DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret site tasarımların yapılan hatalar ve zararları 2. Bölüm

E-ticaret site tasarımların yapılan hatalar ve zararları 2. Bölüm

Dünkü yazımızda e-ticaret site tasarımlarında yapılan hataların ve bu hataların neden olduğu zararların bir kısmına değinmiştik. Bu yazımızda da geri kalan hataları ele alacağız.

Bu tür hatalara ve neden olabilecekleri zararlara maruz kalmamak için İdeaSoft’un hazırladığı 140’tan fazla tasarımdan yararlanabilirsiniz. Konu hakkında daha fazla bilgi almak için İdeaSoft e-ticaret paketlerine göz atabilirsiniz.

Yetersiz site içi arama özelliği

Site içi aramlar e-ticaret sitelerinde oldukça önemlidir. Ana sayfa üzerinde olmayan ürünleri bulmaya ve tüketicilerin aradıkları ürünlere doğrudan ulaşmalarına yarar. Ancak bazen e-ticaret site tasarımlarında site içi arama motorlarının üzerinde çok fazla durulmuyor. Bu da tabii ki tüketicilerin istedikleri ürünlere kolay bir şekilde ulaşamamalarına neden oluyor.

Zararlar ve ne yapmak gerekiyor?

Kullandığınız arayüzün site içi arama motoru özelliğinin oldukça geniş olması gerekiyor. Tüketiciler bu aramalarda istedikleri sonuçlara ulaşamadıkları takdirde, site üzerinde bu ürünlerin bulunmadığını düşünerek sitenizi terk edebilirler. “Site içi arama motorunuzu geliştirmek için öneriler” isimli yazıya bakarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Küçük veya tek ürün görseli kullanmak

Dünkü yazımızda ürün detayları konusuna değinmiştik. Burada yapılan bir diğer eksik ise küçük ve/ya tek ürün görseli kullanmak. Bu da yapılan bir diğer yanlıştır. Ürün sayfaları e-ticaret sayfalarının vitrinleridir ve bu nedenle de can alıcı ve ilgi çekici olması gerekmektedir.

Zararlar ve ne yapmak gerekiyor?

Ürünlerle ilgili küçük görsel kullanmak, ürün detaylarının tüketiciye iyi sunulamamasına neden olur. Bunun yanı sıra tek bir görsel kullanmak ise ürünün nasıl göründüğü hakkında tüketiciye yeterli detayı sunmaz.

Ürünlerinizi en iyi şekilde yansıtacak yüksek çözünürlüklü fotoğraflara yer vermeniz gerekmektedir. Birden fazla görsele yer vermek ve farklı açılardan çekilmiş fotoğraflar sunmanız vitrininizin daha canlı ve ilgi çekici hale gelmesini sağlar.

Kötü alışveriş sepeti tasarımı

Alışveriş sepetlerinin tasarımı ve içeriği de oldukça önemlidir. Yetersiz bilgi içeren ve kötü tasarlanmış alışveriş sepetleri de e-ticaret sitelerinde yapılan en sık hatalardan biridir.

Zararlar ve ne yapmak gerekiyor?

Alışveriş sepetlerinin tüketicilerin kolay ulaşabilecekleri bir yerde olmaması, alışverişini tamamlamak isteyen tüketicileri zorlayabilir. Bu kısmın sitenin kolay ve her zaman ulaşılabilen bir yerinde olması önemlidir.

Alışveriş sepetini tasarlarken, tüketicinin aldığı ürünlerin tümünü rahatça görebilmesi gerekiyor. Burada ürünün fotoğrafına, adedine, fiyat bilgisine ve eğer varsa kargo bedeline kadar tüm detayları sunmanız gerekiyor.

İlgili ürünlerin sunulmaması

Ürün sayfalarında tüketicilere farklı ürünler sunmamak da yapılan yanlışlardan biridir. Kullanıcılara farklı ürün alternatifleri sunmamak geri dönüşümlerinizi azaltacaktır.

Zararlar ve ne yapmak gerekiyor?

Ziyaretçiye aradığıyla ilgili ürünler sunabilir ya da bu ürünleri tamamlayacak yan ürünler sunabilirsiniz. Bunları yapmadığını takdirde, tüketici ürün açıklamalarına bakıp tatmin olmazsa başka bir ürün arayacaktır. Bu durumda da sayfanın altında yer alan ilgili ürünler onun dikkatini çekebilir.

Aynı zamanda upselling veya çapraz satış yapmak için de bu ilgili ürünler seçeneği oldukça önemlidir.

Ödeme seçeneklerinin az olması

Farklı ödeme seçenekleri sunmamak da tüketicileri siteden kaçırabilecek unsurlardan biridir.

Zararlar ve ne yapmak gerekiyor?

Bazı tüketiciler internet üzerinden satın alma işlemi yapacağı zaman kredi kartı kullanmak istemeyebilir. Bu nedenle bu kullancılara banka havale seçeneği sunmanız gerekir. Bunun yanı sıra tek ya da birkaç kredi kartı ile çalışmanız da hizmet vereceğiniz tüketici grubunu sınırlandıracaktır. Mümkün olduğunca fazla banka kartı ile çalışmanız gereklidir.

Yukarıda belirttiklerimizin yanı sıra kapıda ödeme ve ön ödemeli kartlarla ödeme gibi seçenekleri de sunarak, bu yöntemlerden yararlanan tüketicilere ulaşabilirsiniz.

Kargo maliyetlerinin eklenmemesi

Tüketicilerin internette en çok dikkat ettikleri öğelerden biri de şüphesiz kargo maliyetleri. Ürünlerin kargo maliyetlerine yer vermemek tüketicileri yanıltabileceği için yapılmaması gerekir.

Zararlar ve ne yapmak gerekiyor?

Kargo maliyetlerinin ürün sayfalarında belirtilmesi gerekiyor. Ödeme sayfalarında bu maliyetlerin sonradan gösterilmesi tüketicilerin, hesapladıklarından daha fazla ödeme yapacakları anlamına gelir. Bu bilgilerin ürün sayfalarında verilmemesi nedeniyle de tüketiciler sonradan çıkan bu maliyetlerden dolayı alışveriş yarıda bırakabilirler.

Belli bir miktar üzerindeki alışverişlerde ücretsiz kargo sunuyorsanız bunu ürün sayfalarında belirtmeniz gerekiyor. Aynı zamanda ürünlerin kargo bedellerini de bu sayfalarda göstererek tüketicilerin kargo için ne kadar para vereceklerini sunabilirsiniz.

İade ve şirket politikalarına yer vermemek

İade politikalarına yer vermemek de oldukça yanlıştır. Tüketicilerin markanızın iade politikalarını bilmesi gerekmektedir. Sitenizde bu unsurlara yer vermemek, ziyaretçileri siteden kaçırabilir.

Zararlar ve ne yapmak gerekiyor?

Ürün iade politikalarınız yer aldığı bir sayfa hazırlayarak sitenin belli bir alanına bu sayfanın linkini yerleştirebilirsiniz. İade söz konusu olduğu zaman tüketicilerin ne yapacaklarını bu sayfalarda onlara sunabilirsiniz.

Şirketinizle ilgili diğer politikalara da yer vererek herhangi bir durumda nasıl bir yaklaşım sergilediğinizi sitenizi ziyaret edenlere sunabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıTasarım
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!