Satışlarını artıracak Instagram pazarlaması ipuçları

Aylık 300 milyonun üzerinde kullanıcı sayısı ile dev bir kitleye sahip olan Instagram, geçtiğimiz aylarda devreye aldığı “Instagram Business” uygulamasıyla e-ticaret siteleri için çok daha önemli hale geldi. Artık e-ticaret siteleri, oluşturacakları Instagram Business sayfalarında bulunan kısa bir yazı ile Facebook’ta olduğu gibi kendilerini tanıtabiliyor. Buna ek olarak iletişim butonu sayesinde takipçilerinin kendilerine kolaylıkla ulaşabilmelerinin önü de açılmış oluyor.

İşletmeler, Instagram hesapları üzerinden “Insights” aracını kullanarak takipçilerinin ve gönderi analizlerini yaparken “promote” özelliği ile reklam da yayımlayabiliyor. Bütün bu avantajlardan yararlanmanın yolu ise e-ticaret işletmelerinin Instagram’ı etkili kullanmalarından geçiyor. İşte e-ticaret satışlarını etkileyecek Instagram pazarlamasına dair ipuçları…

Kaliteli kare fotoğraflar

E-ticaret sitelerinin Instagram paylaşımlarının verimli olmasının birinci yolu, yüksek kaliteli fotoğraflar paylaşmaktan geçiyor. Bunun için fotoğrafların kare biçiminde olması önemli bir detay. Akıllı telefonlarda veya dijital telefonlarda “kare fotoğraf” ayarı kolaylıkla yapılabiliyor. Bu ayar sayesinde, e-ticaret siteleri ürün fotoğraflarını Instagram’da paylaşmadan önce tekrar düzenleme yapmak zorunda kalmıyor. Android veya Apple cihazları için geliştirilen ekstra uygulamaları kullanarak fotoğrafları düzenleme alternatifi de bu konuda e-ticaret firmalarına kolaylık sağlayabiliyor..

Instagram’ın duygusal gücü

Instagram’ın görsel bir paylaşım platformu olmasının kullanıcılara sağladığı en büyük avantajı olduğu söylenebilir. Ancak doğru bir strateji oluşturmadan yapılan paylaşımlar, bu avantajı dezavantaja dönüştürebiliyor. Instagram’ın pazarlama yöneticisi Jim Squires, kendisiyle yapılan bir söyleşide Instagram pazarlamasının faydalı olabilmesi için kullanılacak her bir fotoğrafın 1000 kelimeye değer olması gerektiği tavsiyesinde bulunuyor. Çünkü Instagram kullanıcıları, sanatsal değeri olan kaliteli fotoğrafları gerçekten de ödüllendiriyor. Ürünlerinin güzel, duygusal bir bağ oluşturacak fotoğraflarını Instagram’da paylaşan markalar, Instagram’ın duygusal gücünden tam anlamıyla yararlanabiliyor. Dolayısıyla bu durum, satışlarına da pozitif olarak yansıyor.

Hashtag (etiket) kullanımı

Facebook ve Twitter’daki paylaşımlarda e-ticaret sitesine doğrudan yönlendiren bağlantılar (link) kullanılırken, Instagram’da sadece profil tanımında bu mümkün olabiliyor. Çünkü Instagram, hashtag (etiket) kullanımını ön plana çıkarıyor. Bu durumda Instagram pazarlaması yaparken e-ticaret siteleri ve markaların paylaşılan görsellere ek olarak “hashtag” kullanım stratejilerini doğru belirlemeleri oldukça önem taşıyor.

Instagram dünyasında her kategori için popüler birtakım etiketler kullanılsa da #instagood #photooftheday #tbt #followme #instalike gibi çok sayıda kullanıcıya erişebilen hashtag’ler de e-ticaret markalarının müşterilerine ulaşabilmesinde yararlı olabiliyor. Yine de e-ticaret sitelerinin trend hashtag’leri takip etmesinde ve buna uygun paylaşımda bulunmalarında fayda var.

E-ticaret firmalarının reklam ve tanıtım çalışmalarında sosyal ağlar büyük rol oynuyor. Elbette görsellerin gücü göz önünde bulundurulduğunda Instagram’dan faydalanmanın zorunlu olduğu sonucu da ortaya çıkıyor. Ancak her şeyden önce kullanıcı memnuniyetini artırabilecek kaliteli bir e-ticaret sitesine sahip olmalısınız. Eğer siz de müşterilerinize modern bir e-ticaret mağazası ile ulaşmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyerek bu yolda ilk adımı atabilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)