DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitelerinde satışları artırmanın yolu: Dönüşüm optimizasyonu

E-ticaret sitelerinde satışları artırmanın yolu: Dönüşüm optimizasyonu

E-ticaret sitelerinin dönüşüm oranı online mağazası ile ticaret yapan her çaptan şirket için son derece önemli. Kullanıcıların alışveriş alışkanlıkları, yönelimleri, en çok incelenen ve en çok satılan ürünler gibi verileri doğru kullanarak müşterileri yakından tanımak, hem doğru bir dönüşüm optimizasyonu için fırsat tanıyor, hem de şirketlerin müşteri ağını genişletmesine yardımcı oluyor.

Dönüşüm optimizasyonu ile satışları arttırmak mümkün ve daha da güzeli dönüşüm optimizasyonu çok zor veya vakit alan bir işlem değil. Düzenli olarak yapılabilecek, farklı odaklara yönelik çalışmalarla hem kullanıcı sayınızı, hem de satışlarınızı siz de kolaylıkla arttırabilirsiniz.

İşte dönüşüm optimizasyonu ile satışları arttırmaya başlamak için bilmeniz gereken temel detaylar…

Kullanılabilirlik testi

Sadece site verilerini ve analitik raporları incelemek kullanıcıların sitenizde yaşadığı sorunları anlamanıza yetmeyebilir. Özellikle, kullanıcıların e-ticaret sitesi üzerindeki farklı eylemleri neden yaptıkları veya niye yapmadıklarını anlamak için bir test grubuyla kullanılabilirlik testi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu test grubu yakın çevrenizden ya da ailenizden kişiler olabilir, ancak bu durumda elde edeceğiniz veriler çok sağlıklı bir sonuç vermeyebilir Kullanıcıların sitenizle ilgili doğrudan fikirlerini alacağınız böyle bir test için, siz veya sitenizle doğrudan ilişkisi olmayan, tamamen rastgele gönüllülerden oluşan bir test grubu daha ideal olabilir.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Kullanıcı davranışlarını takip edin

Sitenizle etkileşimde bulunan kullanıcıların site içi davranışlarını gözlemlemek çok değerli veriler sağlayabilir. Bu veriler ışığında, sitenizle ilgili potansiyel sorunları tespit edebilir ve önüne geçmek için neler yapılması gerektiğini planlayabilirsiniz. Öncelikle, kullanıcıların görüntüledikleri ancak alışveriş yapmadan terk ettikleri ürün sayfaları gözlem altına alınabilir. Bu gözlemi yapabilmek için kullanıcılarınızın sitenizde yaptıklarını gözlemlemenize yardımcı olabilecek uygulamalar kullanabilirsiniz.

Müşterilerinizin kafalarındaki soru işaretlerini bulmaya çalışın

Müşterilerin akıllarında pek çok farklı soru işareti olabilir. Örneğin sık sorulan soruların başında kredi kartıyla yaptıkları alışverişlerin ay sonu hesap özetlerinde ne şekilde görüleceği geliyor olabilir. Pek çok kişi her alışverişini, yapacakları sürprizleri bozabileceği veya başka nedenlerden dolayı kredi kartı ekstrelerinde ne şekilde görülebileceğini önceden bilmek isteyebiliyor. Eğer sitenize belli ürünlere ilgi gösteren müşteriler sıkça bu soruyu soruyorlarsa, yanıtı daha ürünü inceledikleri ürün sayfasında bulmalarını sağlamak iyi bir fikir olabilir. Bu örnekte, ürün açıklamalarında alışverişin hesap özetinde nasıl görüneceğini baştan açıklamak olası soru işaretlerini akıllarından silip, satın alma kararını vermelerini de kolaylaştırabilir.

Dönüşüm optimizasyonu, trafiğinizi ve satışlarını arttırmanız için oldukça güçlü bir araç olarak kullanılabilir. Dönüşümleri arttırmak için yapacağınız her iyileştirme satışlarınıza da olumlu etki yapabilir. E-ticarette her konuda yanınızda olmaya hazır IdeaSoft altyapı hizmetleri ile işinizi üst basamaklara kolayca taşıyabilirsiniz. Hemen şimdi ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, IdeaSoft ile daha çok kazananın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: KullanılabilirlikWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!