E-ticaret siteleri için görsel optimizasyon ne anlama geliyor?

E-ticaret kullanıcıları, geleneksel ticaretten farklı olarak ürünleri fiziksel olarak inceleyemediğinden dolayı alışveriş yaparken daha farklı detaylara ihtiyaç duyuyorlar. Ürün görsellerinin yüksek kaliteye sahip olması da bu ihtiyaçlardan biri. Çünkü ürün fotoğrafları, tüketicileri satın almaya ikna etmekten arama motorlarının dikkatini çekmeye kadar birçok noktada rol oynuyor. Bu nedenle görsel optimizasyon, bir e-ticaret sitesinin en önemli parçalarından birini oluşturuyor.

Hem e-ticaret sitenizi ziyaret eden tüketicilere kolaylık sunmak hem de arama motorlarının online mağazanızla ilgili olumlu izlenim edinmesini sağlamak açısından oldukça faydalı olan görsel optimizasyon konusu, rekabette farklılaşmayı da kolaylaştırıyor.

Peki görselleri optimize etmek başka hangi konularda işinize yarayabilir, ürün fotoğraflarını optimize etmek için hangi adımlar uygulanmalı?

Görselleri optimize ederek;

1)Arama motorlarında daha iyi bir sıralama yakalayabilirsiniz.

2) Arama motorlarının görsel aramalar kısmında yine üst sıralarda yer alabileceğiniz için daha çok kullanıcının ilgisini çekebilir ve kaliteli bir trafik yaratabilirsiniz.

3)E-ticaret sitenizin ürün sayfalarının yüklenme süresiyle dönüşüm oranları arasında yakın bir ilişki bulunuyor. Online müşteriler daha kısa sürede yüklenen web sayfalarına sahip e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Optimize edilmiş görseller de yüklenme süresini önemli ölçüde kısaltabiliyor.

Görsel optimizasyon açısından e-ticarette görsel kalitesi ve dosya boyutu arasında iyi bir oran tutturmak oldukça değerli. Ürün fotoğraflarını büyük çözünürlükte işlemeden yayınlamak, büyük dosya boyutları anlamına geliyor. Bu da hem ürün sayfalarının yüklenme süresini uzatıyor hem de arama motorlarının sizi geri plana atmasına yol açabiliyor. Bu noktada kullanacağınız görsel formatına karar vermek büyük önem taşıyor.

Hangi görsel formatı uygun?

Son yıllarda en çok GIF, JPG ve PNG türlerinde görsel dosyalar kullanılıyor. Her bir dosya biçimi de kendine özgü avantajları ve dezavantajları taşıyor.

JPG: Bu dosya biçiminin paleti GIF ve PNG’ye göre çok daha fazla rengi barındırıyor. Bu nedenle ürün fotoğrafları için genellikle JPG tercih ediliyor. Ayrıca yüksek kaliteli ya da düşük kaliteli olarak da kaydedilebiliyor. Böylece dosya boyutunu isteğe göre değiştirebilmek de mümkün olabiliyor.

PNG: Bir görseli PNG olarak kaydetmek istediğinizde PNG-8 ve PNG-24 olarak iki ayrı seçenekten birini seçmeniz gerekiyor. PNG-8 türünün renk paletinde sadece 256 renk mevcutken, PNG-24 çok daha fazla yüksek kalitede görselinizi kaydetmenize olanak sağlıyor.

GIF: PNG gibi renk paletinde sadece 256 adet renk mevcut, bu yüzden e-ticaret sitenizin ürün fotoğraflarında kullanmak için pek uygun bir format sayılmaz. Eğer logonuz birkaç farklı renkten oluşuyorsa, logonuzu GIF formatında kullanabilirsiniz.

Görsel dosyalarını sıkıştırmayı deneyin

E-ticaret sitenizde satışa sunduğunuz ürünlerin fotoğraflarını kendiniz çekiyorsanız, RAW formatında çekmeye özen göstermenizde fayda var. Çünkü RAW formatında fotoğraflar, JPEG ya da diğer dosya türlerinin uyguladığı sıkıştırmayı kullanmadan işlenmemiş biçimde sunulur. Böylece fotoğrafı ebat, boyut, renk ve diğer detaylar da dahil olmak üzere istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Görsellerinizi isimlendirirken SEO’yu göz ardı etmeyin

Birçok e-ticaret sitesi ürünlerinin görsellerini SKU (stok tutma birimi), numarasıyla ya da fotoğraf makinasının verdiği otomatik isim ile ürün sayfalarına yerleştiriyor. Bu yaklaşım yerine hem içerik yönetimi tarafında sizin işinizi kolaylaştıracak hem de SEO açısından daha iyi sıralama elde etmenize yardımcı olabilecek bir çözüm mevcut: Görsel dosya adına hem SKU hem de dosya adını yazmak.

Online kullanıcı, arama motoru üzerinden anahtar kelime ile arama yaptığında arama motoru web sayfasında yer alan anahtar kelime ile aynı sayfada kullanılan görsel adlarının eşleşip eşleşmediğini kontrol ediyor. Örneğin bir kullanıcı “kırmızı fil küpe” anahtar kelimeleriyle bir arama gerçekleştirdiğinde, arama motoru bulduğu web sayfalarındaki metinlerin ve görsel adlarının “kırmızı fil küpe” içerip içermediğini kontrol ediyor ve buna göre arama sonuçlarını sıralıyor.

SKU kullanımı da sitenizin içeriğini yönetmek ve hangi fotoğrafın hangi ürüne ait olduğunu bulmanıza yardımcı olacağı için şu tür bir dosya isimlendirmesi kullanabilirsiniz:

<0707-kirmizi-fil-kupe.jpg>

E-ticaret sitenizde kullanacağınız görsellerin optimizasyonu ve kendi standartlarınızı belirlemeniz e-ticaret sitenizin kurulum aşamasında başlamalı ve trendleri takip ederek geliştirilmeli. Bu şekilde kullanıcı deneyimini daha üst seviyelere taşıyabileceğiniz gibi arama motorlarında da ön plana çıkabilirsiniz. Bütün bu detaylara verdiğiniz önemin karşılığını alabilmek için ise en başta e-ticaret sitenizin kaliteli bir altyapıya sahip olduğundan emin olmanızda fayda var. Eğer siz de müşterilerinizi memnun edecek bir online mağazaya sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir ve e-ticaret dünyasına sağlam bir adım atabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)