Müşterilerinizin reklamınızdan söz etmesini nasıl sağlarsınız?

Geleneksel mecralarda reklam çalışmaları yapmak iyi bir fikir, ancak etkili bir tanıtım yapmak için tek seçenek değil. Sosyal medya platformlarında çok sayıda takipçisi olan “fenomen” olarak adlandırılan kişilerin önerileri de tüketiciler üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Takipçileri tarafından kanaat önderi olarak konumlandırılan, özgün içerik üreticisi bu kişilerle birlikte tanıtım çalışmaları yapabilir, “Influencer Marketing” olarak adlandırılan bu trend’e siz de imzanızı atabilirsiniz.

Düşük bütçelerle verimli bir şekilde online mağazanızın bilinirliğini ve satışlarınızı artırmak için Türkçe karşılığıyla “Hatırlı Pazarlama” gerçekten de ideal bir yöntem olabilir. Aslında müşterilerinizin her biri, çok sayıda takipçisi olmasa bile kendi yakın çevresi için bir “influencer” sayılabilir. Dolayısıyla kişisel çevrelerine sosyal medya aracılığı ile markanızdan söz etmeleri, ulaştığınız kitleyi genişletmenizde size yardımcı olabilir. İşte müşterilerinizi sizden söz etmeye teşvik edecek önemli taktikler…

Yarışmalar düzenleyebilirsiniz

Müşterilerinizin sosyal medya hesapları üzerinden herhangi bir reklam çalışmanızı veya e-ticaret mağazanız ile ilgili kendi içeriklerini paylaşmalarını, bir yarışma organize ederek sağlayabilirsiniz. Belirleyeceğiniz zamanlarda aktif olacak bu tür etkinlikler, müşterilerinizin eğlenmesini sağlayabileceği gibi markanızın tanıtımında da rol oynayabilir.

Müşterinizle röportaj yapabilirsiniz

Röportaj yapmak için müşterilerinizle bir araya gelmek zorunda değilsiniz. E-posta yoluyla veya görüntülü konferans yöntemiyle de fenomen olan kullanıcılarınızdan markanız hakkınızdaki düşüncelerini alabilir ve online bir tanıtım malzemesi olarak röportajdan faydalanabilirsiniz. Kendilerinin de bir parçası oldukları bu görsel tanıtımın geniş kitlelere yayılmasını bu şekilde kolaylaştırabilirisniz. Böylece yazılı olarak görmeye alıştığımız tavsiye mesajlarına yeni bir boyut kazandırabilirsiniz.

Ödüllendirebilirsiniz

Online mağazanızı kullanan müşterilerinizi, e-ticaret sitenize kazandırdıkları her bir yeni üye için indirim kuponu ya da belli bir hediye ile ödüllendirebilirsiniz. Bu şekilde onların da sizin reklamınızı yapmaları için iyi bir motivasyon kaynağı sunabilirsiniz.

Özel günleri hatırlayabilirsiniz

Anneler Günü, Sevgililer Günü, Öğretmenler Günü, dini bayramlar gibi kullanıcıların önem verdiği özel günleri es geçmeyerek markanızın imzasıyla bu günlere dair sosyal medya paylaşımları yapabilirsiniz. Markanıza dair herhangi bir öge barındıran bu tür mesajların kullanıılar tarafından paylaşılması ise mağazanısın ismini çok daha geniş kitlelere duyurmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal sorumluluk projesi yürütebilirsiniz

Toplumlar dünyanın daha iyi bir yer olmasını önemseyen ve bunun için harekete geçen markalara karşı kayıtsız kalmıyorlar. Siz de sosyal sorumluluk bilinci taşıdığını göstermek adına sektörünüzden bağımsız olmamak üzere hayırsever bir program geliştirebilirsiniz. Böylece kitlelerin markanızı daha fazla duyması ve başkalarına da duyurması için bir neden daha sunabilirsiniz.

E-ticaret sitenizin geniş kitlelere yayılmasında fenomen ve diğer kullanıcıların etkisi inkar edilemez. Ancak kullanıcı beklentilerini karşılayan bir online mağazaya sahip olmanız da tanıtımınızda büyük rol oynuyor. Eğer henüz işinizi internete taşımadıysanız, IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)