Ürün açıklamaları hazırlarken dikkate alınması gereken noktalar

Çevrimiçi ürün açıklamalarının satışları doğrudan etkilediği artık bir sır değil, ama verimli bir pazarlama için ürün açıklamalarını nasıl düzenlemek gerektiği konusunda çok sayıda fikir var. Ürün açıklamaları, ziyaretçileri bilgilendirmenin yanı sıra ürünlerin onlara ne gibi fayda sunduğunu da açıkça belirtmeli. Ayrıca ilgi çekecek bir ürün metni sayesinde ürün veya hizmetlerin de dikkatleri toplayabileceğinin bilincinde olmakta fayda var.

E-ticaret girişimcileri için başlarda bu tür açıklamalar için bir strateji geliştirmek ve hazırlamak kolay olmayabilir. İşin uzmanından fikir almaya ihtiyaç duyulabilir. Ancak her e-ticaret firmasının uzmanlardan görüş alabilecek bir imkanı olmayabilir. Bu, bazı girişimcilerin ürün açıklamalarını diledikleri gibi şekillendirebilecekleri anlamına gelmiyor. Aksine müşteri gözünden bakmaya çalışılmalı ve bir ürüne ait metnin nasıl hazırlanması gerektiği konusunda araştırmalar yapılmalı. Yapılan araştırmalar doğrultusunda hedef kitleye en uygun maddeler değerlendirilerek ürün açıklamalarına uyarlanmalı.

Peki genel olarak hedef kitlelerin odağa alındığı ve ilgi çekebilecek ürün açıklamalarında hangi ögelere dikkat edilmeli?

Dilbilgisi

Google Docs ya da Microsoft Word uygulamalarını kullanarak açıklama metinlerindeki dilbilgisi ve yazım hatalarını kontrol edebilirsiniz. Hatalı yazılmış ürün açıklamaları, sitenizin güvenilirliğini ve dolyısıyla itibarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Ürün açıklamanızda herhangi bir hata yoksa bile yayınlamadan önce bir ya da iki kez okumakta fayda var. Böylece ziyaretçilerin gözünden bakıldığında yazıyla ilgili ne noktada iyileştirmeler yapılması gerektiği de kolayca ortaya çıkabilir.

Özgünlük

Ürün açıklamaları için üreticinin kullandığı metinleri kopyala-yapıştır yöntemiyle sitenize koymanız, benzer siteler arasında öne çıkmanızın ve e-ticaret sitenizin arama motorlarında iyi bir performans sergilemesinin önünde bir engel olabilir. Örneğin Google, arama sayfasında aynı ürün açıklamalarını kullanan e-ticaret sitelerini eleyerek yalnızca bir kısmının sonuçlarda gösterilmesini sağlayabilir. Bu durumda eğer Google’ın tercih ettiği e-ticaret sitesi sizinki değilse, hedef kitlenize ulaşmakta zorluklar yaşayabilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

İletişim dili

E-ticaret sitenizde beğeniye sunduğunuz ürünlerin özelliklerini potansiyel müşterilere en doğru şekilde anlatan ve kafa karışıklıklarına yol açmayan ürün açıklamaları satışlarınıza olumlu yansıyabilir. Kullanıcılar ilgilendikleri ürünlerle ilgili önemli detayları, ürün sayfalarında kolayca anlayabildiklerinde, satın alma eğilimleri artabilir. Ürün açıklamalarında teknik terimleri fazla kullanmamaya dikkat etmek de doğru bir yaklaşım olabilir.

Sade ve anlaşılır bir ürün açıklaması hazırladıysanız bile öncesinde ürünle ilgili genel bilgi veren bir giriş yazısı çok işinize yarayabilir. Giriş bölümü oluştururken kullanıcıları satın almaya teşvik eden bir cümle eklemek hem e-ticaret sitenizin arama sayfalarında daha çok tıklanmasına hem de ürünü inceleyen müşterilerin satın almaya yönelmelerine yardımcı olabilir.

Ayrıştırıcı özellik

Açıklaması oluşturulan ürünü benzerlerinden ayıran bir ya da iki özelliğine odaklanmak faydalı olabilir. Bu, ürünün renginden kullanım şekline, fiyatına kadar hemen her şey olabilir. Örneğin, harici bir sabit bellek satıyorsanız, ürünün açıklamasında aynı kapasitedeki benzer ürünlerle arasında hız anlamında büyük bir fark olduğunu açıklayabilirsiniz.

Satın alma sürecinde doğrudan etkili olan ürün açıklamalarını adım adım oluştururken bu ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca, e-ticaret sektöründeki deneyimi ile her zaman yanınızda olmaya hazır IdeaSoft e-ticaret paketlerini kullanarak hedef kitlenizin beklentilerini tam anlamıyla karşılayabilirsiniz. Eğer henüz işinizi e-ticarete taşımadıysanız IdeaSoft’un demo hesabını inceleyin, e-ticarete sağlam bir giriş yapın.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)