DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Pazarlama stratejinize Instagram’ı dahil etmeniz için 5 geçerli neden

Pazarlama stratejinize Instagram’ı dahil etmeniz için 5 geçerli neden

Çevrimiçi fotoğraf ve video paylaşımı yapma imkanı veren popüler sosyal medya platformu Instagram, aslında Facebook ya da Pinterest gibi reklam ve pazarlama hizmeti sunmamasına rağmen kendiliğinden etkili bir pazarlama mecrası haline geldi. Özellikle de yoğun reklam ve pazarlama trafiği yaşanan Facebook’a ciddi bir alternatif oluşturuyor.

Günlük 300 milyonun üzerindeki ziyaretçi sayısının yanı sıra dakika başına 216 bin olmak üzere günlük 95 milyondan fazla fotoğraf ve video paylaşımı ile oldukça yaygın ve aktif bir platform olarak geniş kitlelere ulaşmak adına e-ticaret pazarlaması için çekici bir ortam sunuyor. Üstelik, yüklenen fotoğraf ve videoların Facebook, Tumblr, Flickr, Twitter gibi diğer sosyal ağlarla da doğrudan paylaşımına izin veriyor. Öyle ki, Instagram’da yayınlanan her 10 videonun 9’u Facebook üzerinden de paylaşılıyor.

İşte büyük-küçük her ölçekteki e-ticaret firmasının pazarlama faaliyetlerini destekleyebilecek Instagram’ı göz ardı etmemeniz için 5 geçerli neden…

Yüksek etkileşim oranları

Dünyanın en büyük markaları, Instagram’ın gücünü ve faydalarını çoktan keşfedip Instagram’ı aktif bir şekilde pazarlama amaçlı kullanmaya başlamış durumda. Ek bir reklam ücreti ödemeden ulaşılabilen kullanıcı oranının, yalnızca 2012-2015 yılları arasında Facebook’ta yüzde 63 düşüş yaşadığı, buna rağmen Instagram’da yüzde 115 artış yaşandığı biliniyor. Üstelik Instagram kullanıcıları, pazarlama içeriklerine Facebook kullanıcılarına kıyasla iki kat daha fazla etkileşim sağlıyor. Bu da bir pazarlama mecrası olarak Instagram’ı öne çıkarıyor.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Görünebilirlik

Neredeyse bütün pazarlamacılar, Facebook’un pazarlama nimetlerinden yararlanmaya çalışırken Instagram hala görece bakir bir mecra olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla, özellikle küçük ölçekli firmalar için Instagram farklılaşabilmek için oldukça uygun bir zemin oluşturuyor. Hatta Instagram’da 100 binin üzerinde takipçisi olan firmaların, son iki yılda yüzde 163 büyümüş olması da pek tesadüf olarak kabul edilmiyor.

Bilimsel gerçekler

Görsel iletiler, yazılı olanlara göre beyin tarafından 60 bin kat daha hızlı işlenip algılanıyor ki bu durum, fotoğraf ve video paylaşımına dayalı bir platform olan Instagram’ı diğerlerinden bir adım öne çıkarıyor. Üstelik, insan beyninin gün boyunca maruz kaldığı uyaranlar arasından hatırladıklarının yüzde 80’i gördükleri, yüzde 20’si okudukları ve yüzde 10’u da duyduklarından oluşuyor. Görsel uyaranlar, en çok akılda kalanlar oluyor. Bilim de Insatgram’ın pazarlama çalışmaları için elverişli bir mecra olduğunu destekliyor.

Artan dönüşüm oranları

Instagram aracılığıyla alışveriş sitesine yönlendirilen internet kullanıcılarının alışverişlerinde harcadıkları ortalama sepet tutarının 65 ABD dolarını bulduğu biliniyor. Diğer sosyal ağlar yoluyla gerçekleşen alışverişlerden daha yüksek olan bu harcama tutarı, ınstagram’ın dönüşüm oranlarını artırdığına işaret ediyor.

Mobil iletişim

Instagram, yoğun olarak mobil cihazlarda kullanıldığından markaların anlık olarak takip edilebilmesine olanak sağlıyor. Bu da takipçilerle (potansiyel müşterilerle) çok daha yakın, sıcak ve devamlı bir iletişim kurulmasına yardımcı oluyor.

E-ticaret firmaları Instagram aracılığıyla gerçekleştirdikleri pazarlama çalışmaları sayesinde rekabette ön plana çıkabiliyor, hedef kitlelerine kolaylıkla ulaşabiliyor ve yüksek dönüşüm elde edebiliyorlar. Ancak e-ticaret sitesinin kullanıcı beklentilerini karşılayacak bir yapıda olması, pazarlama çalışmalarının başarılı olmasını doğrudan etkileyen bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Siz de müşterilerinizi memnun edecek bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir ve markanızın tanıtım çalışmalarına bir an önce başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: dönüşüm oranlarıe-ticaret pazarlamasıerişimetkileşimFacebookFlickrfotoğraf paylaşmagörselhedef kitleiletişimInstagramInstagram kullanıcılarımobil cihazlarmüşterilerPazarlamapazarlama çalışmalarısatın almaSosyal medyaTwittervideo
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!