DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret satışlarınızı artırmanın önündeki 3 büyük engel

E-ticaret satışlarınızı artırmanın önündeki 3 büyük engel

Satış sürecinizin “satış kapatma” aşamasını yanlış değerlendirerek, farkında olmadan e-ticaret sitenizin en büyük düşmanı kendiniz olabilirsiniz.

E-ticaret sitenizdeki satış rakamlarından memnun değilseniz ve e-ticaret siteniz ihtiyacınız olan dönüşüm oranını elde edemiyorsa, öncelikle sitenizi gözden geçirmeniz gerekebilir. Çünkü e-ticaret sitenizin ziyaretçilerini müşteriye dönüştürdüğünüz satın alma sürecinde sitenizin optimize edilmemiş olmasından kaynaklanan ve satışlarınızı engelleyen birçok faktör karşınıza çıkabilir.

IdeaSoft olarak; e-ticaret sitenizdeki satın alma sürecini sabote eden 3 ana nedeni sizler için ele aldık…

1. Dönüşüm sürecinin karmaşıklığı

Satın alma süreciniz karmaşıksa bu durum dönüşüm oranınızın yükselmesini engelleyebilir. Karmaşık süreçlere sahip sitelerde; bulunması zor butonlar, zayıf veya kötü ifade edilen ürün etiketleri ve potansiyel müşterilerin anlayamadığı için geri döndüğü gereksiz adımlar yer alır ve müşteri bu zorlu süreci devam ettirmek yerine siteden ayrılmayı tercih edebilir. Örneğin, bir müşterinin alışveriş sepetinin otomatik olarak boşalması ya da satın alma işlemi için gerekli form alanının çalışmaması, müşteriyi ürün satın alma fikrinden vazgeçirebilir.

Peki, satış sürecinizdeki bu aksaklıkları nasıl fark edersiniz? Öncelikle; önceki müşterilerinizden geri bildirimler alarak, sitenizden ayrılan ziyaretçilerle bu müşteriler arasındaki süreç farkını karşılaştırabilirsiniz ya da en başından, dönüşüm hedeflerinizi ve stratejinizi “analitik” bir zemin üzerine kurabilirsiniz. Böylece dönüşüm sürecinin her aşamasını ölçebilir, zihninizde canlandırabilir ve potansiyel müşterilerinizin hangi aşamada alışverişten vazgeçtiğini tespit edebilirsiniz.

2. Site optimizasyonu

Site optimizasyonu denildiğinde akla öncelikle arama motoru optimizasyonu ya da mobil uyumluluk geliyor. Ancak sitenize gelen ziyaretçiyi satın almaya yönlendirecek süreçlerin optimize edilmesi de son derece önemli.

Sitenize dikkatlice göz attığınızda gördüğünüz ilk şey; satış döngüsünü başlatmak için kullanılan bir “call to action” değilse, potansiyel müşterilerinizi bu noktada kaybetmeye başladığınızı söyleyebiliriz. Kullanıcıları müşteriye dönüştürmek için sitenizi optimize etmeniz ve bu anlamda call to action butonlarından faydalanmanız gerekiyor.

Sitenizin uygun bir hızla yüklendiğinden emin olmanız da önem taşıyor. Yavaş yüklenen bir siteniz varsa bu durumda, müşterilerinizden sabırlı olmalarını bekleyemezsiniz. Sitenizin veya alışveriş sepetinizin yüklenmesi uzun sürüyorsa bu durum, ürünü satın almaya karar vermiş olan müşterinin ilgisini dağıtabilir ve potansiyel müşteriniz bu bekleme sırasında diğer siteleri de kontrol etme isteği duyabilir.

3. Site içeriğinin anlaşılmaması

Sitenizin teknik anlamda çalışıyor olması kullanıcıları satın almaya yönlendirmek için yeterli olmayabilir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcının, firmanızın faaliyet alanını net bir şekilde, hemen anlayabilmesi, sitenize güven duyması, eğer sitenizi ilk kez ziyaret ediyorsa “hakkımızda” sayfanızı okuduğunda firmanız hakkında yeterli bilgiyi edinebilmesi gibi noktalar da en az teknik altyapı kadar önemli.

Sitenizdeki her sayfanın, şirketinizin potansiyel müşterilerinin bir sorununu çözmeye yardımcı olacak ve buna onları ikna edecek biçimde yazılmış olması gerekiyor. Ziyaretçilerinizi bu anlamda bilgilendirmek için ürün resimleri, video ve infografik paylaşımlarından yararlanabilirsiniz. Hangi aracı seçmiş olursanız olun; paylaşımlarınızın, çok uzun ve kafa karıştırıcı olmamasında veya boş kelimeler/jargonlar içermemesinde yarar var.

Tüketicilerin satın alma süreci birçok bilimsel çalışmaya konu olmuş derin bir araştırma konusu. Bu nedenle yeterince karışık olan bu süreci sadeleştirebilmek adına e-ticaret sitenizdeki satın alma adımlarını optimize etmenizde fayda var. IdeaSoft; satışlarınızı artırmanızı sağlayacak, ihtiyacınız olan her konuda yanınızda. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu avantajlardan yararlanmak için, hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticarete girişİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!