DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteleri için doğru Facebook pazarlaması ipuçları

E-ticaret siteleri için doğru Facebook pazarlaması ipuçları

​Günümüzde e-ticaret sitelerinin sosyal medyayı nasıl kullandıkları, başarı ve başarısızlığı en yakından etkileyen faktörlerden biri haline geldi. Dünyada 1 milyarın üzerinde aktif kullanıcısı olan ve Türkiye’de de 30 milyonu aşkın kişinin hesabının bulunduğu Facebook da sosyal medyanın başkenti kabul ediliyor.

 

Facebook e-ticaret siteleri ve diğer tüm işletmeler için benzersiz ve düşük maliyetli pazarlama imkanları sunuyor olmasına rağmen, ne yazık ki burada yapılan hataların sonuçları da firmalar için ağır olabiliyor.

 

Yavaş yavaş tüm işletmeler bir pazarlama aracı olarak Facebook’un gücünü keşfetmiş olsa da, bu gücü gerçek potansiyeli ile kullanabilenlerin sayısı ne yazık ki çok fazla değil. İşte bu yüzden IdeaSoft olarak e-ticaret sitelerinin Facebook pazarlamasında dikkat etmeleri gereken başlıklardan bir liste hazırladık.

 

Fotoğrafların gücü: “Bir fotoğraf bin kelimeye bedeldir” ifadesini duymuşsunuzudur. Söz konusu internet ortamı olduğunda fotoğrafların etkisi çok daha yüksek olabilir. Facebook da yapısındaki her değişiklik ile fotoğrafları biraz daha ön plana çıkartıyor. Bu yüzden Facebook’taki paylaşımlarınızda büyük ve kaliteli fotoğraflar kullanmaya özen gösterin. Bu konuyla ilgili olarak “Satışı artıran ürün fotoğrafları” yazısına da göz atmanızı öneririz.

 

80 – 20 kuralı: Facebook paylaşımlarınızın tamamının satış veya pazarlamaya yönelik olması ya da çok sık kendinizden bahsetmeniz kullanıcılarınızı sizden hızla soğutacaktır. Bu yüzden paylaşımlarınızda mümkün olduğu kadar e-ticaret sitenizin konseptine uygun fakat direk satışı değil, daha çok bilgi vermeyi ya da eğlendirmeyi hedefleyen içerikler paylaşın. Bu konuda genel kural paylaşımların yüzde 20’sinin ürün veya hizmetler ile ilgili, yüzde 80’nin ise ürünlerden bahsetmeyen ama sitenizin konseptine uygun diğer ilgi çekici konulardan oluşmasıdır.

 

Paylaşım sıklığına dikkat edin: Çok seyrek paylaşımlardan bulunulan Facebook sayfaları kullanıcılar için cazip değildir ve yeni takipçi kazanmanızı güçleştirebilir. Diğer yandan aşırı sıklıkta paylaşımlarda bulunuyor olmak da çok kısa sürede sıkıcı haline gelebilir ve var olan takipçilerinizin kaçmasına neden olabilir. Bu yüzden en ideali her gün birkaç paylaşımda bulunmak ve bunları gün içerisindeki farklı zamanlara yaymaktır.

 

Sabırlı olun: Hemen hemen tüm dijital pazarlama kanalları gibi Facebook pazarlaması da sabır isteyen bir iştir. Çok hızlı sonuç ve geri dönüşler beklemek yerine bunu uzun vadeli bir çalışma olduğunu ve sonucunda sizlere sürekli ve kalıcı müşteriler kazandıracağını unutmayın. Eğer çok hızlı sonuç alma istiyorsanız dijital pazarlama yerine reklam vermeyi tercih etmelisiniz.

 

Doğru reklam verin: Eğer daha hızlı sonuç için reklam vermeyi tercih ederseniz hedef kitlenizi doğru tanımlamış olmanız ve reklamların hedeflemesini doğru ayarlamış olduğunuzdan emin olun. Eğer Facebook’ta reklam vermeye yeni başlayacaksanız daha iyi dönüş alacağınız hedef kitleyi ve onları harekete geçirecek doğru mesajı kurgulayana kadar biraz daha düşük bir bütçe ile denemeler yapmanız iyi bir fikir olabilir.

 

Eğer henüz takip etmiyorsanız IdeaSoft’un Facebook sayfasını ve Twitter hesabını takip edebilir ve bu anlattıklarımızı nasıl uyguladığına dair örnekleri görebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!