DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteleri için 3 pratik satış tamamlama tekniği

E-ticaret siteleri için 3 pratik satış tamamlama tekniği

Dijital pazarlamada satış gerçekleştirme süreci, geniş bir bilgi birikimi ve büyük bir emek gerektiriyor. Fakat bazı satış tamamlama teknikleriyle bu durumu, potansiyel müşterilerle gerçek bir ilişki kurmayı sağlayan ve yüksek verim alınan bir sürece dönüştürmek mümkün.

Satışı tamamlama tekniklerinin, başarılı olabilmesi için öncelikle; potansiyel müşterilerinizle aranızdaki ilişkiyi, sağlam temeller üzerine kurmanız gerekiyor. Bu noktada işin sırrı; potansiyel müşterilerinizle kurduğunuz bağı, satış yapma isteğinizden çok daha üstün tuttuğunuzu gösterebilmenizde yatıyor.

IdeaSoft olarak; e-ticaret sitenizin potansiyel müşterilerini satın alma konusunda harekete geçirecek, 3 önemli satış tamamlama tekniğini sizler için biraraya getirdik….

1. Etkileyici bir online satış sayfasına sahip olmak

E-ticaret sitenizin satış sayfasını oluştururken, site ziyaretçilerini satışa yönlendirecek bazı özellikleri içermesine özen göstermeniz önem taşıyor. İşte bu özelliklerden bazıları;

  • Giriş

Bu ürünü neden ürettiniz veya neden satışa sunuyorsunuz? Bu konuda bilgi vermeniz kullanıcıda o ürüne neden ihtiyaç duyabileceğini en doğru şekilde aktarabilir.

  • Sorun

Ürününüzün hangi sorunu çözdüğünü dile getirmeniz de bu anlamda satışı tamamlamanıza yardımcı olabilir.

  • Sorunu irdeleme

Bu sorunu çözmenin zorluğu nedir? Potansiyel müşterileriniz sorunun çözümüne nasıl hemen ulaşabilir? Bir satışı tamamlamadaki en büyük engelin, müşteriyi hedefe yönlendirmek yerine oyalamak olduğunu unutmamakta yarar var.

  • Ürün özellikleri listesi

Potansiyel müşterilerinize ürünü hemen satın alma fırsatı sunarak, ürünü çekici kılan 7 ile 10 arası özelliğini vurgulayabilirsiniz.

  • Ürünün faydaları

Ürününüzün özellikleri sayesinde sağlanan faydalarla ilgili, derinlemesine bir açıklama yapmanız önemli. Bu noktada ürünüzün faydalarından bahsedebilirsiniz.

  • Hediyeler

Ürünle birlikte vermeyi düşündüğünüz hediyenin ürününüzü tamamlaması ve potansiyel müşterilerinizi hemen satın almaya yönlendirecek bir hediye olması önem taşıyor.

  • Garanti

Uzun garanti süresi ürününüzden yeterince emin olduğunuzu gösterir. Araştırmalar; uzun garanti sürelerinin, müşterileri satın alma kararına yönlendirmede etkilediğini gösteriyor. Ancak müşteriye doğru bilgi vermek amacıyla, garanti süresi belirlerken gerçekçi olmakta fayda var.

  • Sipariş alanı

E-ticaret sitenizin sipariş alanında, potansiyel müşterilerinizin kendini rahat hissetmesi ve siteyi kolay kullanabilmesi de dikkat edilmesi gereken noktalardan biri.

2.Reddedilemeyecek bir hediye sunmak

Potansiyel müşterileri satışa yönlendirmenin en iyi yollarından biri; onlara, reddedemeyecekleri bir hediye sunmak olabilir. Çeşitli konularda faydalı bilgiler içeren PDF, bülten gibi dijital hediyeler bu anlamda etkileyici olabilir.

Müşterilerinize yardımcı olacak yararlı bilgiler vererek, onlarla ilişki kurmaya başlamak; potansiyel müşterilerinizi, sizin değerli bir e-ticaret sitesi olduğunuza ikna eder. Bunların dışında bazen fiziksel bir hediye sunmak da faydalı olabilir.

E-ticaret sitenizi ziyaret edenlere dijital hediyeler sunabilmeniz için, onları öncelikle e-posta listenize eklemeniz gerekiyor. E-posta kaydı için, mümkün olduğunca kolay ve pratik bir sistem oluşturmanız gerekiyor.

3.Duyguları harekete geçiren ve satışa yönlendirici e-postalar oluşturmak

Potansiyel müşterilerinizi satın almaya teşvik etmek için e-postalarınızı, duyguları ve eyleme geçmeyi teşvik edecek biçimde, ustalıkla oluşturmanız da son derece önemli.

Duygu, insanları eyleme taşır; eylem ise onların tam olarak ne istediklerini gösterir. Bu anlamda hazırlanmış iyi bir e-posta içeriği, okuyucuyu etkiler. E-postayı okuyan potansiyel müşterilerinizin ürüne dair ihtiyaç hissetmesi satın alma kararı vermesini kolaylaştırabilir.

Bu anlamda e-posta ile potansiyel müşterilerinizi ikna etmek için iki önemli alanınız var: “Konu satırı” ve “ana metin”. Konu satırında kullanıcıyı e-postayı okumaya, ana metninizde ise; onları e-ticaret sitenizin bağlantısına tıklamaya ikna etmeniz gerekiyor.

Müşterilerinizle gerçek bir ilişki kurmanız, onlara verdiğiniz mesajın etkileyici olması ve yardımcı çözümler sunmanız, satışı tamamlama çabalarınızı başarıya ulaştırabilir. IdeaSoft, yalnız dijital pazarlama konusunda değil; ihtiyacınız olan her konuda yanınızda. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu ayrıcalıklarla tanışarak satışlarınızı artırmak için, ücretsiz demo hesabınızı hemen oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: İpuçlarıWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!