E-ticaret siteleri için fiziksel mağaza zamanı geliyor mu?

E-ticaret siteleri için fiziksel mağaza zamanı geliyor mu?

ABD’de yapılan bir araştırmada 2014 yılında fiziksel mağazalarda yapılan “Şükran Günü” satışları bir önceki yıla göre yüzde 11 azalırken aynı dönemde çevrimiçi satışlar yüzde 20 artış göstermiş. İlk bakışta çevrimiçi alışverişin hızla geleneksel satışların yerini aldığını söylemek doğru gibi görünüyor.

Ancak araştırma içeriğine derinlemesine bakıldığında, satışlarını arttıran markaların çoğunluk olarak hem fiziksel, hem de çevrimiçi mağazalarda satış yapan firmalar olduğu göze çarpıyor. Bu sonuçlara göre çevrimiçi alışveriş geleneksel satışların yerini almıyor, aksine iki farklı alışveriş yöntemi birbirlerini tamamlıyor.

Peki, e-ticaret firmaları için fiziksel mağazanın avantajları ve getirileri nelerdir? Araştırmaya göre hem fiziksel hem de çevrimiçi satış yapan markaların satışlarını bu kadar hızlı ve yüksek oranlarda arttırabilmesinin birkaç sebebi var. İşte bu nedenler…

Marka bilinirliği

Fiziksel olarak yıllardır piyasada olan ve her bölgede kendini müşterilerine kabul ettirmiş markalar çevrimiçi alışverişte de öncelikli tercih ediliyorlar. Bir ürün için internette araştırma yapan kullanıcıların çoğu, o ürünü fiziksel olarak bildiği bir mağazanın internet sitesinden sipariş etmeyi tercih ediyor. Bu açıdan, fiziksel bir mağazaya sahip olmak e-ticaret firmalarının satışlarını arttırmasına yardımcı olabilir.

Mağazaya sipariş yöntemi

Henüz ülkemizde kullanılmasa da ABD ve Avrupa’da giderek yaygınlaşan “mağazaya sipariş” (ship to store) uygulaması da fiziksel mağaza sahibi firmaların satışlarını arttıran bir faktör. Bu uygulamada kullanıcılar, internetten satın aldıkları ürünü mağazaya sipariş ederek kargo maliyetinden kurtuluyorlar. Ücretsiz kargo imkânıyla, evlerine yakın bir mağazaya siparişlerini yönlendiren müşteriler daha sonra o mağazaya gidip ürünlerini elden teslim alabiliyorlar. Bu uygulama fiziksel mağazaya sahip markaların satışlarını ciddi anlamda yükselmesini sağlıyor.

Mağazaya yönlendiren mobil uygulamalar

Çevrimiçi ve fiziksel mağazalar arasında bağlantı kuran uygulamalar fiziksel mağaza satışlarını büyük ölçüde arttırıyor. Kullanıcıların aradıkları bir ürünle ilgili görsel materyale ulaşabildikleri, ürün özelliklerini ve kullanıcı yorumlarını inceleyebildikleri ayrıca o ürünün hangi mağazalarda bulunduğunu gösteren bu uygulamalar kullanıcıları pek çok gereksiz zahmetten kurtarıyor. Özellikle hem sanal, hem de fiziksel ortamda mağaza sahibi olan markalar geliştirdikleri uygulamalar sayesinde satış yüzdelerini yükseltiyorlar.

Araştırma sonuçları gösteriyor ki yıllar içinde oluşan, çevrimiçi alışverişin geleneksel mağazaları ortadan kaldıracağı algısı pek de gerçekçi değil. E-ticaret firmaları da belirli bir büyüklük hacmini yakaladıktan sonra daha da büyüyebilmek için fiziksel mağazalarını açmayı düşünebilirler. Hali hazırda bir fiziksel mağazanız varsa işler sizin için daha da kolay olabilir. Gelin siz de IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerini inceleyerek hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve e-ticarettle daha çok kazanmaya bugünden başlayın…

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)