DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteleri için SEO ipuçları

E-ticaret siteleri için SEO ipuçları

​E-ticaret siteleri için en önemli gereksinimlerden biri trafik. Eğer e-ticaret sitenize yeterli trafiği sağlayabilirseniz ve doğru alt yapı ile doğru ürünlere de sahipseniz satış yapmamanız için hiçbir neden kalmıyor.

 

Trafiği sağlamanın ise pek çok farklı yolu var. E-ticaret Bilgi Bankası’nda yer alan Dijital Pazarlama bölümünde bunlardan sıklıkla bahsetmeye çalışıyoruz. Her bir dijital pazarlama yönteminin diğerlerine göre farklı avantaj ve dezavantajları olsa da aralarından bir tanesinin diğerlerine göre avantajları daha fazla: Arama motoru optimizasyonu veya diğer bir ifade ile SEO.

 

Her e-ticaret sitesi için son derece önemli olan SEO çok hızlı sonuç veren yöntemlerden biri olmasa da, düşük maliyeti ve uzun süreli verimliliği sayesinde bu konuda harcadığınız zamanın karşılığı verebilir. İşte e-ticaret sitesi sahiplerinin bu konudaki çalışmalarında mutlaka göz önünde bulundurmaları gereken bazı önemli ipuçları…

 

Doğru kategoriler

Arama motorları ziyaretçilerin aramaları sonucunda onlara en doğru sonuçları gösterebilmek için onlar gibi düşünmeye çalışırlar. Bu yüzden SEO’nun bir numaralı kuralı arama motorlarının yaptığı gibi kendinizi ziyaretçilerin yerine koyarak düşünmektir.

 

Bu konuda ilk önemli ipucu sağlıklı bir kategori yapısı oluşturmaktır. İlgili ürünlerin doğru kategori altında yer alması ziyaretçilerin aradıklarını daha kolay bulmasına yardımcı olurken, arama motorlarının da sitenizi doğru ve hızlı bir şekilde indekslemesini sağlar. Fakat örneğin satışta olan bir mutfak gerecini elektronik kategorisi altına almanız ziyaretçileri de arama motorlarını da memnun etmeyecektir.

 

Paylaşımı teşvik edin

İnternetin giderek daha sosyal bir hale gelmesi arama motorlarının web sitelerini değerlendirme şeklini de değiştiriyor. Artık arama motorları daha değerli içeriğin hangisi olduğuna karar verirken, kullanıcıların sosyal medya paylaşımlarını da dikkate alıyorlar.

 

Bu yüzden sitenizdeki içeriklerin ve ürünlerin ne kadar çok paylaşılmasını sağlarsanız, SEO açısından da o kadar büyük avantaj elde etmiş olursunuz. Ürün sayfalarınızın sosyal medyada paylaşımını kolay hale getirmek ve metinlerde paylaşımı teşvik etmenin büyük faydasını göreceksiniz.

 

İçeriği öncelikle ziyaretçiler için hazırlayın

Arama motoru optimizasyonunun birinci amacı sitenize daha fazla trafik sağlamaktır. Fakat en başta söylediğimiz gibi bundan doğru alt yapı ve doğru ürünlerin önemi ortaya çıkmaya başlar. Sitenizdeki metinleri sadece arama motorlarını dikkate alıp yazarsanız, sitenize çok trafik gelmesine rağmen dönüşüm oranları çok düşük kalacaktır.

 

Bu şekilde de yaptığınız SEO çalışmalarının gerçek anlamda faydası kalmayacaktır. Bu nedenle en doğru hareket ziyaretçilerin okumaktan memnun olacakları, kaliteli ve özgün içerikler üretmek, SEO konusunu ise bundan sonra dikkate almaktır.

 

Tabi ki kullandığınız e-ticaret alt yapısının da arama motoru optimizasyonu çalışmalarınızda büyük bir etkisi var. Gelişmiş SEO özellikleri ve seçeneklerine sahip olan IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri bu konudaki işinizi çok kolaylaştıracaktır. Çok sayıdaki benzersiz özelliğe sahip IdeaSoft e-ticaret paketlerini inceledikten sonra, ücretsiz demo hesabınızı oluşturup farkı kendiniz de test edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuSEOWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!