DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret şirketiniz için hangi içerik türünü seçmelisiniz?

E-ticaret şirketiniz için hangi içerik türünü seçmelisiniz?

İçerik pazarlamanın birçok farklı türü bulunuyor ve markanız için en uygun olan yöntemi bulmak, yapacağınız çalışmaların daha verimli olmasını sağlayacaktır. 2016 yılı SEO tahminleri yazımızda da içerik üretiminin değerine ve yükselişinden bahsetmiştik. Büyük pazarlama şirketleri yeni reklam modelinin “içerik” olduğunu söylüyorlar ve bu bağlamda da e-ticaret firmalarının içerik üretimine yoğunlaşmaları gerekiyor.

İçerik üretiminide farklı yollara başvurulabileceği için markaların bu içerik modellerine de hakim olması ve hangi türe yatırım yapacaklarını bilmeleri gerekiyor. İçerik türleri ve yöntemleri hakkında daha fazla bilgi almak için “E-ticaret şirketleri için 9 farklı içerik pazarlama yöntemi” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaç kişilik bir ekibiniz bulunuyor?

Öncelikle cevap vermeniz gereken soru; bu iş için kaç kişilik bir ekibiniz bulunuyor? İçerik üretimi için belli bir iş gücü ve ekip gerekecektir. Bu alanda çalışan tek bir kişi dahi olsa, bu kişinin tüm sorumluluğunun bu alanda olması gerekiyor.

Gün/Haftada kaç içerik oluşturabilirsiniz?

İçerik pazarlama ekibinizin büyüklüğüne göre bu sorunun yanıtı değişebilir. Günlük içerik oluşturabilmek tabii ki daha etkili bir yöntemdir ve daha faza tüketiciye ulaşmanızı ve marka bilinirliğinizi daha kolay artırmanızı sağlar. Aynı zamanda sitenin de günlük olarak güncellenmesini sağlayacağı için, SEO açısından da günlük olarak içerik üretmek faydalıdır.

Ancak içerik ekibinizin olmaması ya da şirketteki bir çalışanın bu işleri yapması durumunda haftada bir ya da iki içerik de oluşturabilirsiniz. Burada içerik konusu bulma sıkıntısı da günlük içeriklere değil de haftada bir içerik üretmeye sebep olabilir.

Hangi konularda içerik üretebilirsiniz?

İçerik stratejinizi belirlemek de burada oldukça önemli bir faktör. İçerik stratejinizi belirlerken markanız, ürününüz veya hizmetinizle ilgili konu başlıklarını çıkartmanız gerekiyor. “İçerik strateji nasıl belirlenir?” isimli yazımızdan bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Hangi içerik türünü seçmelisiniz?

Her içerik yönteminin kendine göre belli bir zorluğu bulunuyor. Bu da belli bir iş gücü ve zaman gerektirdiği için, kendinize en uygun olan içerik türünü seçerken bunları bilmeniz gerekiyor. Farklı içerik türleri için gerekli olanları aşağıda sizinle paylaşacağız.

Listeler

Listeler son birkaç yılda popülerleşmiş olan içerik türlerinden biridir. Bu tür listeler genellikle görsellerle beraber hazırlanır ve uzun metinler kullanılmadan, verilmek istenen mesaj görseller ile verilir. Bazı durumlarda görseller hakkında bilgi vermek amacıyla bir paragraflık metinler de görsellerin altına yazılır.

Görsel bulmak ve gerektiğinde bu resimlerin altına metin girişinin yapılması nedeniyle listelerin hazırlanması uzun sürebilir. Tabii ki burada orijinal ve ilgi çekici bir liste hazırlamatan bahsediyoruz.

Blog yazıları

Blogunuz için metin girişleri yapmak listelere kıyasla daha az emek gerektirecektir; çünkü listelerde olduğu gibi çok fazla görsel bulmakla ve bu görseleri düzenlemekle vakit harcamanız gerekmeyecektir. Zaman konusunda belli bir limit ya da örnek vermeyecek olmamızın sebebi kişiden kişiye ve konuya göre bu süreçlerin değişebilecek olmasıdır.

Rehber yazıları

Bir konu ya da ürün hakkında bir rehber yazısı yazacağınız zaman konu hakkında detaylı bir araştırma yapmanız gerekecektir. Bu araştırma da konuya ya da ürüne göre belli bir zaman alır. Konuyu tüm detayıyla yansıtabilmek için iyi bir araştırma ve plan sürecinden sonra rehberi hazırlayabilirsiniz.

Burada rehberin konusuna göre kimi zaman konuyu görsellerle süslemek gerektiğinden dolayı vakit alacak bir içerik yöntemi olarak değerlendirilmelidir.

Ürün karşılaştırma içerikleri

Farklı ürünleri kıyaslamak için bu ürünlerin tüm özelliklerine hakim olmak ve bu özellikleri araştırmak gerekir. Araştırma sürecinin ve ürün özelliklerinin kapsamlı olması sonucunda bu tür bir içeriğin hazırlanması uzun bir süreç gerekebilir. Planlarınızı yaparken bu süreci göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

İnfografik çalışmaları

İnfografikler belli bir konu hakkında rakamsal bilgilerin paylaşımında daha çok kullanılır. Belli bir dönemli araştırmayı kapsayan bu infografik çalışmalarının tamamlanması birkaç günü bulabiliyor. Bunun sebebi ise, önelikle infografik içerisinde yer alan bilgilerin toparlanması ve sonrasında ise bu bilgilerin bir görsel grafiğe dökülmesi. Geniş bir içerik ekibiniz olsa dahi, görsel çalışmalarının hazırlanması için öncelikle içeriğin ortaya çıkması gerekiyor.

Video içerikler

Video içerikler en fazla emek isteyen ve en masraflı içerik yöntemlerinden biridir. Bu nedenle de birçok marka video içerik üretimi konusuna halen çok fazla önem vermemektedir. Bunun nedeni de bu videoların geri dönüşümünün maliyetleri karşılayıp karşılamayacağı düşüncesidir. Bir diğer sebep ise tabii ki bu işin ciddi oranda emek gerektiriyor olması.

Son dönemlerde birçok marka ve içerik üreticisi video içeriklere yatırım yapmaya da başladı; çünkü tüketiciler artık uzun blog yazıları ya da listelerden sıkılmaya başladı. Videolar daha eğlenceli ve tüketici için daha keyifli vakit geçirmeyi sağladığı için daha çok ilgi görüyor. Bu nedenle izlenme oranları ve etkileşimler de videolarda daha çok artıyor.

Video içeriklere yatırım yapmak isteyen markaların bu detaylara dikkat etmesi önemli. Eğer video konusunda neler yapabileceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa “E-ticarette video kullanımı” isimli yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

İlgili rehber:E-ticaret şirketleri Youtube’u kullanarak geri dönüşlerini nasıl artırabilir?

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!