DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret şirketleri Twitter Analytics’ten nasıl yararlanabilir?

E-ticaret şirketleri Twitter Analytics’ten nasıl yararlanabilir?

Sosyal medya pazarlamasındaki en önemli mecralardan biri Twitter’ın analytics özelliklerinden yararlanmak, bu mecra üzerindeki etkinliğinizi daha çok artırabilir. Twitter üzerindeki paylaşımlarınızın ölçümlemesini yaparak daha iyi bir sosyal medya stratejisi belirleyebilirsiniz.

Facebook uzun süredir, analytics özelliğini sayfa sahiplerine sunmaktaydı. Bu özellik sayesinde Facebook sayfası üzerinde paylaşılan içeriklerin ne kadar ilgi gördüğü, paylaşıldığı, beğenildiği ve yorum yapıldığı görülebiliyordu. Bunun yanı sıra takipçilerin demografik bilgilerine ve haftanın hangi günü Facebook’ta ne kadar etkin oldukları ölçülebiliyordu. “Facebook İstatistikleri Kullanımı” isimli yazımızdan bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Twitter da bir süredir kullanıcılara istatistik özellikleri sunuyor ve markalar Twitter üzerindeki performanslarını ölçümlemek için bu özelliklerden faydalanabilirler. Geçtiğimiz günlerde Twitter’daki etkileşiminizi artırmanızı sağlayacak taktiklerle ilgili yazmıştık ve bugün de Twitter’daki etkileşiminizi ölçümleyebilmek için Twitter Analytics’te neleri ölçümleyebileceğiniz üzerinde duracağız.

Linkleriniz ne kadar tık alıyor

Twitter üzerinde paylaştığınız linklerin ne kadar tıklandığını, bu araç üzerinden ölçümleyebilirsiniz. Paylaştığınız linklerin ne kadar tık aldığını görmek, sitenize ya da linklerinizi yönlendirdiğiniz sayfaların ne kadar trafik aldığını görmenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra takipçilerinizin ne kadarının da linklere tıkladığını görebilirsiniz.

En çok etkileşimi hangi paylaşımınız alıyor?

Paylaştığınız içeriklerin hangisinin daha çok etkileşim aldığını da bu araç üzerinden görmek mümkün. Etkileşim oranlarını ölçümlemek, hangi tür içeriklerin takipçileriniz tarafından beğenildiğini ya da beğenilmediğini görmenizi sağlar. Yüksek etkileşime sahip içerik türlerinizi belirleyerek, ilerleyen dönemlerde bu tür içeriklere ağırlık vermeniz için analytics üzerinden bu ölçümlemeleri yapabilirsiniz.

Günün en iyi paylaşım saatlerini ölçümleyebilirsiniz

Her sosyal mecranın kendine has dinamikleri var ve kullanıcıların bu mecralarda aktif oldukları saatler değişiklik gösterebiliyor. Twitter üzerindeki paylaşımlarınızı hangi saat dilimlerinde yapmanız gerektiğini ölçümlemek için de bu aracı kullanabilirsiniz. En çok tıklanan ve etkileşime giren içeriklerinizin paylaşım saatlerini kontrol ederek, Twitter takipçilerinizin hangi saatlerde daha aktif olduklarını öğrenebilir ve bu saat dilimlerine göre paylaşımlar yapabilirsiniz.

İlgili yazı: Sosyal medyada etkileşimi en yüksek gün ve saatler

Takibi bırakanları ve yeni takipçileri görebilirsiniz

Belli bir zaman dilimini alarak, bu zaman dilimi içinde ne kadar yeni takipçi kazandığınızı ve ne kadar takipçi kaybettiğinizi de görebilirsiniz. Buradaki dinamikler değişiklik gösterebilir. Bunun sebepleri arasında tüketicilerin yaptığınız paylaşımlara olan yaklaşımları değişebilir ya da markanızla ilgili olumlu ya da olumusuz bir durum yaşamış olabilirler. Eğer takibi bırakanların sayısı artış gösteriyorsa, o zaman dilimi içinde müşteri şikayetlerine ya da paylaştığınız içeriklere bakabilirsiniz. Buna neden olan durumları bu şekilde belirleyerek önlemler alabilirsiniz.

Toplam kaç kişiye ulaşıldığını görebilirsiniz

Paylaştığınız içeriklerin toplamda kaç kişiye ulaştığını da buradan görebilirsiniz. Her paylaşımda doğal olarak sizin takipçi sayınız kadar kişiye ulaşmış olacaktır; fakat retweet aldığınız zaman bu kullanıcıların da kitlelerine ulaşmış olacaksınız. Bu durumda da ulaştığınız kişilerin sayısı daha da artacak ve retweet sayılarını artmasıyla beraber daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Bu araç üzerinden de paylaşımlarınızın toplamda kaç kişiye ulaştığını görebilirsiniz.

Takipçilerinizin ilgi alanlarını görebilirsiniz

Twitter analytics üzerindeki önemli alanlardan biri de takipçilerinizin ilgi gösterdiği alanları görebiliyor oluşunuz. Takipçilerinizin hangi konularla daha çok ilgilendiğini görmeniz, bu konular üzerine içerikler hazırlamanız konusunda size fikir verir. Aynı zamanda bu kullanıcıların satın alma davranışları ve meslek gruplarına dair varsayımlara da ulaşabilirsiniz.

Takipçilerin demografik bilgilerine ulaşabilirsiniz

Çok detaylı olmasa da takipçilerinizin demografik bilgilerine de bu araç üzerinden ulaşabilmeniz mümkün. Takipçilerinizin kadın erkek oranı ve ülkelere göre dağılımlarını bu alan üzerinde görmeniz mümkün. İçeriklerinizi hazırlarken yine bu bilgileri kullanabilir ve takipçilerinize, onların daha çok ilgisini çekecek içerikler sunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıSosyal medya
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!