DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteleri Pinterest’i nasıl kullanmalı?

E-ticaret siteleri Pinterest’i nasıl kullanmalı?

​Söz konusu sosyal medya olduğunda e-ticaret siteleri için pazarlama seçenekleri oldukça çeşitli. Örneğin Facebook’u bu amaçla nasıl kullanabileceğinize dair sizlerle daha önce farklı bilgiler paylaşmıştık. Benzer şekilde Twitter da e-ticaret pazarlaması için etkili bir kanal. Fakat online satış yapıyorsanız gözden kaçırmamanız gereken bir başka sosyal ağ sitesi daha var: Pinterest.

 

Temel olarak internet sitelerinde bulunan farkı fotoğrafların kullanıcılar tarafından bir araya toplandığı ve kendi hesapları üzerinden paylaşıldığı bir site Pinterest. Kullanıcıların kendi ilgi alanlarına göre kendi hesapları altında topladıkları bu fotoğrafların web sitelerine bağlantı içeriyor olması ise Pinterest’i e-ticaret siteleri için önemli bir trafik kaynağı konumuna sokuyor.

 

Diğer sosyal ağlarda olduğu gibi kullanıcıların diğer hesapları takip etme imkanı bulunan Pinterest’ten trafik ve satış sağlamak içinse sadece diğer kullanıcıların sizin sitenizden paylaşımlarda bulunmasını beklemek zorunda değilsiniz. Siz de kendi hesabınızı açarak işe koyulabilirsiniz.

 

İşte e-ticaret siteleri için etkili Pinterest kullanımı…

 

1- İşletmenize özel bir hesap açın

Pinterest’i markanızın hesabı ile kullanmak için kişisel değil, markanıza özel bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Bunun için de ilk olarak Pinterest’in “Pinterest for Business” sayfasında bir hesap oluşturun.

 

2- Panolarınızı oluşturun

Hesabınızı açtıktan sonra Pinterest’te “board” olarak tanımlanan resim panolarınızı oluşturmalısınız. Her panoyu ayrı bir konu veya konsepte ayırmak faydalı olacaktır. Örneğin satmakta olduğunuz yüzükler için ayrı, küpeler için ayrı panolar oluşturabilirsiniz.

 

3- Yüksek çözünülürlüklü fotoğraflar kullanın

Her ne kadar Pinterest daha küçük görseller kullanmanıza olanak veriyor olsa da, 600 pikselden daha düşük ebatlarda görseller Pinterest üzerinden yeterince etkileyici görünmeyecektir. O yüzden web sitenizden mümkün olduğu kadar büyük görselleri kullanmayı tercih edin.

 

4- Fiyat ve kampanya bilgilerini eklemeyi unutmayın

Pinterest’te paylaştığınız ürünlerinizin fiyatlarını ve varsa o ürünle ilgili kapmayanları duyurmak, satışları artırmak için etkili bir yöntem olacaktır.

 

5- Pinterest hesabınızı duyurun

Pinterest sizin sosyal medya pazarlamanızın bir parçasını oluşturacak. Dolayısıyla diğer sosyal medya hesaplarınızdan ve web sitenizden Pinterest’ hesabınızın duyurusunu yapmayı ve bu sayede takipçi sayınızı artırmayı ihmal etmeyin.

 

6- Pinterest’in ölçümleme aracını kullanın

Pinterest üzerindeki faaliyetlerinizin ne kadar etkili olduğunu görmek için Pinterest size Pinterest Analytics adlı bir araç sunuyor. Bu araç sayesinde hangi paylaşımlarınızın daha çok beğenildiğini ve ne kadar tıklandığını kolaylıkla görebilir ve gerekli geliştirmeleri bu bilgiler ışığında gerçekleştirebilirsiniz.

 

Doğru kullanıldığı taktirde Pinterest e-ticaret siteleri için son derece etkili bir pazarlama ve satış kanalı haline gelebilir. Pinterest üzerinden elde edeceğiniz potansiyel müşterilerinizi sürekli birer müşteriye dönüştürmek içinse IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri yanınızda. Gelişmiş özellikleri ve aktif sanal POS’u ile birlikte IdeaSoft’u kullanarak, hemen kazanmaya başlamak içinse ücretsiz olarak demo hesabına başvurmanız yeterli.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaPinterestSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!