DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteleri için fiziksel mağaza zamanı geliyor mu?

E-ticaret siteleri için fiziksel mağaza zamanı geliyor mu?

ABD’de yapılan bir araştırmada 2014 yılında fiziksel mağazalarda yapılan “Şükran Günü” satışları bir önceki yıla göre yüzde 11 azalırken aynı dönemde çevrimiçi satışlar yüzde 20 artış göstermiş. İlk bakışta çevrimiçi alışverişin hızla geleneksel satışların yerini aldığını söylemek doğru gibi görünüyor.

Ancak araştırma içeriğine derinlemesine bakıldığında, satışlarını arttıran markaların çoğunluk olarak hem fiziksel, hem de çevrimiçi mağazalarda satış yapan firmalar olduğu göze çarpıyor. Bu sonuçlara göre çevrimiçi alışveriş geleneksel satışların yerini almıyor, aksine iki farklı alışveriş yöntemi birbirlerini tamamlıyor.

Peki, e-ticaret firmaları için fiziksel mağazanın avantajları ve getirileri nelerdir? Araştırmaya göre hem fiziksel hem de çevrimiçi satış yapan markaların satışlarını bu kadar hızlı ve yüksek oranlarda arttırabilmesinin birkaç sebebi var. İşte bu nedenler…

Marka bilinirliği

Fiziksel olarak yıllardır piyasada olan ve her bölgede kendini müşterilerine kabul ettirmiş markalar çevrimiçi alışverişte de öncelikli tercih ediliyorlar. Bir ürün için internette araştırma yapan kullanıcıların çoğu, o ürünü fiziksel olarak bildiği bir mağazanın internet sitesinden sipariş etmeyi tercih ediyor. Bu açıdan, fiziksel bir mağazaya sahip olmak e-ticaret firmalarının satışlarını arttırmasına yardımcı olabilir.

Mağazaya sipariş yöntemi

Henüz ülkemizde kullanılmasa da ABD ve Avrupa’da giderek yaygınlaşan “mağazaya sipariş” (ship to store) uygulaması da fiziksel mağaza sahibi firmaların satışlarını arttıran bir faktör. Bu uygulamada kullanıcılar, internetten satın aldıkları ürünü mağazaya sipariş ederek kargo maliyetinden kurtuluyorlar. Ücretsiz kargo imkânıyla, evlerine yakın bir mağazaya siparişlerini yönlendiren müşteriler daha sonra o mağazaya gidip ürünlerini elden teslim alabiliyorlar. Bu uygulama fiziksel mağazaya sahip markaların satışlarını ciddi anlamda yükselmesini sağlıyor.

Mağazaya yönlendiren mobil uygulamalar

Çevrimiçi ve fiziksel mağazalar arasında bağlantı kuran uygulamalar fiziksel mağaza satışlarını büyük ölçüde arttırıyor. Kullanıcıların aradıkları bir ürünle ilgili görsel materyale ulaşabildikleri, ürün özelliklerini ve kullanıcı yorumlarını inceleyebildikleri ayrıca o ürünün hangi mağazalarda bulunduğunu gösteren bu uygulamalar kullanıcıları pek çok gereksiz zahmetten kurtarıyor. Özellikle hem sanal, hem de fiziksel ortamda mağaza sahibi olan markalar geliştirdikleri uygulamalar sayesinde satış yüzdelerini yükseltiyorlar.

Araştırma sonuçları gösteriyor ki yıllar içinde oluşan, çevrimiçi alışverişin geleneksel mağazaları ortadan kaldıracağı algısı pek de gerçekçi değil. E-ticaret firmaları da belirli bir büyüklük hacmini yakaladıktan sonra daha da büyüyebilmek için fiziksel mağazalarını açmayı düşünebilirler. Hali hazırda bir fiziksel mağazanız varsa işler sizin için daha da kolay olabilir. Gelin siz de IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerini inceleyerek hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve e-ticarettle daha çok kazanmaya bugünden başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğimağazacılık
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!