DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteleri Messenger bot’larından nasıl faydalanabilir?

E-ticaret siteleri Messenger bot’larından nasıl faydalanabilir?

Her gün e-ticarette pazarlama stratejileri başarısını destekleyecek yeni teknolojiler geliştiriliyor. Son zamanlarda üzerine odaklanılan teknoloji ise messenger bot’lar. Chatbot ya da chatterbot isimleriyle de bilinen ve yapay zekanın bir örneği olan mesajlaşma programları, müşteri ilişkileri yönetiminde operasyon sürecini büyük ölçüde kolaylaştırabiliyor.

Peki, messenger bot nedir? E-ticarette pazarlama stratejileri oluştururken Messenger bot’lardan nasıl faydalanılabilir?

Bot’ların ortaya çıkışı

Messenger bot, karşısındaki kullanıcıyla mantıklı bir konuşma süreci yürütebilen bir yazılım. 1966’da yaratılan ELIZA ve 1972’de yaratılan PARRY gibi basit, erken dönem yazılımları aslında yapay zekadan uzak, yalnızca belli başlı anahtar kelimelere tepki verebilen yazılımlardı. 2000’e gelindiğinde SmarterChild ortaya çıktı. SmarterChild, günümüzde kullanılan Apple Siri, Samsung S Voice gibi programların atası olarak biliniyor. MSN Messenger’a ve AOL Instant Messenger’a eklenebilen SmarterChild, yaşamı boyunca 30 milyondan fazla kullanıcıyla sohbet etti. SmarterChild, yapay zekaya en yakın yazılımdı ve günümüze kadar daha da geliştirilip elektronik asistanların ortaya çıkmasını sağladı. Bu arada SmarterChild’dan ilham alan yüzlerce başarılı ya da başarısız messenger bot yazılımı üretildi ve üretilmeye de devam ediliyor.

2016’ya geldiğimizde chatbot’ların oyun, reklam, müşteri hizmetleri gibi birçok alanda etkileşim yaratmak için kullanıldığını söylemek mümkün. Son zamanlarda da özellikle e-ticaret alanında yayılmakta olan bir chatbot dalgası süregeliyor. E-ticaret firmaları bu botlar sayesinde maliyetleri düşürebiliyor, daha az iş gücü ile daha fazla müşteri memnuniyetine ulaşabiliyor.

Chatbot’ların e-ticarete olan katkısı

İlk olarak KiK adlı mobil messenger’a entegre edilebilen bot’larda müşteriye yöneltilen birkaç soru sonrasında ortalama tüketici profili çıkarılarak beğenebileceği ürünler sunulmaya başlandı. KiK üzerinden direkt satış olmadığı için kullanıc bir ürünü seçtiğinde, program müşteriyi ödeme sayfasına yönlendiriyor. Geçtiğimiz nisan ayında ise aynı teknoloji Facebook Messenger’a entegre edildi. Diğer uygulamadan tek farkı Facebook Messenger’dan direkt ödeme yapma şansının olması. Facebook, chatterbot’ların yakında Whatsapp’ta da kullanılabileceğini duyurdu.

Hashtag’in (#) yaratıcısı Chris Messina e-ticarette pazarlama stratejileri kapsamında chatterbot’ların kullanılmasına “conversational commerce” (konuşmaya dayalı ticaret) adını verdi ve 2016’nın conversational commerce yılı olacağını söyledi. Nisanda chatterbot için deneme çalışmaları başlatan Facebook’ta bugün 20 bin markanın bu teknolojiyi kullanıyor oluşu, Messina’nın düşüncesini doğrular nitelikte.

E-ticaret sitelerindeki en büyük sorunlardan biri olan B2C (business to consumer/işletmeden tüketiciye) iletişim eksikliğini ortadan kaldıran chatterbot’lar, özellikle müşteri portföyü çok geniş olan e-ticaret sitelerinin hem müşteri hizmetleri yükünü hafifletmelerinde hem de satış temsilcileri istihdam etmeden satış oranlarını yükseltmelerinde kolaylık sağlıyor. Üstelik eski örneklerine göre bot’lar yalnızca etkileşim sağlamıyor, aynı zamanda videolardan, görsellerden ve arama motorlarının sağladığı tüm verilerden faydalanarak kendi argümanlarını destekleyebiliyorlar.

Bunun yanı sıra Facebook gibi platformlarda kullanılabilen chatterbot’lar çok detaylı veriler biriktirmeyi ve müşteri ilişkileri yönetiminde (CRM) hız kazanmayı da kolaylaştırıyor. E-ticaret pazarlama stratejileri için hayli verimli bir yardımcı olan chatterbot’lar, Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşmaya başlıyor. Bu nedenle bu teknolojiyi şimdiden kullanmaya başlayan e-ticaret firmaları rakiplerinden bir adım öne geçebiliyor. Özellikle de Chris Messina’nın 2016’nın conversational commerce yılı olacağı öngörüsü göz önüne alındığında chatterbot’ların öneminin dünya çapında daha da artacağı savunulabilir.

Geçen her dakika e-ticaret firmalarının geleceğine yön verecek yeni teknolojiler geliştiriliyor. E-ticaret süreçlerini bu teknolojilere entegre etmek rekabette farklılaşmayı sağladığı gibi müşteri memnuniyetini de etkileyebiliyor. E-ticaret mağazanızın kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek donanıma sahip olması ise müşteri memnuniyetini artırmada en etkili faktör olarak karşımıza çıkıyor. Eğer siz de kendi e-ticaret mağazanıza sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyin, e-ticarete sağlam bir giriş yapın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: bot teknolojisibotlarbotlarla iletişimChatbotchatterbotCRMe-ticaret mağazasıe-ticaret müşterisie-ticarette chatbotFacebook Messengermesajlaşmamessenger botmüşterimüşteri ilişkileri yönetimimüşteri memnuniyetiödeme sayfasıonline alışverişteknolojiWhatsAppyapay zeka
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!