DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitelerindeki en önemli sayfalar hangileridir?

E-ticaret sitelerindeki en önemli sayfalar hangileridir?

E-ticaret site tasarımınız, sayfa içerikleriniz, site navigasyonunuz ve sayfalarınızın SEO kurgusu birçok açıdan işinizin başarısını etkilemektedir. Bir e-ticaret sitesine bütün olarak yaklaşmak gerekse de bazı sayfaların değeri site üzerindeki diğer sayfalardan daha yüksektir.

Site genelindeki tasarımsal öğeler ve içerik kalitesi haricinde bu sayfalar kullanıcı deneyimi, marka algısı yaratma ve tüketicileri site üzerinde tutma açısından daha çok değere sahiptir. Bu rehberimizde de değeri daha yüksek olan bu sayfalara bakacağız.

Ana Sayfa

Ana sayfa birçok farklı sebepten dolayı en önemli sayfalarınızdan biridir. Öncelikle diğer sayfalarınıza kıyasla daha fazla görüntülenmesi nedeniyle ana sayfanızın değeri daha yüksektir. Organik aramalar, dijital reklamlar ve sosyal mecralar üzerinden ana sayfanıza daha fazla trafik sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Google üzerindeki arama sorgularında da ana sayfalarınıza yönlendirmeler yapılmaktadır.

Ziyaretçilerinizin ilk izlenimi büyük bir oranla ana sayfanız üzerinde olmaktadır; bu sebeple de ana sayfa tasarımınız, bu sayfa üzerinde kullandığınız içerikler, banner, görsel öğeler ve sayfanın navigasyonu bir hayli önemli olmaktadır.

İletişim sayfası

Bir diğer önemli sayfada iletişim sayfasıdır. Ziyaretçilerinizin ürünlerinizle ilgilenmelerini istiyor olabilirsiniz; ancak satış öncesi ve sonrası müşteri desteği sunuyor olmak ve bu konu hakkında müşterilerinizi bilgilendirmek de bir hayli önemlidir. Bu sebeple de iletişim sayfalarınız oldukça önemlidir.

İletişim bilgilerinizin açıkça yazılması, hangi saatler arasında müşteri desteği sunduğunuzu belirtmek, tüketicilerin size karşı daha olumlu bir şekilde yaklaşmalarını sağlar. İletişim bilgilerini gizlemek ya da bu bilgileri ulaşılmasını zorlaştırmak, güven konusunda sorunlar yaşatabilir.

İletişim bilgilerinizi açıkça paylaşmalı, ziyaretçilerinizi ve müşterilerinizi bu konuda bilgilendirerek, sizinle iletişim kurmaya teşvik etmelisiniz.

Hakkımızda sayfası

Hakkımızda sayfası da güven duygusunu yansıtmak ve marka algısı yaratmak açısından önemli bir sayfadır. Markanızı, ürünlerinizi ve sunduğunuz hizmetleri tanıtmak için bu sayfadan yararlanabilirsiniz. E-ticaret sitenizi ilk kez ziyaret eden bir kişi, bu sayfa üzerinden sizinle ilgili bilgilere ulaşabilir. Ne iş yaptığınızı, kim olduğunuzu ve ne tür hizmetleriniz olduğunu bu sayfa üzerinden öğrenebilirler.

SEO konusunda da önemli sayfa olması nedeniyle de hakkımızda sayfanızın iyi detaylandırılmış, doğru anahtar kelimelerle kurgulanmış ve şirketiniz hakkında detaylı bilgilerin paylaşılmış olması gerekir.

Ürün sayfaları

Ürün sayfalarınız en önemli sayfalarınız arasındadır. Tüm ürünleriniz için bunu düşünebilirsiniz. Tabii ki her bir ürün sayfası için farklı bir şablon ya da tasarım oluşturmanız gerekmez; ancak tüm ürünlerinizi tek bir tasarımda karşı tarafa sunacağınız için bu şablonun doğru kurgulanmış olması gerekir.

SEO konusunda da önemli bir yere sahip olan ürün sayfaları, tüketicilerin bir ürünü ya da hizmeti satın almasında doğrudan etki etmektedir. Ürünlerinizi en iyi şekilde göstereceğiniz ve tüketicileri bir ürünü satın almaya yönlendireceğiniz sayfalar olduğu için bu sayfalara ayrıca özen göstermeniz, bu sayfalar üzerindeki detayları doğru bir şekilde kurgulamanız ve bu detaylara yer vermeniz oldukça önemlidir.

Reklamlarınız ya da sosyal medya içerikleriniz aracılığı ile tüketiciler doğrudan bu ürün sayfalarına gelmektedirler ve ilk izlenimlerini bu sayfalar üzerinde edinmektedirler. Bu sayfalarda yarattığınız ilk izlenim bu sebeple önemlidir; çünkü bu sayfaların içeriği onların satın alma kararlarını ve markanıza olan yaklaşımlarınız etkilemektedir.

Ödeme sayfaları

Ödeme, fatura bilgileri ve kişisel bilgilerin paylaşıldığı sayfaları bir bütün olarak ele alabiliriz. Bu sayfalarınızın da değeri bir hayli yüksektir; çünkü bu sayfalar ziyaretçileri müşterilere dönüştürme konusunda önemli bir rol oynar. Doğru kurgulanmamış, kullanıcı deneyimi iyi bir şekilde sunulmamış sayfalar sepeti terk etme oranlarının yükselmesine neden olabilir.

Ödeme sayfalarının özenle hazırlanması, kullanıcı deneyimini artırması ve ödeme işlemlerini kolay ve en az adımda tamamlatması bir hayli önemlidir; çünkü tüketicileri ne kadar hızlı bir şekilde satın almaya yönlendirirseniz, geri dönüşümlerinizi bir o kadar artırısınız. Bu sebeple de ödeme sayfaları e-ticaret siteniz için bir hayli önemli bir rol oynar.

Bir sonraki rehberimizde de bu önemli sayfaları nasıl geliştirebileceği, bu sayfalar içinde ne tür bilgilere yer vermeniz gerektiği ve bu sayfaların tasarımları konusunda ne gibi detaylara dikkat etmeniz gerektiği üzerine odaklanıyor olacağız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!