DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteleri sosyal medya araçlarını nasıl kullanabilir?

E-ticaret siteleri sosyal medya araçlarını nasıl kullanabilir?

İnternet kullanıcılarının zamanlarının büyük çoğunluğunu sosyal medyada geçirmesi nedeniyle markalar da bu alandaki faaliyetlerini artırıyor. E-ticaret şirketleri de marka bilinirliklerini artırmak, yeni kitlelere ulaşmak ve geri dönüşüm oranlarını artırmak için sosyal medya pazarlamasından faydalanıyor.

Ajanslarla çalışmayan ve sosyal medya yönetimlerini kendileri yapan küçük ve orta ölçekli şirketler için, bu platformların yönetimi bazen zorlayıcı olabiliyor. Hem zamandan kazanmak hem de stratejik bir yönetim oluşturmak için küçük ve orta ölçekli e-ticaret şirketleri sosyal medya yönetim araçlarından faydalanabilirler.

Sosyal medya yönetim aracı nedir?

Sosyal medya yönetim araçları, birden fazla sosyal ağı, tek bir platformdan yönetmeye yarayan araçlardır. Bu platformların üzerinden sosyal medya çalışmalarınızın belli istatistikleri de çıkartılabilir. Böylelikle bu araçlar, yaptığınız çalışmaları tek bir platform üzerinden ölçümle imkanı da sunar.

Sosyal medya yönetim araçlarının faydaları nelerdir?

Bu araçların en büyük faydalarından biri size zaman kazandırıyor olmaları. Bütün gün bilgisayarınızın başında oturmanıza gerek kalmadan, sosyal medya paylaşımlarınızı zamanlamanızı ve yaptığınız bu çalışmaların istatistik analizlerini otomatik olarak bu platformlar üzerinden yapabiliyorsunuz.

Bu araçlarla aynı anda birden fazla sosyal ağ hesabını yönetebildiğiniz için, tek bir yerden tüm çalışmalarınızın analizini yapabiliyorsunuz.

Bunlara ek olarak, birden fazla sosyal ağ yönettiğiniz için, bazen bu hesaplarda hangi paylaşımların yapıldığını takip etmek de zorlaşabiliyor. Paylaşımlarınızı zamanlarken, tek bir platform üzerinden bu çalışmaları yaptığınız için her içeriği belli bir düzen ile zamanlayabilirsiniz ve önceki paylaşımlarınızı, tek bir platform üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Hangi içeriklerin ve paylaşımların daha çok etkileşim aldığının da karşılaştırmasını bu platformlar üzerinden yapabileceğiniz için sosyal mecralardaki gelecek çalışmalarınız için yeni stratejiler ve içerik fikirleri oluşturabilirsiniz.

Sosyal medya araçları nasıl kullanılır?

Hem ücretli hem de ücretsiz sosyal medya yönetim araçları bulunuyor. Tabii ki ücretli olan yönetim araçları size daha kapsamlı özellikler sunuyor. Ancak ücretsiz sosyal medya araçları da ilk etapta size yardımcı olabilir.

Sosyal hesaplarınızı kaydetme

Bu araçlara üyelik girişinizi yaptıktan sonra, hangi sosyal hesaplarınızı bu platformda kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Twitter, Facebook, Linkedin, Pinterest ya da Google+ hesaplarınızı buraya kaydedebilirsiniz. Bu hesapların hepsini ya da en sık kullandığınız hesapları bu platformlara ekleyebilirsiniz.

İçeriklerinizi oluşturun

Sosyal medyada paylaşacağınız içerikleri oluşturduktan sonra, her sosyal ağ için bu içeriklerin girişlerini yapabilirsiniz. Her kanal için farklı bir içerik paylaşımı yapabileceğiniz gibi, aynı içerikleri farklı sosyal ağlarda da paylaşabilirsiniz.

Paylaşımlarınızı zamanlayın

Sosyal medya yönetim araçlarının birçoğu size içeriklerinizi zamanlama özelliği de sunar. İçeriklerinizi zamanlamak ne işinize yarar? Bu özellik ile gün içinde paylaşım yapmanıza gerek kalmaz. Sabah işinizin başına oturduğunuzda, gün içinde yapacağınız paylaşımları ileri bir saate zamanlayarak, gün içinde paylaşımlarınız otomatik olarak yayınlanır. Bu araçlar sizin belirlediğiniz saatte, dilediğiniz içerikleri sizin hesabınızdan doğrudan paylaşır.

Dilerseniz, içeriklerinizi haftalık olarak da zamanlayabilirsiniz. Bir gün içerisinde sosyal medya planınızı çıkarttıktan sonra, tüm haftanın içeriklerini hangi gün hangi saatte yayınlanmasını istiyorsanız zamanlayabilirsiniz ve hafta içinde tüm içerikleriniz belirlediğiniz saatlerde yayınlanır.

Ancak içeriklerinizi zamanlarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. “Haftalık plan yaptım, zaten bu içerikler paylaşılmıştır” şeklinde düşünmemeniz gerekiyor. Bu programlar düzenli olarak paylaşımları yapsalar da yine de hata payları olabilir.

Olabilecek bu hataların kontrolünü yapmak için yine günlük olarak sosyal hesaplarınızı takip etmelisiniz. Bunun yanı sıra içeriklerinizde sitenize yönlendirme yapacak linkler paylaşıyorsanız, bu linkleri kopyalarken siz de hatalar yapabilirsiniz. Bu nedenle içeriklerinizi zamanlarken doğru ve yazım hatası olmayan linkler kullandığınızdan emin olun.

Ölçümlemelerinizi yapın

Bu araçların bazıları size, sosyal medyadaki çalışmalarınızın analizini de çıkartıyor. Bu analizleri belli zaman aralıklarında ölçümlemeniz sizin sosyal medya pazarlamasındaki çalışmalarınızı da geliştirir.

Facebook üzerinde ne kadar etkileşim aldığınız, içeriklerin ne kadar tıklandığı, kaç kişiye ulaştığınızı, Twitter üzerinden aldığınız favori ve retweetleri bu araçlar üzerinde görebilirsiniz. Bu istatistiklerin haftalık ya da aylık olarak analizini yapmanız şirketiniz için oldukça faydalı olur.

Monitöring özelliğinden faydalanın

Bu araçların bazıları size belli anahtar kelimelerin sosyal medya üzerindeki etkileşimlerini de ölçümlemenizi sağlar. Markanızla, ürününüzle ya da rakibinizle ilgili anahtar kelimeleri buraya yazarak, onların takibini yapabilirsiniz.

Sizinle ilgili hangi kelim gruplarıyla ilgili aramalar ya da konuşmalar yapıldığına göre sosyal medya içeriklerinizi güncelleyebilir ve yenilerini hazırlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra rakip analizi yapmak için de bu araçtan faydalanabilirsiniz. Rakibiniz hangi konular üzerinde daha çok paylaşım yapıyor, hangi anahtar kelimeleri kullanıyor gibi farklı yaklaşımlarla rakiplerinizin sosyal medya performanslarını ölçümleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Sosyal medyasosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!