DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarete girmeden önce neden pazar araştırması yapmalısınız?

E-ticarete girmeden önce neden pazar araştırması yapmalısınız?

E-ticaret şirketi kurmak ve ürünlerinizi internet üzerinden daha geniş kitlelere ulaştırmak istiyor olabilirsiniz; ancak bu sektöre adım atmadan önce pazar araştırması yapmanız gerekiyor. Girişimciler ya da fiziki mağazasını internete taşımak isteyenler bu sektöre adım atmadan önce aceleci davranarak pazar araştırması yapmayı atlıyorlar. Bu da tabii ki internet mağazalarından istedikleri sonuçları alamamalarına neden olabiliyor.

Bazen de değişen trendleri yakalamak ve var olan işinizi geliştirmek için pazar araştırması yapmanız gerekebiliyor.

Pazar araştırması neden önemli?

İster yeni girişimciler olsun, isterse belli bir hacme ulaşmış olan şirketler olsun pazar araştırması yapmaya özen göstermeliler. Pazar araştırması yapmak şirketinize birçok fayda sağlar.

Pazar hakkında fikir sahibi olursunuz

Pazar araştırması yapmak, hizmet vermekte olduğunuz pazar hakında detaylı bir bilgi sahibi olmanızı sağlar. Bu araştırmalar sayesinde, pazarın ne kadar büyük olduğunu öğrenebilir, hedef kitle hakkında yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve lokasyon gibi detayları öğrenerek satış ve pazarlama planlarınızı bu bilgilere göre geliştirebilirsiniz. Bu bilgiler size pazarın arz ve talebini ölçmenizi sağlar.

Var olan müşterileriniz hakkında daha detaylı bilgi edinirsiniz

Veritabanınızda bulunan müşterileriniz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlar. Müşterileriniz ürünlerinizi ve servisinizi neden tercih ediyor?, Onların yaşlarını, cinsiyetlerini, medeni durumlarını ve lokasyonlarını öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler size hedef kitlenizi daha iyi tanımlamanızı sağlar.

Potansiyel müşterilerinizi belirlemenizi sağlar

Var olan müşterileriniz üzerinde araştırmalar yapmanız, potansiyel müşterilerinizi de belirlemenizi sağlar. Hangi yaş grubunun, cinsiyetin, hangi konumda oturanların sizin ürünlerinizden yararlandığının analizini yaptığınızda yeni reklam ve pazarlama çalışmalarınızı bu hedef kitleye göre yaparak, geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Müşterilerinizin ihtiyaçlarını keşfetmenizi sağlar

Potansiyel müşterilerinizin neye ihtiyaç duyduğunu pazar araştırması yaparak öğrenebilirsiniz. Elinizdeki ürünü geliştirebilir ya da üreteceğiniz yeni ürün için ön çalışma yapmış olursunuz ve böylece hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayacak bir ürünü piyasaya sunabilirsiniz.

Müşterilerinizin alışveriş alışkanlıklarını keşfedersiniz

Potansiyel müşterilerinizin ne kadar sürede ürünleri değiştirdiklerini, bir markaya ne kadar sadık kaldıklarını, ne sıklıkta farklı ürünleri denediklerini öğrenerek alışveriş alışkanlıkları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Rakip analizi yapabilirsiniz

Sektördeki rakiplerinizin ne yaptığını analiz edebilirsiniz. Onların sektördeki büyüklükleri, pazar hacimlerini ölçebilir, hedef kitleleri üzerinde çalışmalar yapabilirsiniz. Rakipleriniz hakkında edindiğiniz bilgiler doğrultusunda kendi stratejilerinizi geliştirebilir, onların başarılı olduğu alanları onlardan örnek olabilir, onların eksiklikleri görerek, kendi stratejilerinizi bu doğrultuda geliştirebilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Yeni iş fırsatları görmenizi sağlar

Pazar analizi yaptığınız da işinizi geliştirebilecek yeni fırsatları görebilirsiniz. Pazardaki eksiklikleri iyi değerlendirecek fırsatlar, bu yolla karşınıza çıkabilir. Örnek olarak, pazardaki hiçbir firmanın yapmadığı; ancak müşterilerin ihtiyaç duyduğu bir alanı keşfedip, bu alanda geliştirmeler yaparak rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Reklam ve pazarlama stratejilerinizi daha verimli bir şekilde oluşturursunuz

Var olan ve potansiyel müşteriler hakkında veriler çıkartmak, rakip analizini yapmak, pazar hakkında detaylı bilgiye sahip olup müşterilerin ihtiyaçlarını öğrenmek sizin daha doğru bir strateji oluşturmanızı sağlar.

Bu verileri, ürünlerinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra reklam ve pazarlama stratejilerinizi geliştirmek için de bu verilerden faydalanabilirsiniz. Pazar hakkında her türlü bilgiye ulaşmak, doğru bir strateji oluşturma konusunda size yardımcı olur.

Bunlara ek olarak pazar ve müşterileriniz hakkında ne kadar çok veriye sahip olursanuz, iş konusunda daha istikrarlı ve iyi sonuç verecek kararlar alabilirsiniz.

Pazar araştırması maddi kayıpları önler

Sektöre dair yapacağınız araştırmalar sonrasında hangi alanlara yatırım yaparak, bütçe ayıracağınıza karar verebilirsiniz. Reklam ve pazarlama stratejilerinizi belirlerken hangi hedef kitlelere yönelik çalışmalar yapacağınızı bildiğiniz için, doğru pazarlama kanalları kullanabilirsiniz ve gereksiz reklam harcamalarından kaçınırsınız.

Ürününüz hakkında geliştirmeler yapmanız gerekiyorsa, AR-GE bölümüne ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini de hesaplayarak bütçenizi bu doğrultuda yönetebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!