DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret satışlarını artıracak 5 Facebook yarışma yöntemi

E-ticaret satışlarını artıracak 5 Facebook yarışma yöntemi

Facebook’da sayfası olan e-ticaret girişimcileri, yüksek maliyet ve uygulama sağlayıcı üçüncü bir taraf olmadan, artık “haber akışı” üzerinde doğrudan tanıtım yapabildikleri yarışmalar düzenleyebiliyor. Bu yüzden büyük markalar ve küçük işletme sahipleri Facebook’ta, takipçi sayılarını artırmak ya da var olan takipçileriyle etkileşime girmek amacıyla ödüllü yarışmalar organize ediyor.

Facebook’taki yarışmalar günlük ya da bir kaç ay süren periyodlarda düzenlenebiliyor ve ödülleri bütçeyle orantılı olarak bir t-shirt’ten, rüya gibi bir tatile kadar çeşitlilik gösterebiliyor. Fakat başarılı bir Facebook yarışması yeni takipçiler kazandırmaktan, markaya dikkat çekmeye, marka bilinirliği oluşturmaktan, sadakati artırmaya kadar pek çok açıdan fayda sağlayabiliyor.

Hatırlayabileceğiniz gibi daha önce satışlarınızı artıracak Twitter yarışma yönlemlerinden bahsetmiştik. Bu kez de sıra e-ticaret işinizi büyütecek ve daha fazla müşteriye ulaşmanızı sağlayacak Facebook yarışmalarına geldi…

1. Takipçi sayınızı artırma amaçlı yarışmalar

Facebook’ta her gün, takipçi sayınızı artırmaya yönelik yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Örneğin, Facebook kullananların sayfanızı beğenmesi karşılığında yapılacak çekilişle, ürünlerinizden ya da başka cazip hediyeler vereceğinizi duyurursanız, bu duyuru hızla paylaşılır ve takipçi sayınız da kısa sürede artar.

2. Yaratıcı fotoğraf ya da video yarışmaları

Belirlediğiniz bir konuda, takipçilerinizin akıllı telefon, kamera veya webcam kullanarak oluşturdukları yaratıcı fotoğraf ya da videolarının değerlendirilip, içlerinden en yaratıcı olanının ödüllendirildiği yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Hatta bu gibi yarışmalarda, ürünlerinizden öne çıkarmak istediğiniz bir kaçını belirleyip, video ya da fotoğraflarda yer almasını ‘yarışma koşulu’ olarak koyabilirsiniz. Duyurusu çok fazla paylaşılan ve beğeni alan bu tür yarışmalarda, vereceğiniz ödülün çekiciliği katılımcı sayısını artırmada etkili oluyor.

3. Özel tasarım ürünlerinin hediye edildiği yarışmalar

Facebook’ta sınırlı sayıda üretilmiş yeni ürünlerini, sanatçılarının tasarımlarını sayfasında paylaşıp, takipçilerinin oylarına sunarak satan markalar var. Bu markalar her gün, ürünlerinden en fazla oy alanı hediye ettikleri yarışmalar düzenliyor. Yarışmaya katılmak için ilk önce sayfanızı beğenmeleri gerekiyor. Ardından yarışma ürünlerinden oy vermek istediği ürünü beğenmesi ve ürünle ilgili bir yorum yapması bekleniyor.

4. Yeni bir ürünün tanıtımı amacıyla düzenlenen yarışmalar

Facebook’ta yeni bir ürününüzün tanıtımı amacıyla, bir kutlama organizasyonu içeren yarışmalar da düzenleyebilirsiniz. Kazananlar, ürününüzle ilgili bu önemli organizasyona katılma şansını ya da gözde bir yerde tatil yapma fırsatı yakalayabilir. Kutlama organizasyonuna katılma şansı elde edenlerin, paylaştıkları fotoğraf ve videolar sayesinde, üründen uzun süre bahsedilmesi ve ürün görüntülerinin daha çok paylaşılması sağlanabilir.

5. Yaratıcı yemek tarifi yarışmaları

Modern bir sosyal platformu kullanarak klasik bir tarif yarışması düzenlemek de mümkün. Örneğin takipçileriniz ürününüzü kullanarak, yaratıcı yemek tarifleri hazırlayıp, sayfanızda paylaşabilir. Ardından, takipçileriniz finalisti belirlemek için tarifleri oylar ve en fazla beğeni alan büyük ödül için belirlediğiniz hediyenizin sahibi olur. Özellikle de e-ticaret sitenizde gıda, mutfak veya ev hanımlarının ilgi duyabileceği benzeri ürünler yer alıyorsa bu tip konuya özel yarışmalar beklediğinizin ötesinde ses getirebilir.

Gördüğünüz gibi, sosyal medyada ses getiren ve başarılı yarışmalar düzenleyerek, sanal mağazanızın trafiğini ve bilinirliğini artırmak çok da zor değil. Fakat elde edeceğiniz bu trafiği satışa dönüştürmeniz gerekiyor. Bunun için ihtiyacınız olan tüm özellikler, IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinde mevcut. Siz de hemen demo hesabınıza başvurarak, IdeaSoft ürünlerini 15 gün boyunca ücretsiz kullanma şansını kaçırmayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!