DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitelerinde geri dönüşümü düşüren 7 unsur

E-ticaret sitelerinde geri dönüşümü düşüren 7 unsur

E-ticaret sitelerinde geri dönüşümden bahsederken genellikle bu oranların nasıl artırılabileceği üzerinde duruluyor; ancak site üzerinde var olan bazı unsurların, geri dönüşümü düşürebileceği gerçeği gözden kaçırılabiliyor.

Geri dönüşümleri etkileyen birçok farklı etken olabilir; ancak site üzerinde analizler ve testler yaparak sizin için en olası sonuçları bulabilirsiniz. Bu çalışmalar için bazı başlangıç noktalarını sizlerle paylaşacağız.

Açıklayıcı bir başlığın olmaması

Site üzerindeki her sayfada açıklayıcı bir ana başlığı olmaması, geri dönüşümlerinizi önemli ölçüde etkileyebilir. Bu ana başlıklar, bu sayfaların hangi konu ya da ürün hakkında olduğunu ziyaretçilere sunacağı için oldukça önemlidir. Sayfaya girildiğinde, bu sayfanın ne olduğunun kolay bir şekilde anlaşılması gerekmiyor.

Bu başlıklarda kullanacağınız kelimeler, yazı fontu ve büyüklüğü oldukça önemli. Ziyaretçinin dikkatini çekmesi gerektiği gibi, burada kullandığınız metinlerin arama motorlarına da uyumlu bir hale getirilmesi gerekiyor.

Öğeler arasında yeterli boşluk kullanılmaması

Site üzerindeki tüm öğeler (metinler, görseller, bannerlar, linkler, menüler vb.) arasında belli bir boşluk bırakmakta yarar var. Bu boşluklar kullanılmadığında, içeriklerin algılanması zorlaşıyor.

Metinlerin rahat okunabilmesi için, satır aralarındaki boşluklara da dikkat etmek gerekiyor. Metinler birbirlerine çok yakın olduğunda, okuma işlemi oldukça zorlaşmaya başlayacaktır. Okuma işleminin zorlaşmasının yanı sıra, okuma süresi de aynı oranda artacaktır. Okuma süresinin artması da ziyaretçilerin siteyi terk etmelerine neden olabilir.

Görsel ve banner kullanırken de benzer aralıklardan yararlanmak gerekiyor. Birbirine çok yakın olan görsellerin anlaşılması zor olacağı için, ziyaretçilerde kafa karışıklığına neden olur.

Bir ürüne ulaşmak için çok fazla işlem gerekiyor olması

Site üzerindeki tıklama sayısını ve sayfa görüntülenmesini artırmak için bazen e-ticaret sitelerinde bu tür taktikler kullanılabiliyor; ancak bir ürüne ulaşmak için çok fazla sayfa gezmek zorunda kalan kullanıcılar bir süre sonra vakit kaybettiklerini düşünerek siteden ayrılmayı tercih edebilirler.

Bu nedenle de en az adımda ürünlere ulaşılabiliyor olması gerekli. Site üzerindeki navigasyonu ayarlarken, tüketicilerin hızlı bir şekilde ürünlere yönlenebiliyor olmaları gerekiyor. Bunu sağlamak için de tıklama sürecini en aza indirgemek gerekiyor.

Tüm bilgileri sayfanın en üstüne toplamak

Özellikle ürün sayfalarında yapılan hatalardan biri de tüm bilgileri sayfanın en üst kısmına toplamaya çalışmaktır. Tabii ki sayfanın üst kısmında ürünün adı, fiyatı ve görseline yer vermek gerekiyor; ancak tüm ürün açıklamalarını ve ürünle ilgili detayları bu kısma yerleştirmeye çalışmak yine kafa karışıklığına neden olacaktır.

Ürün açıklamaları, kargo ve teslimat bilgileri gibi detayları sayfanın alt bölümlerine yerleştirmek daha etkili olacaktır. Yapılan araştırmalar, kullanıcıların sayfa daha tam yüklenmediğinde dahi sayfayı aşağıya kaydırarak, sayfanın genelinde neler olduğuna baktığını gösteriyor. Bu nedenle de kafa karışıklığı yaratmamak için, sayfanın tümünden yararlanabilirsiniz.

Çok fazla ürün önerisinde bulunmak

Çapraz satış yapmak ya da kullanıcıları farklı ürünlere yönlendirmek için, ilgili ürünler bölümününde çok fazla seçenek sunmak da geri dönüşümleri azaltan faktörlerden biri. Bir ürün sayfasında ürün haricinde başka ürünler göstermek ve bu ürünlerin sayısını fazla tutmak, ziyaretçinin dikkatini başka ürünlere çekecektir ve dikkatinin dağılmasına neden olacaktır.

İlgili ürünler bölümünde bu nedenle çok fazla ürün sunmaktan kaçının. Alışveriş sürecini kolaylaştırmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Çünkü kullanıcı birden fazla ürün üzerinde karar vermeye çalıştığında alışveriş süreci uzayacaktır ve büyük bir ihtimalle kararsız kalan tüketici bu eylemi daha sonraya erteleyecektir.

Site üzerinde çok fazla ikon kullanmak

Site üzerindeki alandan kazanmak ve daha sade bir tasarım sunmak için, menülerde ikonlar kullanılabiliyor. Ancak bu durumda, ziyaretçilerin tüm bu ikonlara aşina olduğu varsayımında bulunmuş oluyorsunuz.

Tüketicilerin büyük kısmı, bu tür sembollere ve ikonlara aşina değillerdir. Tasarımcınız ya da siz bu alana hakim olduğunuz için bu tür özelliklerden yararlanmak isteyebilirsiniz; fakat çok fazla ve gereksiz ikon kullanımı, kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecektir. Ziyaretçiler site üzerinde rahatlıkla gezinebilmeliler ve bunu da ikonlar yerine açıklayıcı metinlerle yapmak daha doğru bir yol olacaktır.

Çok teknik ya da çok basit olmak

Geri dönüşümleri olumsuz etkileyen bir diğer unsur ise, site üzerinde kullanılan dilin çok teknik ya da basit olmasıdır. Site üzerinde ürünlerle ve hizmetle ilgili çok teknik bir dil kullanılması durumunda, ziyaretçiler konuyu ve ürünü anlamayabilirler. Bu nedenle de siteyi terk edebilirler.

Bunun aksi durumunda da çok basit içerikler kullanılması ya da ürün açıklamalarının çok basit bir şekilde bırakılması da yeterli bilgiye erişim sunmadığı için ziyaretçilerin ilgisini çekmeyebilir.

Bu durumda, çok teknik olmayan; ancak sade bir dille ürün ve hizmet hakkında tüketicilere mümkün olduğunca çok bilgi vermeye çalışmanız gerekiyor. Ziyaretçiler aradıkları bilgiye erişip, hizmetleriniz hakkında gerekli bilgilere rahatlıkla ulaşabilmeliler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!