DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette dönüşüm oranlarını düşüren 4 hata

E-ticarette dönüşüm oranlarını düşüren 4 hata

E-ticaret işinde başarılı bir çizgide ilerlemek için, site tasarımından, pazarlama stratejilerine kadar birçok belirleyici etkenden söz etmek mümkün. Düzenli ve kaliteli içerik paylaşımlarıyla, SEO ve reklam çalışmalarıyla sitenize yeterince potansiyel ziyaretçi çekebilir ve ürünlerinizi sergileyerek ziyaretçilerinizi satın almaya yönlendirebilirsiniz. İşte tam da bu noktada gözden kaçırdığınız, önemsemediğiniz ya da ihmal ettiğiniz bazı eksikler ve yanlışlar bu ziyaretlerin satışa dönüşmeden son bulmasına sebep olabilir.

IdeaSoft olarak e-ticarette sık yapılan ve müşterilerin alışverişlerini tamamlamadan siteyi terk etmelerine sebep olan 4 yanlışı açıklıyoruz…

1- Uyumsuz site tasarımı

İhtiyaç duydukları ürünü almak için bir şekilde sitenize gelmiş olan ziyaretçileriniz için sitenizin uyandırdığı ilk izlenim çok önemli. Eğer karşılarında, karmaşık ve anlaşılması zor bir navigasyon, birbiriyle uyumsuz ve göz yorucu bannerlar, ikonlar, görseller görürlerse, hiç tereddüt etmeden sitenizi terkedebilirler.

Bu açıdan sitenizin tasarımının çok önemli olduğunu unutmayın. Ziyaretçilerinizi daha ilk adımda etkilemek için markanızla uyumlu, şık ve sade bir tasarım oluşturmanızda yarar var. Sağda solda yanıp sönen bannerların, reklamların olduğu, rahatsız edici bir site tasarımı potansiyel müşterilerinizin bir an önce sayfadan ayrılmak istemelerine sebep olabilir.

2- Kalitesiz ürün görselleri

Sitenizin genel tasarımına gösterdiğiniz ilgiyi ürün görselleri için de göstermeyi ihmal etmeyin. Kısıtlı olanaklardan dolayı kullandığınız kalitesiz, düşük çözünürlüklü, yeterince aydınlatılmamış, yanlış açılardan gelişigüzel fotoğraflanmış ürün görselleri sizi hedefinize ulaştıramaz. Ürünleri yeterince net görüp inceleyemeyen ya da kalitesiz fotoğraflardan dolayı ürünü beğenmeyen ziyaretçileriniz bir daha gelmemek üzere sitenizi terk edebilirler.

Bu olumsuzlukları yaşamamak için ürün görsellerinizin kaliteli olmasına büyük özen gösterin. Bunun yanında ürüne ait olmayan imaj görseller ya da arama motorlarında çıkan ve rakipleriniz de dahil birçok yerde kullanılan anonim görseller de güvenilirliğinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

3- Özensiz metinler

Ürün görselleri kadar, açıklama metinleri de potansiyel müşterileriniz üzerinde oldukça etkili araçlar. Anlatım bozukluklarıyla ve yazım yanlışlarıyla dolu metinler, doğru seçilmemiş kelimeler, zayıf veya abartılı bir dil hedeflediğiniz satışı size sağlayamaz.

Sadece ürün açıklamalarında değil; hakkımızda, sık sorulan sorular gibi bölümlerdeki metinlerin de etkileyici olması, imajınız açısından büyük önem taşıyor. Bunun için sitenizde kullandığınız ve farklı amaçlara hizmet eden tüm metinlerin düzgün bir Türkçe ile, dilbilgisi kurallarına uygun olarak ve profesyonel bir kalem tarafından yazılmasına özen gösterebilirsiniz.

4-Karmaşık alışveriş süreci

Hızın ve pratikliğin büyük önem taşıdığı günümüzde ziyaretçileriniz sahip olmak istedikleri ürün için sitenize geldiğinde alışveriş sürecinin zorluğu onları hemen vazgeçirebilir. Bu yüzden üyelik üzerinden alışveriş yapılan bir sisteminiz varsa bu süreci mümkün olduğunca kısa ve basit tutmanızda yarar var.

Eğer mümkünse alışveriş sürecini en sabırsız müşterileriniz için bile daha kolay bir hale getirecek ‘üyeliksiz alıveriş’ seçeneği de sunabilirsiniz. IdeaSoft’un altyapı sistemindeki sipariş yönetimi özellikleri, e-ticaret sitesi sahiplerine bu açıdan büyük kolaylık sağlıyor ve müşterilerine üyeliksiz alışveriş seçeneği sunmalarına olanak veriyor.

Dijital mağazanızda, müşterilerinize kusursuz bir alışveriş deneyimi yaşatarak dönüşümlerinizi artırmak için, açıkladığımız bu yanlışları yapmamaya dikkat edebilirsiniz. Sitenizde bu yanlış veya eksiklerin olduğunu düşünüyorsanız, başarılı bir çizgide ilerlemek için, vakit kaybetmeden gerekli düzenlemeleri yapmanızı tavsiye ederiz.

IdeaSoft olarak e-ticaretinizin en başarılı şekilde ilerlemesi için sizlere her türlü alt yapı desteğini sağlıyoruz. Hemen siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, profesyonel bir e-ticaret sitesiyle yolunuza devam edin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Girişimciliğie-ticaret sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!