DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitelerinin satışlarını artırmak için bilmesi gereken 3 önemli trend

E-ticaret sitelerinin satışlarını artırmak için bilmesi gereken 3 önemli trend

E-ticaretin sunduğu birçok olanak nedeniyle, online alışveriş yapanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Artan müşteri sayısı değişen eğilimleri ve alışveriş alışkanlıklarını da beraberinde getiriyor. Bu durum e-ticaret ekosisteminde rekabette öne çıkabilmek için bu alışkanlıklara ve eğilimlere önem vermek gerektiğini ortaya koyuyor.

E-ticaretin geleceğinin, potansiyel müşterilerle etkileşimi artırma temeli üzerinde şekilleneceğini bugünden öngörmek çok zor değil. Bu anlamda; e-ticarette potansiyel müşterilere daha fazla etkileşim ve seçenek olanağı sağlamak amacıyla, daha fazla kişiselleştirilmiş hizmet ile ‘daha önce sunulmamış deneyimler sunmak’ da, geleceğin önemli eğilimleri arasında yer alacak gibi görünüyor.

IdeaSoft olarak, kârlılığınızı artırabilmeniz için bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz 3 önemli e-ticaret eğilimini sizler için ele aldık.

1. Her zaman her yerde alışveriş

İnsanlar artık kendileri için uygun olan yer ve vakitlerde; işten dönerlerken, akıllı telefonlarıyla veya iş yerinde dizüstü bilgisayarlarından ya da yatakta Facebook’a girdiği sırada alışveriş yapabiliyor. Bu durum ise e-ticaret girişimcilerinin, müşterilerinin değişen satın alma alışkanlıklarına uyum sağlamalarının; onlara esnek bir satın alma deneyimi sunmalarının önemini artırıyor.

Araştırmalar, online satın alma konusunda en popüler vakitlerin; haftaiçi 12.00 ile 14.00 saatleri arasında ve Pazar akşamları olduğunu gösteriyor. Eğer tıklama başına reklam (PPC) vermeyi düşünüyorsanız bu veriyi, bir başlangıç modeli olarak günlere ayırmak; araca ve kanala dayalı bölümlendirme yapmak için kullanabilirsiniz.

Bu anlamda 7/24 sorunsuz satış yapabilmek aynı zamanda gerektiği her an teknik destek alabilmeyi de gerektiriyor. Eğer sizin de önceliğiniz sorunsuz hizmet vermek ise IdeaSoft e-ticaret paketlerini kullanmanız halinde hızlı teknik destek alabilir ve her zaman her yerde alışveriş yapmak isteyen hedef kitlenize problemsiz bir alışveriş platformu sunabilirsiniz.

2. Sosyal medya aracılığıyla ürün keşfetme

Bildiğiniz gibi mobil telefonlar aracılığıyla e-ticaret sitelerine sağlanan trafik artışının bir bölümü, başka bir trend tarafından da körüklendi. Bu trendi, ‘sosyal medya aracılığıyla ürün keşfetme’ olarak adlandırabiliriz.

Yapılan bir araştırmaya göre, son zamanlarda Facebook’tan e-ticaret sitelerine sağlanan trafik yüzde 5 daha azalırken; bu oran cep telefonlarında yüzde 7 artış gösterdi.

Diğer taraftan aynı araştırma, sosyal medyanın ve mobil araçların daha spontan, keşfe dayanan satın almalarda; masaüstü bilgisayarların ise daha fazla ticari bakımdan yararlı ürünleri aramak için kullanıldığını da gösteriyor. Araştırma aynı zamanda; 2014 yılında, sosyal medya aracılığıyla gelen e-ticaret siparişlerinin, şaşırtıcı bir biçimde yüzde 202 oranında arttığını da ortaya çıkardı.

3. Mobil sipariş

Araştırmalar, 2014 yılında mobil araçlar kullanılarak verilen e-ticaret ürün siparişlerinin; bir önceki yıla kıyasla, yüzde 23 oranında arttığını ve siparişlerin üçte birinin, bilgisayar yerine mobil araçlardan geldiğini gösteriyor.

E-ticarette mobil araç kullanımının ölçülmeye başlandığı 2012 yılında bu oran, yalnızca yüzde 12 idi ve sadece 2 yıl içinde mobil araçların toplam satışlara katkısı, yüzde 175’e yükseldi. Bu nedenle, e-ticaret trafiği konusunda mobilin ilk defa masaüstü bilgisayarları solladığı günlerden bugüne her yıl artması; e-ticaret sitelerinin mobile uyum sağlamasının önemini ortaya koyuyor.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak siz de e-ticaret sitenizin kârlılığını artırabilirsiniz. IdeaSoft; e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin, siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-ticaret İşletmeciliğiİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!