DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitelerinin müşteri hizmetlerini geliştirebilmeleri için ipuçları

E-ticaret sitelerinin müşteri hizmetlerini geliştirebilmeleri için ipuçları

Müşteri memnuniyeti başarılı bir e-ticaretin vazgeçilmez unsurlarının başında geliyor kuşkusuz. Her geçen gün daha da artan ve gençleşen kullanıcılara ek olarak mobil dünyanın da hızla gelişmesi, e-ticaret sitelerinin müşteri hizmetlerinde de dinamik ve değişime ayak uydurabilen bir yapıyı gerekli kılıyor. Kullanıcılar dizüstü bilgisayarlar gibi taşınabilir, hatta daha da pratik olmayı sağlayan tablet ve akıllı telefon gibi cihazları da alışveriş için sıklıkla kullanıyorlar.

Müşteri hizmetleri, müşteri sadakatini kuvvetlendirmek anlamında satış süreçleri dışında da büyük önem taşıyor. Örneğin, markalaşmak isteyen e-ticaret sitelerinin sosyal medya ve diğer mecralarda da müşterileriyle kurduğu iletişim oldukça önemli. Peki, değişen alışveriş alışkanlıklarını doğru yorumlamak aynı zamanda da müşteri hizmetlerini güncel ve daha başarılı hale getirebilmek için neler yapmak gerekiyor? Bu yazımızda müşteri hizmetlerinin temel konularından çok, onlara ek olarak, bu önemli hizmeti geliştirebilmek için uygulanabilecek birkaç yöntemi inceledik.

E-posta ve bildirimlerin önemi devam ediyor

Büyük e-ticaret platformlarının önderliğinde birçok e-ticaret şirketi, satış yaptığı kullanıcılarıyla e-posta ve bildirim mesajları yoluyla iletişim kurmaya devam ediyor. Özellikle satış sonrası desteğin çok önemli olduğu müşteri hizmetlerinde e-posta ve bildirimlere önem vermeye devam etmenizde fayda var.

Sosyal müşteri hizmetlerini kullanın

Telefon, e-posta, kısa mesaj ya da bildirim mesajlarının yanı sıra sosyal medya sitelerinde oluşturulacak hesaplarla müşterilerinizle iletişim halinde olmanızda fayda var. En önemli öğesi iletişim olan müşteri hizmetlerinin, günümüz iletişiminde hatırı sayılır yeri olan sosyal medya platformlarında yer alması müşterilere vereceği fazladan güven duygusuyla da sitenize katkıda bulunabilir. Bu tip platformlarda, müşterilerinizin ve potansiyel kullanıcılarınızın merak ettikleri konuları yanıtlayabilir, onları yeni ve avantajlı ürün ve kampanyalardan haberdar edebilirsiniz. Bunun için Facebook, Twitter ve Instagram başta olmak üzere diğer sosyal medya platformlarını da kullanabilirsiniz.

Çevrimiçi sohbet ve yardım sistemleri kullanın

Müşteri hizmetleri standartları, alışverişin mobil dünyayla iç içe geçmesiyle daha da yükseldi diyebiliriz. Müşteriler artık, bir sorun yaşadıklarında ya da bir konuyla ilgili bilgi almak istediklerinde daha hızlı cevap alabildikleri ve temsilciyle bire bir iletişim kurabildikleri sistemleri tercih ediyor. Telefonla iletişim elbette önemli, ancak yüksek maliyetleri göz önüne alındığında çevrimiçi canlı sohbet olanağı özellikle dar bütçeli şirketler için uygun bir alternatif olabiliyor.

Mesajlaşma uygulamalarını kullanın

Özellikle mobil cihaz kullanımının yaygınlaşmasıyla neredeyse herkesin hayatına girmiş olan WhatsApp, Messenger gibi mesajlaşma uygulamalarını müşterilerinizle iletişim halinde olmak için kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar yaygın olarak kullanılıyorlar, kullanımları oldukça kolay ve kullanıcıların sevdiği bilgilendirme özelliklerini taşıyorlar. Ayrıca, uygulamalarda yer alan sesli sohbet özellikleri sayesinde hem kullanıcılarınızı hem de şirketinizi telefon ücreti maliyetlerinden kurtarabilir hem de müşteri bağlılığını kuvvetlendirebilirsiniz.

Müşteri hizmetleri konusu çevrimiçi dünyada, tamamen müşterilerin hangi platformlarda yoğunlukta olduklarını analiz etmek ve onlara ulaşabilmek üzerine kurulu. E-ticaret paketleriyle her zaman sektörün liderliğini üstlenen IdeaSoft her konuda yanınızda olamaya hazır. Hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun; IdeaSoft ile daha çok kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!