DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret şirketi nasıl kurulur?

E-ticaret şirketi nasıl kurulur?

Mağazasındaki ürünleri internette de satışa sunmak isteyen veya e-ticarete ilgi duymaya başlamış bir girişimciyseniz, “e-ticaret şirketi nasıl kurulur?” sorusunun yanıtını en anlaşılır biçimde almak isteyebilirsiniz.

O halde, “Bir e-ticaret şirketi nasıl kurulur?” sorusunu yanıtlamaya; öncelikle bir şirket sahibi olmanız gerektiğini vurgulayarak başlayalım. Çünkü kanunlara göre, e-ticaret sitesi kurmak ve online satış yapmak isteyen girişimcilerin ödeme alabilmesi ve fatura kesebilmesi için vergi mükellefi olması gerekiyor. Tabi ki satışa başlamadan önce de sitenizi kurabilir, düzenleyebilir ve satışa hazır hale getirebilirsiniz. Bunun içinde vergi mükellefi olmanıza gerek yok, tek ihtiyacınız olan bir e-ticaret sitesi.

Peki bir e-ticaret şirketi nasıl kurulur?

Alan adı (domain) ve web barındırma (hosting) hizmeti alma

Sanal ortamda var olabilmeniz için öncelikle web sitenize tescil edilen bir isim yani “alan adı” (domain) almanız gerekiyor. İnternette çoğunlukla yıllık olarak alan adı kiralansa da, daha uzun süreli domain almanız da mümkün.

İhtiyacınız olan diğer bir nokta da; e-ticaret sitenizde yer alacak olan tüm videoları, görsel ve içerikleri internette barındırmanız gereken alan. Bu da “web barındırma” (hosting) adı veriliyor. Özetle; e-ticarete başlamadan, ilk önce bir alan adı tescil ettirmeniz ve ardından da bu alan adı için bir web barındırma (hosting) hizmeti satın almanız gerekiyor. Eğer IdeaSoft E-ticaret paketlerinden birini kullanacaksanız, herhangi bir hosting hizmetine ihtiyaç duymazsınız. 1 Adet domain (www.siteniz.com) ve barındırma hizmeti seçtiğiniz paket ile birlikte sizlere ek ücret gerektirmeksizin sunulur.

Satacağınız ürünleri belirleme

E-ticaret sitenizde hangi ürünleri satışa sunacağınıza karar vermeniz de e-ticaret şirketi kurarkan belirlemiş olmanız gereken bir konu. Eğer fiziksel bir mağaza sahibiyseniz, e-ticaret sitenizde; mağazanızdaki tüm ürünlerinize ek olarak, sınırsız sayıda ürünü satışa sunabilirsiniz.

Fakat e-ticarete yeni adım atacak bir girişimci iseniz, siteniz hizmet vermeden önce satacağınız ürünleri belirleyerek; onları nereden tedarik edeceğinizi de netleştirmiş olmanız gerekiyor. Ayrıca, birlikte çalışacağınız tedarikçilerinize karar verirken onların e-ticareti iyi bilen, birlikte uyumlu olabileceğiniz ve kolay çalışabileceğiniz kişilerden oluşmasına özen göstermenizde fayda var.

Sağlam bir altyapı oluşturma

“E-ticaret şirketi nasıl kurulur?” sorusuna cevap ararken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de; sağlam ve kusursuz bir e-ticaret altyapısı sağlamak. Eğer e-ticarete yeni başlayacaksanız, bir e-ticaret sitesinde yer alması gereken tüm önemli özellikler konusunda karar verebilmeniz çok kolay olmayabilir.

İşte bu nedenle tüm bunları sizin için düşünecek profesyonel ve tecrübeli bir şirketin yardımını almanızda fayda var. Bu konu ile ilgili yazmış olduğumuz E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler yazısını okuyabilirsiniz.


IdeaSoft bu konuda; 10 yıllık tecrübesiyle, binlerce kişinin e-ticarete girmesini sağlayan ve tüm ihtiyaçlarınıza çözüm getireceğine sonuna kadar güvenebileceğiniz bir iş ortağı. Dilerseniz E-ticaret uzmanlarımızdan ücretsiz bilgi alabilir veya 15 gün boyunca yazılımımızı ücretsiz deneyebilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Ödeme seçeneklerine karar verme

E-ticaret sitenizde kullanmayı tercih ettiğiniz ödeme seçeneklerini de siteniz kurulmadan önceden netleştirmeniz çok önemli. Çünkü örneğin, EFT veya havale ile ödeme kabul edecekseniz, bir banka şubesine giderek e-ticaret şirketiniz adına bir hesap açtırmanız; kargo ile ödeme kabul edecekseniz de, bir kargo şirketi anlaşmanız gerekiyor. Kredi kartı ile ödeme yapılabilmesi için, bankalara sanal pos başvurusu yapmanız da gerekiyor. Bu arada, sanal pos başvurusu yapabilmek için; bir e-ticaret sitenizin olması ve onun bankanın istediği kriterlere uyması gerektiğini de hatırlatalım.

Bir e-ticaret şirketinin nasıl kurulacağı konusunda paylaştığımız ipuçlarından ve temel bilgilerden yararlanarak, siz de e-ticarete sağlam bir giriş yapma fırsatı yakalayabilir veya fiziksel mağazanızı internete taşıyarak gelirinizi artırabilirsiniz. IdeaSoft; e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin, siz de ücretsiz demo mağazanızı hemen oluşturun ve 15 gün boyunca yazılımımızı ücretsiz deneyin.


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticarete giriş
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!