DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yatırımcıları etkileyecek bir iş planı hazırlamak için ipuçları

Yatırımcıları etkileyecek bir iş planı hazırlamak için ipuçları

Girişimcilik meraklıları, fikirlerini gerçekleştirmek ya da var olan işlerini büyütmek için yatırımcılara ihtiyaç duyuyor. Yatırımcılar ise son yıllarda girişimci sayısının iyiden iyiye artması ile çok sayıda kişi ile görüşüyor, ancak her girişimci için yatırım sağlayamıyor.

Dolayısıyla girişimcilerin yatırımcı ile görüşmeden önce diğer binlerce girişimciden farklı olduğunu ortaya koyacak birtakım hazırlıklar yapması önem kazanıyor. Yatırımcıyı etkilemek için yapılacak ön hazırlıkların başında bir iş planı oluşturmak geliyor. İncelikli bir şekilde hazırlanmış iş planı sayesinde girişimcilerin yatırım sürecini olumlu geçirmeleri de kolaylaşıyor.

Peki, yatırımcıları ikna edecek bir iş planını nasıl hazırlayacağınızı biliyor musunuz?

Kimin sorununu çözeceğinizi anlatın

Var olan bir sorunu ortadan kaldıracak girişiminiz ile kimleri hedeflediğinizi, yani kime çözüm üreteceğinizi belirlemeniz yatırımcı açısından olduğu kadar işinizin geleceği açısından da büyük önem taşıyor. Kitlenizi belirlediğiniz zaman iş planını hazırlamak da işin sürecini planlamak da oldukça kolaylaşıyor. Çünkü milyarlarca canlı arasından kime odaklanacağınızı bilmeniz, sağlam temeller üzerinde duran bir proje yönetmenize yardımcı olabiliyor.

Kimin sorununu çözeceğinizi iş planında açıkça ifade etmeniz, yatırımcıların gözünde projenizin yatırım yapmaya değer olmasını büyük ölçüde etkiliyor. Böylece yatırımcılar düşüncenizi gözlerinde daha kolay canlandırabiliyor ve işinize olan inancı da artabiliyor.

Genel hatlarıyla işinizin içeriğini aktarın

Yatırımcılar, birçok girişimcinin görüşme isteği ile karşı karşıya kalıyor. Bunun yanı sıra kendi günlük planlarını gerçekleştirmeleri için de mesai harcamaları gerekiyor. Dolayısıyla iş planınızı hazırlarken yatırımcıların çok fazla zaman ayıramayacaklarını da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Bu yüzden iş planınızın başında tek sayfalık bir iş planı özetine yer vermeniz hem fark edilmenizi hem de yatırımcının zamanını değerlendirmenizi kolaylaştırabilir.

İşin detaylarını sunun

İş planının özetinde işinizi genel hatlarıyla açıkladıktan sonra planı detaylarıyla birlikte oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada sunacağınız projenin hedeflerini, girmeyi düşündüğünüz pazarın büyüklüğünü ve rekabet yoğunluğunu açıklamanızda fayda var. Ayrıca projenizi nerede, ne zaman sunacağınız gibi operasyonel detayları vermeniz de yatırımcıyı etkileyecek adımlar arasında yer alıyor.

İşinizin detaylarını açıkça planda belirtmeniz projenizin geleceğini şekillendirmenizde de büyük rol oynuyor. İşinizi yönetmeye başladığınız aşamada geriye dönük değerlendirmeler yaparak ileriye dönük planlama yapabilmeniz için iş planı yapmanızda büyük fayda var.

İş planınızı hazırlayıp harekete geçerken tek ihtiyacınız e-ticaret siteniz için tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak kusursuz bir alt yapı. Bunun için de IdeaSoft yanınızda. Gelin demo hesabınızı şimdi oluşturun ve IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerini denemeye hemen başlayın..

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiFinansal Süreçler
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!