DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitelerinde iade oranını nasıl düşürebilirsiniz?

E-ticaret sitelerinde iade oranını nasıl düşürebilirsiniz?

​Pek çok e-ticaret sitesi için çözülmesi gereken önemli sorunlardan biri de idea oranlarıdır. Bildiğiniz gibi tüketicilere sunulan cayma hakkı müşterilerin, internet üzerinden satın almış oldukları ürünleri koşulsuz olarak iade edebilmelerini sağlıyor. Bu aslında tüketicinin lehine olmakla beraber, e-ticarete olan güveni artırıyor olması açısından sektör açısından da faydalı bir uygulama.

 

Fakat iadeler e-ticaret siteleri için hem karlılık, hem de lojistik anlamında bazı önemli sorunları da beraberinde getirir. İade edilen bir ürün aslında satışı gerçekleşmemiş bir ürün olmanın ötesinde, iade için gerekli kargo masrafları ile birlikte aslında işletmeci için kaçan bir satıştan fazlası, belli bir oranda zarar anlamına gelir.

 

Peki iade oranını düşürmek için yapılabilecek bir şeyler olabilir mi? IdeaSoft olarak bu sorunun yanıtını sizler için hazırladık…

 

Soru işareti bırakmayan ürün açıklamaları

Ürün açıklamaları doğru hazırlandığı taktirde sadece satın alma kararını olumlu yönde etkilemekle kalmaz, aynı zamanda müşterinin ürünle ilgili duygu ve düşüncelerinin de daha ürün eline geçmeden şekillenmesini sağlar. Ürün açıklamalarını müşteride bu hissi güçlendirecek şekilde oluşturmak, ürün eline geçtikten sonra iade etme riskini de azaltacaktır.

 

Büyük ve kaliteli fotoğraflar

Sitede gördüğü ile eline geçen ürünün görünümünün farklı olması müşteri için bir hayal kırıklığı nedeni olabilir. Büyük ve kaliteli fotoğraflar ise bu sorunu ortadan kaldırmak için önemli bir etmendir.

 

Kullanım açıklamaları

Özellikle elektronik veya teknolojik ürünlerdeki öne çıkan iade nedenlerinden biri de ürünlerin kullanımının kolay olmamasıdır. Günümüzde çok az kişinin ürünlerin yanında gelen kalın kullanım kılavuzlarını okumaya vakti ve sabrı var. Onun yerine ürünün nasıl kullanılabileceğini sitenizde basitçe anlatmak ve hatta mümkünse video ile açıklamak, hem müşterilerinize bir katma değer sağlamanızı, hem de iade oranını düşürmenizi sağlar.

 

Hızlı destek

Tüm bunlara rağmen müşterinizin ürün ile kafasına takılan noktalar olabilir. Bu konularda eğer müşterinize hızlı destek sağlayabilirseniz sorunlarını gidermesini sağlayacak ve işin içinden çıkamayıp iade etmesinin önüne geçecektir.

 

Müşteri yorumları

Müşterinin ürünü sepetine ekleyip, ödemesini yapmış olması her zaman seçmiş olduğu ürünün kendisi için uygun olup olmadığı konusunda net bir karar verdiği anlamına gelmeyebilir. Diğer müşteri ürünle ilgili yorumlarının site üzerinde görünebilir olması bu konuda onun içini rahatlatmak adına faydalı olabilir.

 

Detaylı kargo bilgisi

Müşteri için en sıkıcı dönem sipariş ettiği ürünün teslim edilmesini beklediği süreçtir. Bu sırada eğer müşterinizi kargo aşaması ile ilgili detaylı bilgi sağlayabilirseniz, işin teslimat kısmı onun için belirsiz ve can sıkıcı bir durum haline gelmek yerine heyecan verici bir sürece dönüşebilir. Bu da ürün eline geçtiği andan itibaren ürün ile ilgili hislerini doğrudan etkileyecek ve iade ihtimalini düşürecektir.

 

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinde yer alan kargo takip modülü bu konudaki sorunlarınızın büyük kısmını çözebilir. Bunun dışında yukarıda bahsettiğimiz konuların tamamı ile ilgili pratik çözümlere sahip olan IdeaSoft e-ticaret paketlerinin benzersiz özelliklerini kendiniz test etmek isterseniz ücretsiz bir demo hesabı için başvurmanız yeterli.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiLojistik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!