E-ticaret pazarlama stratejilerinde 2016’nın en önemli trendleri

E-ticaret pazarlama stratejilerinde 2016’nın en önemli trendleri

Hızla değişen ve gelişen teknoloji çağında bir yılı daha geride bırakıyoruz. Geliştirilen yeni teknolojilerin tüketici alışkanlıklarını da büyük oranda etkilemesi, e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için geçtiğimiz yılı daha da hızlandırmış olabilir. Özellikle yeni gelişmelerin, güncellemelerin ve trendlerin takibinde olan araştırmacı ve yenilikçi e-ticaret girişimcileri için Facebook’ta mağaza açmaktan, mobil e-ticaret sitesine geçiş yapmaya kadar, 2015 birçok konuda değişimler yılı olmuş olabilir.

Biz de bu noktada, IdeaSoft olarak girişimcilere, işlerini kolaylaştıracak bilgiler, ipuçları, teknikler vererek bu hızlı akışta daha başarılı bir e-ticaret hayatı için destek olmaya çalışıyoruz. Gelişmeler ve teknolojik yenilikler 2016 yılında da hızlı bir şekilde yaşanmaya devam edecek ve biz de lider e-ticaret altyapı sağlayıcısı olarak sizlerle bu bilgileri paylaşmayı sürdüreceğiz.

Şimdi, 2016’da başarılı pazarlama stratejileri geliştirebilmeniz için yararlanabileceğiniz en yeni trendleri inceliyoruz…

Kişiselleştirilmiş müşteri deneyimi

Son yıllardaki teknolojik gelişmelerin reklam ve pazarlama sektörünü de büyük oranda etkilediği bir gerçek. Sosyal ağlar, analitikler ve mobil uygulamalar sayesinde işletmeler müşterilerini artık çok daha iyi tanımaya ve onlarla doğrudan etkileşimde bulunmaya başladılar. Bu da markaların, stratejilerini çok daha kişiselleştirerek daha kusursuz bir müşteri deneyimi yaşatmasına olanak sağlıyor.

Müşterilerin de beklentilerinin bu doğrultuda her geçen gün artmaya başladığını da yeni yıl için stratejilerinizi oluştururken göz önünde bulundurmanızda fayda var. 2015’te hızla gelişen bu trend, 2016’da daha da etkili stratejiler oluşturmak için kullanılabilecek yöntemler arasında.

Mobil siteler, anlık mesajlar ve e-posta gibi pazarlama stratejinizi geliştirirken kullanacağınız her kanalı mümkün olduğunca kişiselleştirmeye özen göstermenizde fayda var.

Pazarlamada video devri

E-ticaret sektörü için büyük önem taşıyan içerik pazarlamanın, pazarlama stratejileri içindeki yeri 2016’da daha da ön plana çıkabilir. Özellikle video içerikler son zamanlardaki hızlı ilerlemesini sürdürerek, doğru değerlendirildiği ölçüde işletmelere büyük faydalar sağlayabilir. Birçok sosyal medya ağında kullanılan internet video reklamları 2016’da etkisini artırarak altın çağını yaşayacak gibi görünüyor.

Mobil kullanım giderek artıyor

2015’te hızla gelişen mobilleşmenin önümüzdeki yıl da büyük bir hızla yükselmeye devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Araştırmalar, 2016 yılında mobil cihazlar üzerinden internete bağlanma oranının, masaüstünden bağlanama oranlarını açık bir farkla geçeceğini öngörüyor.

Mobil kullanıcılarının hayatlarının her alanında, günün büyük bölümünde ellerinden düşürmedikleri mobil cihazları üzerinden alışverişlerini de yapmaya başlamasıyla mobilleşme, bugün çoktan e-ticaret girişimcilerinin önem verdiği bir süreç haline geldi. Eğer henüz bir mobil e-ticaret siteniz yoksa 2016’da bu kaynağı da değerlendirebilmek için IdeaSoft’un profesyonel desteği ile hemen bir mobil e-ticaret sitesi oluşturabilirsiniz.

E-posta pazarlama yine etkin

E-posta listenize yeterince özen göstermediyseniz, 2016’da bu konuya ağırlık vermenizde yarar var. Çünkü pazarlama araçları arasında e-posta pazarlaması dün olduğu gibi yarın da etkisini koruyor olacak. Araştırmalara göre kullanıcıların yüzde 91’i e-postalarını her gün düzenli olarak kontrol ediyor. Siz de kampanyalarınızı e-postalar aracılığıyla müşterilerinize rahatlıkla duyurabilir ve bu avantajı kullanarak hem site trafiğinizi hem de dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Verdiğimiz tüm bu bilgilerle yeni yılda daha başarılı pazarlama stratejileri geliştirerek çok daha kazançlı bir yıl geçirebilirsiniz. IdeaSoft olarak e-ticaret işinizin her türlü teknik altyapı konusunda ihtiyacı olan çözümleri en son teknolojiler ve gelişmeler çerçevesinde sağlıyoruz. Siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, yeni yıla güçlü bir giriş yapın.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)