DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Ürün açıklamaları hazırlarken dikkate alınması gereken noktalar

Ürün açıklamaları hazırlarken dikkate alınması gereken noktalar

Çevrimiçi ürün açıklamalarının satışları doğrudan etkilediği artık bir sır değil, ama verimli bir pazarlama için ürün açıklamalarını nasıl düzenlemek gerektiği konusunda çok sayıda fikir var. Ürün açıklamaları, ziyaretçileri bilgilendirmenin yanı sıra ürünlerin onlara ne gibi fayda sunduğunu da açıkça belirtmeli. Ayrıca ilgi çekecek bir ürün metni sayesinde ürün veya hizmetlerin de dikkatleri toplayabileceğinin bilincinde olmakta fayda var.

E-ticaret girişimcileri için başlarda bu tür açıklamalar için bir strateji geliştirmek ve hazırlamak kolay olmayabilir. İşin uzmanından fikir almaya ihtiyaç duyulabilir. Ancak her e-ticaret firmasının uzmanlardan görüş alabilecek bir imkanı olmayabilir. Bu, bazı girişimcilerin ürün açıklamalarını diledikleri gibi şekillendirebilecekleri anlamına gelmiyor. Aksine müşteri gözünden bakmaya çalışılmalı ve bir ürüne ait metnin nasıl hazırlanması gerektiği konusunda araştırmalar yapılmalı. Yapılan araştırmalar doğrultusunda hedef kitleye en uygun maddeler değerlendirilerek ürün açıklamalarına uyarlanmalı.

Peki genel olarak hedef kitlelerin odağa alındığı ve ilgi çekebilecek ürün açıklamalarında hangi ögelere dikkat edilmeli?

Dilbilgisi

Google Docs ya da Microsoft Word uygulamalarını kullanarak açıklama metinlerindeki dilbilgisi ve yazım hatalarını kontrol edebilirsiniz. Hatalı yazılmış ürün açıklamaları, sitenizin güvenilirliğini ve dolyısıyla itibarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Ürün açıklamanızda herhangi bir hata yoksa bile yayınlamadan önce bir ya da iki kez okumakta fayda var. Böylece ziyaretçilerin gözünden bakıldığında yazıyla ilgili ne noktada iyileştirmeler yapılması gerektiği de kolayca ortaya çıkabilir.

Özgünlük

Ürün açıklamaları için üreticinin kullandığı metinleri kopyala-yapıştır yöntemiyle sitenize koymanız, benzer siteler arasında öne çıkmanızın ve e-ticaret sitenizin arama motorlarında iyi bir performans sergilemesinin önünde bir engel olabilir. Örneğin Google, arama sayfasında aynı ürün açıklamalarını kullanan e-ticaret sitelerini eleyerek yalnızca bir kısmının sonuçlarda gösterilmesini sağlayabilir. Bu durumda eğer Google’ın tercih ettiği e-ticaret sitesi sizinki değilse, hedef kitlenize ulaşmakta zorluklar yaşayabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İletişim dili

E-ticaret sitenizde beğeniye sunduğunuz ürünlerin özelliklerini potansiyel müşterilere en doğru şekilde anlatan ve kafa karışıklıklarına yol açmayan ürün açıklamaları satışlarınıza olumlu yansıyabilir. Kullanıcılar ilgilendikleri ürünlerle ilgili önemli detayları, ürün sayfalarında kolayca anlayabildiklerinde, satın alma eğilimleri artabilir. Ürün açıklamalarında teknik terimleri fazla kullanmamaya dikkat etmek de doğru bir yaklaşım olabilir.

Sade ve anlaşılır bir ürün açıklaması hazırladıysanız bile öncesinde ürünle ilgili genel bilgi veren bir giriş yazısı çok işinize yarayabilir. Giriş bölümü oluştururken kullanıcıları satın almaya teşvik eden bir cümle eklemek hem e-ticaret sitenizin arama sayfalarında daha çok tıklanmasına hem de ürünü inceleyen müşterilerin satın almaya yönelmelerine yardımcı olabilir.

Ayrıştırıcı özellik

Açıklaması oluşturulan ürünü benzerlerinden ayıran bir ya da iki özelliğine odaklanmak faydalı olabilir. Bu, ürünün renginden kullanım şekline, fiyatına kadar hemen her şey olabilir. Örneğin, harici bir sabit bellek satıyorsanız, ürünün açıklamasında aynı kapasitedeki benzer ürünlerle arasında hız anlamında büyük bir fark olduğunu açıklayabilirsiniz.

Satın alma sürecinde doğrudan etkili olan ürün açıklamalarını adım adım oluştururken bu ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca, e-ticaret sektöründeki deneyimi ile her zaman yanınızda olmaya hazır IdeaSoft e-ticaret paketlerini kullanarak hedef kitlenizin beklentilerini tam anlamıyla karşılayabilirsiniz. Eğer henüz işinizi e-ticarete taşımadıysanız IdeaSoft’un demo hesabını inceleyin, e-ticarete sağlam bir giriş yapın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: açıklama metinlerie-ticaretgüvenilirlikkullanıcı tercihlerikullanıcı yorumlarıPazarlamapotansiyel müşterisatın almaSatıştanıtımürün açıklamalarıürün detayıürün tanıtımı
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!