DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette sıkça yapılan 5 SEO hatası

E-ticarette sıkça yapılan 5 SEO hatası

E-ticaret şirketleri için en önemli konulardan biri de şüphesiz SEO. Doğru hazırlanmış bir SEO stratejisi ve tüm sitenin tasarımının içeriğinin ve kodlarının SEO’ya uyumlu olması, Google tarafında e-ticaret sitelerine oldukça büyük avantaj sağlar.

Doğru SEO yapılandırması avantajın yanı sıra aslında tüm sitelerin yapması gereken bir standarttır. Ancak birçok e-ticaret sitesi SEO çalışmalarına çok fazla önem vermeyerek belli başlı hatalar yapabiliyor. Bu tip hataların olması ve düzeltilmemesi uzun vade de şirketlere zarar veriyor.

Sitenizin SEO uyumlu olmaması Google tarafından analiz edilebiliyor ve eğer bu hataların üstüne gitmezseniz Google tarafından cezalandırılabilirsiniz. Bu da tabii ki sitenizin organik olarak alacağı trafiği doğrudan düşürecektir. Bu da sizin hedef kitlelerinize ulaşmanızı engeller.

Bu yazıda e-ticaret sitelerinin sıkça yaptığı 5 SEO hatasını ve çözümlerini sizinle paylaşacağız.

Kötü ve kopya ürün açıklamaları

E-ticaret sitelerinin en çok sorun yaşadıkları alanlardan biri de ürün açıklamaları. Kaliteli, özgün ve kullanıcı deneyimine yönelik hazırlanmayan ürün açıklamaları, sitelerin SEO performansını düşürür.

Başka bir yerden ya da üreticinin sayfasından kopyalanan ürün açıklamaları ise en büyük tehlikelerden birini arz ediyor. Başka bir yerden içerik kopyalamak, sizin doğrudan sayfa değerinizi düşürür. Bunun nedeni ise kopya içerik kullanıyor oluşunuz. Google, sitenizi tararken, kopya içeriklerle karşılaştığında doğrudan sitenizin puanını kıracaktır.Başka bir olumsuz etki ise bu içeriklerin birçok farklı sitede kullanılıyor oluşu.

Bunun yanı sıra üreticilerin sayfalarındaki ürün açıklamaları çoğunlukla satışa yönelik olmayacaktır. Yaratıcı metinler yerine teknik özelliklerin yer aldığı sade metinler olacaktır. Dolayısıyla da bu içerikleri sitenizde kullandığınızda tüketicilerin ilgisini çekmeyecek.

Ne yapmanız gerekiyor? Öncelikle sitenizde yer verdiğiniz ürünler için özgün içerikler üretmeniz gerekiyor. Kullanıcıların ilgisini çekecek ve ürün hakkında detayların paylaşılacağı yeni metinlerin oluşturulması SEO performansınızı daha da yükseltecektir. Kopya içerik kullanmadığınız için de sayfa değeriniz artar.

Arama sonuçlarıyla uyumsuz ürün başlığı kullanma

Ürün isimlerinizi kullanırken, tüketicilerin arayabileceği tarzda başlıklar seçmekte fayda var. Ürünün tam adı, ürün kodu ya da model numarası gibi detaylar kullanmanız SEO açısından sorun yaşatabilir.

İnternet kullanıcılarının yaptıkları aramalar özelinde ürün başlıklarını kullanmanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu nedenle de anahtar kelime araştırmaları yaparak, ürününüzle ilgili en çok aranan anahtar kelime öbeklerine yakın başlıklar seçmeniz daha doğru olacaktır.

Tabii ki iPhone gibi çok net ürünlerde, bu tür başlıklar kullanmak mümkün. Buradaki en önemli nokta, sattığınız ürünlerin Google’da nasıl arandığını biliyor olmanız. Bu nedenle de öncelikle bir keyword araştırması yaparak ürün başlıklarını bunlara göre seçmeniz gerekiyor.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Ürün sayfalarını anahtar kelimelere boğmak

Bir önceki maddede aranan anahtar kelimelere dikkat ederek başlıklarınızı seçmeniz gerektiğinden bahsettik. Fakat burada dikkat etmeniz gereken başka bir unsur daha var. Çok aranan anahtar kelimelere odaklanarak, ürün açıklamalarında da devamlı olarak bu anahtar kelimeleri kullanmanız SEO performansınızı olumsuz etkileyecek.

Sadece anahtar kelimelere odaklanmak ve sadece Google’a yönelik bir içerik hazırlamak sitenize zarar verir. Google son yaptığı algoritma değişiklikleriyle de bunun yapılmasını istemediğini açıkça belirtti. Bu tür sadece anahtar kelime odaklı içerikler Google tarafından cezalandırılıyor.

Bu tür içeriklerin yerine, kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkileyecek, yaratıcı ve sadece ilgili anahtar kelimelerin yer aldığı başlıklar ve açıklama metinleri oluşturmalısınız.

Görsel alt metinlerini kullanmamak

Site içinde kullandığınız ürün görsellerinde alt metin kullanmamak da SEO performansınızı kötü etkileyecektir. Ürünle ilgili kısa bir açıklama metnini görsel açıklamalarında da kullanmanız gerekiyor.

Ürün açıklamaları ve başlıklarında kullandığınız anahtar kelimlerin geçtiği alt metinlerle görsellerinizi de SEO’ya uyumlu hale getirmiş olursunuz. Siteniz üzerindeki tüm görsellerin bu şekilde açıklamalarının olması, görsel arama sonuçlarında da markanızın üst sıralarda çıkmasını sağlar.

Yanlış URL yapısı

Site üzerindeki URL yapınızın da SEO’ya uyumlu olması gerekiyor. Eğer siteniz üzerinde temel gelen URL yapısını kullanıyorsanız, ürün sayfalarınızın URL’leri şu şekilde görünüyor olabilir:

http://www.sirketadi.com/productid=14235?/

Ancak bu tür URL’ler SEO’ya uyumlu olmadıkları için Google gözünde değere sahip olmayacaktır. Bunun yerine daha semantik ve dışarıdan bakıldığında da sayfanın hangi ürünle ilgili olabileceğini gösteren URL yapıları kullanmanız gerekiyor.

Örnek: http://www.sirketadi.com/elektronik/akilli-telefon/iphone-6/

Böylelikle ürün başlığı ve metninde kullandığınız anahtar kelimeler URL yapısında da geçecektir. Bu da SEO performansınızı artırır.

Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta daha bulunuyor.Eğer siteyi kurarken URL yapısını böyle kurmadıysanız ve değiştirmek istiyorsanız, değişen linkleri 301 bağlantısı ile Google’a bildirmeniz gerekiyor. Çünkü link yapınız tamamen değişecek ve önceki sayfa değerinizi kaybetmemek için yeni linkleri 301 ile Google’a bildirerek, yeni linklerin yönlendirilmesini yapmalısınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıSEO
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!