Otomatik satış desteğine dair bilinmesi gereken noktalar

E-ticaret müşterilerinin karar aşamalarını kolaylaştırmak adına birtakım adımlar atmak dönüşüm oranlarının artmasında ve müşteri sadakati kazanmada büyük rol oynuyor. Otomatik satış desteği (guided selling), e-ticaret sitelerinin kullanıcılarının hayatını çok daha kolay hale getirebilmek için başvurulan yöntemler arasında yer alıyor. Otomatik satış desteğinde kullanıcıların ilgisini çekebilecek türde ürün önermeleri yapılabiliyor, istenen bilgilere kolay erişim sağlanabiliyor. Bu destek sistemi, istatistiksel verilerden yola çıkarak müşterileri satışa yönlendirmek amacıyla kullanılıyor. Buna göre, müşterilerin ihtiyaç duydukları ürünlerle ilgili yanıtlar vermesini ve ilgili ürünlerle müterileri buluşturmayı sağlayan forma “otomatik satış desteği” adı veriliyor.

Otomatik satış desteği sunmak e-ticaret sitelerinin dönüşüm oranlarını kategorilerden bağımsız olmaksızın yüzde 70’e kadar artırabiliyor. Kullanıcı deneyimini artırmada büyük oranda etkili olan bu satış destek hizmeti, ziyaretçilerin ihtiyaçlarını anlamada rol oynuyor. Böylece stokta bulunan ürünler kullanıcı ihtiyaçlarına göre doğru bir biçimde ilişkilendirilebiliyor ve kullanıcılara liste halinde sunulabiliyor. İstediği ürünü kolayca bulabilen kullanıcı da satın alma kararını kolayca verebiliyor. Peki otomatik satış desteği nasıl bir teknikle çalışıyor ve e-ticaret firmalarına ne gibi fırsatlar yaratıyor?

Nasıl çalışıyor?

Otomatik satış desteği, genel olarak bilgi formu formatında karşımıza çıkıyor. Kullanıcı ihtiyaçlarını belirlemek için en doğru soruların yer aldığı bu form ile nokta atışı ürünler sıralamak adına kullanıcıların yaşam tarzları, beklentileri ve ürünün kullanılacağı ortam hakkında bilgi alınabiliyor. Emlak ilan sitelerinde kullanıcılara daha iyi bir sonuç verebilmek adına hazırlanan formlar buna örnek olarak verilebilir. Buna göre kullanıcıların aradığı konuta dair kriterlerin belirlenmesi için birtakım sorular yöneltilir ve yanıtlara göre sonuçlar filtrenenir. Bu örnekten de anlaşıldığı üzere otomatik satış desteğinin amacı seçenekleri daraltarak kullanıcının satın alma kararlarını kolaylaştırmak.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Avantajları neler?

E-ticaret siteleri otomatik satış desteği çözümüne başvurarak kullanıcı deneyimini artırabiliyor ve müşterilerin güvenini kazanarak marka imajına olumlu katkıda bulunabiliyor. Bunun yanı sıra satış oranlarının artmasını da sağlayabiliyor. Bunun yanı sıra tamamen ihtiyaca yönelik seçenekler sunulduğundan kullanıcıların sepeti terk etmelerinin de önüne geçilebiliyor. Ayrıca ürün iadelerinde de önemli bir azalma yaşanabiliyor.

Otomatik satış desteği, e-ticaret sitelerinin çapraz satış uygulamalarını kolaylaştırıyor. Kullanıcı beklentisinin ne olduğu bilindiği zaman buna uygun ihtiyacı doğuran ürün seçenekleri sunmak da akıllıca olabiliyor.

E-ticaret sitelerinin yeni kullanıcı kazanmalarında ve mevcut müşterilerini ellerinde tutabilmelerinde kullanıcı deneyimi büyük rol oynuyor. Otomatik satış desteği ile kullanıcı deneyimi önemli oranda artırılarak müşteri memnuniyeti sağlanabiliyor. Ancak en başta kullanıcıların tüm beklentilerini karşılayabilecek donanımlı bir online mağazaya sahip olmakta yarar var. Eğer siz de hedef kitlenizi etkisi altına alabilecek bir e-ticaret mağazasına sahip olmak istiyorsanız zaman kaybetmeden IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyin, IdeaSoft’un ayrıcalıklı dünyasında yerinizi almak için ilk adımı atın.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)