DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitelerinin sosyal medyada en sık yaptıkları 5 hata

E-ticaret sitelerinin sosyal medyada en sık yaptıkları 5 hata

​Son yıllarda sosyal medya artık iyice gündelik yaşantımızın içerisine girdi. Türkiye’de on milyonlarca kişi Facebook, Twitter ve Google+ gibi sosyal ağlar üzerinden birbirleri ve markalar ile iletişim kuruyorlar. Bu büyük potansiyel markalar için de çok önemli bir pazarlama kanalı haline geldi.

 

Fakat sosyal medya doğası gereği geleneksel pazarlama araçlarından çok daha farklı bir mecra. Eski alışkanlıklar sosyal medya pazarlamasında işe yaramıyor, hatta olumsuz sonuçlara bile yol açabiliyor. Bunu hem dünyadan, hem Türkiye’den pek çok firma en acı şekilde öğrenmek zorunda kaldı.

 

Biz de IdeaSoft olarak e-ticaret siteleri özelinde sosyal medyada en sık tekrarlandığını gördüğümüz hataları bir araya getirdik. İşte firmaların sosyal medyada en sık yaptıkları 5 hata ve bu hatalardan kaçınmanın yolları…

 

1- Sürekli kendinden bahsetmek: Her şeyden önce sosyal medyayı bir pazarlama platformu olarak değil, insanların kendi aralarında sohbet ettikleri bir alan olarak düşünerek işe başlayın. Bu tip ortamlarda sadece ve sürekli kendinden bahseden insanların diğerleri için ne kadar can sıkıcı hale gelebileceklerini sanıyoruz ki hayal edebilirsiniz. Sosyal medyada da durum farklı değil. Sürekli olarak kendinizden ve ürünlerinizden bahsetmek takipçilerinizi hızla sıkılmasına neden olacaktır. Genel kural olarak tüm paylaşımlarınızın doğrudan sizle veya ürünlerinizle ilgili olan kısmını yüzde 20 ile sınırlı tutmak çok faydalı olacaktır.

 

2- Kötü bir dinleyici olmak: Yine arkadaşlar arasındaki bir sohbet örneğine geri dönelim. Siz konuşuyorsunuz ama karşınızdaki sizi dinlemiyorsa bu sizin uzun süre sürdürmek isteyeceğiniz bir sohbet olmayacaktır. Kullanıcılar sosyal medyayı fikirlerini, görüşlerini paylaşmak için kullanırlar ve karşılarında onları dinleyen biri olmasını isterler. Firmanızla, markanızla, ürünlerinizle ilgili soruları, yorumları takip etmek ve uygun şekilde yanıt vermek bu açıdan sizin için fark yaratacak konu olacaktır.

 

3- Doğru üslubu tutturamamak: Her sohbet sizin istediğiniz çerçevede devam etmeyebilir. Sosyal medyada mutlu müşterilerin yanı sıra ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında şikayeti olan, hatta sinirli müşterileri olabileceğini de unutmayın. Bu noktada size yöneltilmiş eleştiriler sert bile olsa, sizin sakinliğinizi koruyup sözlere değil, konuya odaklanabilmeniz gerekir. Önemli olan müşterinin hislerini nasıl ifade ettiği değil, memnuniyetsizlik yaşadığı durumun ortadan kaldırılmasıdır. Konunun bundan ibaret olduğunu unutmadan onlara elinizden gelen en iyi çözümü üretmeye çalışın.

 

4- Yazım yanlışları, imla hataları: Bugün hala büyük markaların sosyal medya hesaplarında bile yazım yanlışları ile karşılaşıyor olmak hem üzücü, hem de ciddi bir sorun. Bir anlık dikkatsizlik sonucunda yapılan bu hatalar ufak gibi görünse de, müşterilerin size karşı duyacakları güvenin seviyesini doğrudan belirleyebilir.

 

5- Bir sosyal medya stratejisine sahip olmamak: Çoğu firma ne yazık ki sosyal medyada sadece var olmanın doğru hareket olacağını düşündükleri için yer alıyorlar. Sosyal medyadan bir fayda sağlamayı hedefliyorsanız ilk yapmanız gereken şey takip edeceğiniz bazı temel detayları oluşturmakla başlıyor. Neler paylaşacaksınız, ne sıklıkla paylaşacaksınız, ne tip yorumlara nasıl yanıtlar vereceksiniz, hangi hedeflere ulaşmayı amaçlıyorsunuz, hesapları kim veya kimler ne şekilde yönetecekler? En azından bu sorulara yanıt vermek bile temel bir sosyal medya stratejisi oluşturmak için yeterli olabilir. Sosyal medya stratejisi olmadan yola çıkmak konusunda son olarak size o ünlü sözü hatırlatmak isteriz: “Hedefi olmayan gemiye hiç bir rüzgar yardım edemez”.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!