyayı test etme

E-ticaret kampanyanızın başarılı olması için onu test etmenizi öneririz. Bu konuda, “A/B testi” uygulayabilir ve böylece iki farklı kampanya tasarımını karşılaştırarak; farklı içerik ve tasarım örneklerinizden hangisinin daha başarılı olacağını ölçebilirsiniz.

8. Kampanya analizi

Kampanyanızda kullandığınız her iletişim kanalının ne kadar etkili olduğuna dair elinizde bir analizin olması; bir sonraki kampanyanızda işinizi kolaylaştırabilir.

Paylaştığımız ipuçlarından faydalanarak, siz de e-ticaret siteniz için etkili ve başarılı kampanyalar oluşturup gerçekleştirerek, rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. IdeaSoft e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel, akıllı çözümleriyle yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-ticaret İşletmeciliğiİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!