DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitelerinin kazancını düşüren 5 hata

E-ticaret sitelerinin kazancını düşüren 5 hata

Gelişen teknolojinin sağladığı kolaylıklarla birlikte temelde bir e-ticaret sitesi oluşturmak basit gibi görünebilir. Ancak e-ticaret sitenizi başarılı bir online mağazaya dönüştürebilmek için siteyi kurduktan sonraki çalışmalarınızın da hayati önem taşıdığını unutmamanız gerekiyor. Bu anlamda bir e-ticaret sitesinin kârlılığını artırmak için yapılması gerekenleri olduğu kadar yapılmaması gerekenleri de bilmek gerekiyor.

Özellikle rekabetin giderek arttığı e-ticaret sektöründe rakiplerin önüne çıkabilmek ve daha fazla kazanan bir site olabilmek için sektörde sık yapılan hatalardan kaçınmak gerekiyor. IdeaSoft olarak sizlere e-ticaret sitenizi yönetirken yapmamanız gereken 5 önemli hatayı inceledik…

1. Etkili bir pazarlama yapamamak

Bir e-ticaret sitesinin başarısı, pazarlama faaliyetlerinin etkinliğine bağlı olarak artabilir. E-ticaret girişimcilerinin bu anlamda öncelikli hedefleri arasında yer alan; site trafiği oluşturmak, müşterilerle ilişki kurmak, satış ve kârlılığı artırmak, pazarlama stratejilerinin başarısıyla doğru orantılı. Eğer e-ticaret sitesi kendi müşterisini bulur yaklaşımını sergiliyorsanız, kısa süre sonra sitenizin hedeflerine ulaşmaktan çok uzakta olduğunu ve rakiplerinin gerisinde kaldığını fark edebilirsiniz.

E-ticaret sitenizin hedefleri gerçekleştirmek için kullanılabilecek pek çok farklı pazarlama stratejisi bulunuyor. İnternet reklamcılığı, sosyal medya ve e-posta pazarlaması, arama motoru optimizasyonu (SEO) gibi çalışmalar pazarlama faaliyetlerinizin temelini oluşturacak noktalardan sadece birkaçı. Siz de kendi sitenizin ihtiyaçlarını tespit ederek hangi pazarlama faaliyetini gerçekleştirmeniz gerektiğini tespit edebilirsiniz.

Bütün bu alanlarda etkili bir pazarlama stratejisi yürütebilmek için site analizi çalışmalarınıza da önem vermeniz gerekiyor. Google Analytics gibi araçları kullanarak sosyal medya ve arama motorlarında sitenizin ne durumda olduğunu kontrol ederek işe başlayabilirsiniz.

2. Hedef kitle belirlememek

E-ticaret siteleri için doğru bir hedef kitle belirlemek son derece önemli. Sık yapılan hatalardan bir de bu kitleyi doğru analiz etmeden, müşteri odaklı bir çalışma yapmadan pazarlama faaliyetleri gerçekleştirmek oluyor. Bu anlamda doğru bir hedef kitle analizi için müşterilerinizin bilgilerini değerlendirerek, daha kişisel pazarlama taktikleri uygulamanızda fayda var.

3. Müşteriler için işleri zorlaştırmak

Kullanıcı dostu bir site olmamak da e-ticaret sitelerinin kaçınması gereken hatalardan biri. Sitenin tasarımından başlayarak e-ticaret sitenizin müşteriler için kullanıcı dostu olmasına özen göstermenizde fayda var. Gereksiz plug-in uygulamaları ya da e-ticaret sitenizi yavaşlatabilecek diğer eklentilerden kaçınmak, çeşitli ödeme seçenekleri sunmak, satın alma adımlarını hızlandırmak ve sitenizi mobil kullanıma göre optimize etmek işleri müşterileriniz için kolaylaştıran ipuçları olabilir.

4. Yanlış fiyatlandırma

Birçok e-ticaret sitesi kâr paylarını düşüren etkenlere karşı önlem alamadığı için zarar edebiliyor. Zaten düşük olan kâr payı olan bu sitelerin gelirleri; nakliye, depo, gümrük gibi giderleriyle eriyip gidebiliyor. Zarar etmemek için bu gelir-gider dengesini doğru analiz ederek ve fiyat politikanızı gelirlerinize etki eden tüm faktörleri gözden geçirerek belirlemeniz faydalı olabilir.

5. Gizli maliyetler

Müşterileriniz için zaman ne kadar önemliyse, satın almayı planladıkları ürün ya da hizmetin fiyatı da bir o kadar önemli. Bu nedenle ürün incelemesi yaparken site ziyaretçilerinin gördüğü fiyata, ödeme anında konulan ekstra maliyetler, müşteri memnuniyetini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ekstra kargo bedeli gibi ödemeleri konusunda en başından müşterinizi bilgilendirmeniz faydalı olabilir.

Sonuç olarak müşterilerinizin memnuniyeti sitenizin başarısı anlamına geliyor. Sık karşılaşılan bu hatalardan uzak durmak ve müşteri sadakatine önem vermek e-ticaret sitenizin kârlılığını artırma konusunda size yardımcı olur. IdeaSoft, tüm bütün bu konularda ve e-ticaretle ilgili ihtiyacınız olan her alanda sizin yanınızda. Siz de hemen e-ticaret demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticarete girişİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!