DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteleri için e-posta pazarlamasına ilişkin 3 önemli taktik

E-ticaret siteleri için e-posta pazarlamasına ilişkin 3 önemli taktik

E-posta pazarlama; e-ticaret sitelerinin müşterileriyle kurduğu etkileşimi sürdürmesi açısından, pazarlama araçları arasında son derece önemli bir yere sahip. Bu anlamda, başarılı bir e-posta pazarlaması stratejisiyle, potansiyel müşterilerinizi, müşterilerinize dönüştürebilir; var olan müşterilerinizde ise müşteri sadakati geliştirebilirsiniz.

Başarılı bir e-posta pazarlama kampanyası gerçekleştirebilmenizin en önemli koşullarından birisi ise doğru zamanlama. Bu nedenle, e-posta veya promosyon kampanyalarınızın; yüksek dönüşüm oranına ulaşarak, satışlarınızı artırması için, e-posta gönderilerinizin en doğru zamanda kullanıcıya ulaşmasına özen göstermenizde büyük yarar var. Ayrıca, e-posta kampanyalarınızı oluştururken; dikkat ve ilgi çekebilecek bir yaratıcılığa sahip olmanız ve kullanıcılara somut bir yarar veya duygusal bir etki sağlamayı hedeflemeniz de çok önemli.

İşte e-ticaret siteniz için e-posta pazarlaması stratejisi oluştururken işinize yarayacak 3 önemli ipucu…

1. İlk siparişin ardından gerçekleştirilebilecek kampanyalar

Müşterilerinizin e-ticaret sitenizden ilk siparişlerini vermelerinden sonraki süreç, onlar üzerinde iyi bir izlenim oluşturmanız için size fırsat sunuyor. Bu anlamda, kargo ve onay bildirimleri, takip ve müşteri memnuniyeti e-postalarına özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü bu bildirimler ve e-postalar, yeniden sipariş alma konusunda size önemli bir zemin sağlayabilir. Bu nedenle, ilk siparişin, müşterinizin sizin için değerli olduğunu hissetmesi açısından çok önemli olduğunu aklınızdan çıkarmamanızda yarar var.

Bu süreçte, gönderdiğiniz basit bir teşekkür mesajının bile; müşteri sadakati geliştirmenize katkısı olabilir. Ayrıca ilk sipariş dönemi, müşterileriniz için neler yapabileceğinizi ve şirketiniz hakkında onlara daha fazla nasıl bilgi sunabileceğinizi göstermeniz açısından da önem taşıyor. Bu nedenle, bu süreçte yaratıcı düşünmeniz; müşterinize yeni ya da özel ürünler veya hizmetler sunmanız faydalı olabilir.

2. Yeniden etkileşim kampanyaları

E-ticaret sitenizden daha önce alışveriş yapmış eski müşterilerinizin; yeniden müşterileriniz olmaları için çalışmanız, özellikle de onların sitenizden tekrar alışveriş yapmama nedenini bilmiyorsanız, sizi zorlayabilir. Bu nedenle, etkili bir yeniden etkileşim kampanyası için; eski müşterilerinizin satın alma davranışlarını incelemeye başlamanızda yarar var.

Eski müşterilerinizi yeniden kazanabilmek için onlara gönderdiğiniz e-postalarda, bir sonraki siparişleri için 20 TL.’lik bir indirim kuponu gibi fırsatlar sunmanız yararlı olabilir.

3. Stratejik bir zamanlamaya sahip olan kampanyalar

E-ticaret sitesi sahipleri, kampanyalarında sundukları promosyona bağlı olarak; özel günlerin avantajından yararlanabilecekleri, bir e-posta kampanyası oluşturabilirler. Özel günler için herhangi bir hazırlık yapmamış olan kullanıcılara, bir son dakika e-postası ile hatırlatma yapmanız; e-postanızı okuyanları satın almaya ikna edebilir. Bu sayede, e-ticaret siteniz de daha yüksek bir dönüşüm oranı elde etmiş olur.

Paylaştığımız taktiklerden ve ipuçlarından faydalanarak; siz de e-ticaret siteniz için oluşturduğunuz e-posta kampanyalarının yüksek dönüşüm oranına ulaşmasını sağlayabilirsiniz. IdeaSoft; e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel, akıllı çözümleriyle yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta PazarlamaPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!