DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Müşterilerinizin reklamınızdan söz etmesini nasıl sağlarsınız?

Müşterilerinizin reklamınızdan söz etmesini nasıl sağlarsınız?

Geleneksel mecralarda reklam çalışmaları yapmak iyi bir fikir, ancak etkili bir tanıtım yapmak için tek seçenek değil. Sosyal medya platformlarında çok sayıda takipçisi olan “fenomen” olarak adlandırılan kişilerin önerileri de tüketiciler üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Takipçileri tarafından kanaat önderi olarak konumlandırılan, özgün içerik üreticisi bu kişilerle birlikte tanıtım çalışmaları yapabilir, “Influencer Marketing” olarak adlandırılan bu trend’e siz de imzanızı atabilirsiniz.

Düşük bütçelerle verimli bir şekilde online mağazanızın bilinirliğini ve satışlarınızı artırmak için Türkçe karşılığıyla “Hatırlı Pazarlama” gerçekten de ideal bir yöntem olabilir. Aslında müşterilerinizin her biri, çok sayıda takipçisi olmasa bile kendi yakın çevresi için bir “influencer” sayılabilir. Dolayısıyla kişisel çevrelerine sosyal medya aracılığı ile markanızdan söz etmeleri, ulaştığınız kitleyi genişletmenizde size yardımcı olabilir. İşte müşterilerinizi sizden söz etmeye teşvik edecek önemli taktikler…

Yarışmalar düzenleyebilirsiniz

Müşterilerinizin sosyal medya hesapları üzerinden herhangi bir reklam çalışmanızı veya e-ticaret mağazanız ile ilgili kendi içeriklerini paylaşmalarını, bir yarışma organize ederek sağlayabilirsiniz. Belirleyeceğiniz zamanlarda aktif olacak bu tür etkinlikler, müşterilerinizin eğlenmesini sağlayabileceği gibi markanızın tanıtımında da rol oynayabilir.

Müşterinizle röportaj yapabilirsiniz

Röportaj yapmak için müşterilerinizle bir araya gelmek zorunda değilsiniz. E-posta yoluyla veya görüntülü konferans yöntemiyle de fenomen olan kullanıcılarınızdan markanız hakkınızdaki düşüncelerini alabilir ve online bir tanıtım malzemesi olarak röportajdan faydalanabilirsiniz. Kendilerinin de bir parçası oldukları bu görsel tanıtımın geniş kitlelere yayılmasını bu şekilde kolaylaştırabilirisniz. Böylece yazılı olarak görmeye alıştığımız tavsiye mesajlarına yeni bir boyut kazandırabilirsiniz.

Ödüllendirebilirsiniz

Online mağazanızı kullanan müşterilerinizi, e-ticaret sitenize kazandırdıkları her bir yeni üye için indirim kuponu ya da belli bir hediye ile ödüllendirebilirsiniz. Bu şekilde onların da sizin reklamınızı yapmaları için iyi bir motivasyon kaynağı sunabilirsiniz.

Özel günleri hatırlayabilirsiniz

Anneler Günü, Sevgililer Günü, Öğretmenler Günü, dini bayramlar gibi kullanıcıların önem verdiği özel günleri es geçmeyerek markanızın imzasıyla bu günlere dair sosyal medya paylaşımları yapabilirsiniz. Markanıza dair herhangi bir öge barındıran bu tür mesajların kullanıılar tarafından paylaşılması ise mağazanısın ismini çok daha geniş kitlelere duyurmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal sorumluluk projesi yürütebilirsiniz

Toplumlar dünyanın daha iyi bir yer olmasını önemseyen ve bunun için harekete geçen markalara karşı kayıtsız kalmıyorlar. Siz de sosyal sorumluluk bilinci taşıdığını göstermek adına sektörünüzden bağımsız olmamak üzere hayırsever bir program geliştirebilirsiniz. Böylece kitlelerin markanızı daha fazla duyması ve başkalarına da duyurması için bir neden daha sunabilirsiniz.

E-ticaret sitenizin geniş kitlelere yayılmasında fenomen ve diğer kullanıcıların etkisi inkar edilemez. Ancak kullanıcı beklentilerini karşılayan bir online mağazaya sahip olmanız da tanıtımınızda büyük rol oynuyor. Eğer henüz işinizi internete taşımadıysanız, IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticarete-ticaret mağazasıe-ticaret sitesihatırlı pazarlamaiçerikinfluencerinfluencer marketingkullanıcımüşterionline mağazaÖzel günlerpaylaşımPazarlamaReklamSosyal medyatanıtımyarışma
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!