DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette etkili olabilecek 6 SEO taktiği

E-ticarette etkili olabilecek 6 SEO taktiği

İnternetten alışveriş yapan kullanıcı kitlesinin her geçen gün artış göstermesi, e-ticaret sitelerinin SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmalarına daha ciddiyetle eğilmesini zorunlu kılıyor. Araştırmalara göre, e-ticaret sitelerinin varlıklarını sürdürebilmeleri için arama motorlarında görünür olmaları büyük önem taşıyor. İçinde bulunduğumuz 2016 yılı itibarıyla SEO çalışmalarının önemi giderek daha da artacak gibi görünüyor.

Peki etkili bir SEO için e-ticaret siteleri neler yapabilir? İşte kolaylıkla uygulanabilecek 6 etkili yöntem…

1) Kullanıcı dostu tasarım

Etkili SEO çalışması için atılacak adımların, aynı zamanda dönüşüm oranlarını ve dolayısıyla e-ticaret sitesinin gelecek planlarını etkileyecek faktörler olduğunun unutulmaması gerekiyor. Responsive (mobil uyumlu), pratik ve estetik anlamda gözü yormayan bir web sitesi tasarımınız varsa, kullanıcılarınız birçoğu sitenize tekrar tekrar gelmek isteyebilir, bu da arama motorları açısından e-ticaret sitenizin itibarını artırmayı kolaylaştırabilir.

Bir e-ticaret sitesinin gelişmesini sağlayacak ödeme sistemi, stok takibi, kolay içerik oluşturma panelleri gibi iyileştirmeler, gelen trafiğe olumlu katkı sunacağı için aynı zamanda SEO’ya yönelik atılan oldukça önemli adımları oluşturuyor.

2) Mobil uyumluluk

Hızlı bir ivmeyle büyüyen mobil alışveriş rakamları, mobil dostu e-ticaret sitelerinin rakiplerinden daha öne geçmesini sağlıyor. Dolayısıyla mobil cihazlardan yapılan aramalar dikkate alınarak gerçekleştirilen iyileştirme çalışmaları, etkili SEO için iyi bir başlangıç noktasını olabilir.

Mobil uyumlu web sitelerinin yanı sıra mobil aramalarda ön plana çıkmayı sağlayan mobil uygulamalar, sitenin tüketici gözündeki değerini artırırken, aynı zamanda SEO değerlerine de olumlu olarak yansıyor. Mobil web sitesinin kullanıcı beklentilerini karşılayacak hıza erişebilmesi açısından flash ya da pop-up uygulamaların kullanımı çoğu kişi tarafından tavsiye edilmiyor. Yüklenme süresine odaklanılması gerektiği, yerel aramaların dikkate alınması ve tasarımların her parmak tipine uygun olarak hazırlanması gerektiği ise alanında uzman birçok kişinin üzerinde durduğu noktaları oluşturuyor.

3) Anahtar kelimeler

E-ticaret sitesinin bağlı olduğu sektörle ilgili kelimelerin SEO çalışmalarına başlamadan önce özenli bir şekilde araştırılmasında fayda var. Pazarlama stratejilerinin de temelini oluşturan bu çalışmayı titizlikle yapan firmalar, arama motorlarında kullanıcıların tercih ettiği sektörel kelimeleri öğrenebiliyor. Bu kelimelerin ürün kategorileriyle ilişkilendirilmesi ile de SEO için önem taşıyan bir çalışma gerçekleştirilmiş oluyor.

Ek olarak, anasayfa ve ürünlerin olduğu ön plana çıkan sayfaların arama motorlarındaki görünürlüğünü artırabilecek içerik çalışmaları önem kazanıyor. Bu aşamada Google Anahtar Kelime Aracı gibi birtakım araçlar kullanarak sağlıklı sonuçlara ulaşmak mümkün olabiliyor.

4) Bağlantı inşa etmek

Bağlantı, yaygın ve İngilizce karşılığı ile “link” çalışması, çok sık uygulanan SEO taktikleri arasında yer alıyor. E-ticaret sitesinin içerik olarak uyum sağladığı içerik yazılarıyla “link’leme” çalışması yapması SEO verimliliğini büyük oranda artırabiliyor.

5) İçerik güncellemek

Durağan sayfalardan oluşan bir katalog görünümde olan e-ticaret siteleri gerek kullanıcı gözünde, gerekse arama motorları açısından hoş karşılanmıyor. Bu nedenle e-ticaret sitelerinin özgün içeriklerle güncellenmesinde yarar var.

Web sitesi içinde blog sayfası oluşturarak, kullanıcının ilgisini çekmek için oluşturulan içeriklerin güncel olması, arama motorları tarafından fark edilmenizi kolaylaştırabiliyor. Video içerikler de benzer şekilde hem kullanıcılar hem de SEO açısından olumlu sonuçlar getirebiliyor. Ayrıca ürün açıklamalarını düzenli olarak güncellemeniz de arama motorlarının web sitenizdeki değişiklikleri algılayarak durağan bir yapıda olmadığınızı fark etmesi açısından önemli.

6) Hata kontrolü yapmak

Sayfalarda ortaya çıkabilecek bağlantı, görsel, içerik, yüklenme hızı hatalarını kontrol ederek kullanıcılarınıza güven aşılayabilir, arama motorlarının sizi güvenilir bir e-ticaret mağazası olarak konumlandırmalarına katkıda bulunabilirsiniz.

SEO çalışmalarının hedeflenen başarıyı sağlamasında yukarıdaki gibi pek çok faktör etkili olabiliyor. Bu nedenle firmaların e-ticaret sitelerini düzenli olarak analiz etmeleri ve hangi taktiklerin işe yaradığını yorulamaları tavsiye ediliyor. Bunların yanı sıra e-ticaret sitesinin görünürlüğünü sağlayan en önemli etkenlerden biri de kullanıcı beklentilerini karşılayan bir online mağazaya sahip olmak. Eğer siz de e-ticaret mağazanızla kullanıcılarınıza ulaşmak istiyorsanız hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyin, e–ticaret dünyasına sağlam bir giriş yapın.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: anahtar kelimelerArama Motoru Optimizasyonubağlantı inşasıe-ticarete-ticaret kullanıcısıe-ticaret mağazasıiçerikkullanıcı dostulinklememobil alışverişmobil kullanımmobil uyumlulukPazarlamasearch engine optimisationSEOTasarım
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!