DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret müşterilerinin psikolojisine uygun bir site oluşturmanın 6 yolu

E-ticaret müşterilerinin psikolojisine uygun bir site oluşturmanın 6 yolu

Giderek kullanım alanı genişleyen internet sayesinde e-ticaret, küresel ekonomide olduğu gibi hayatımızda da önemli bir yer alıyor. Yaşanan gelişmelere rağmen e-ticaretin perakende sektöründeki oranı, gelişmiş ülkelerde ortalama yüzde 5,5 iken, Türkiye’de henüz yüzde 1,3. Ancak bu rakam sektörün büyümeye devam ettiğini ve önemli bir potansiyel sahip olduğunu gösteriyor.

E-ticaret, hem firmalara hem de müşterilere sayısız avantaj sağlıyor. Bununla beraber müşteriyle yüz yüze gelememenin yanı sıra onun psikolojisini anlama, onu satın almaya ikna etme ve memnuniyet yaratma sürecinde e-ticaretin çeşitli dezavantajları da var. Peki, bir e-ticaret müşterisinin psikolojisini anlayarak ve beklentilerini tespit ederek bu durumu avantaja çevirmek mümkün mü? İşte IdeaSoft olarak bu konuya ilişkin sizin için hazırladığımız 6 öneri…

1.Hızla bir site

E-ticaret müşterilerinin her zaman hızla sonuca ulaşmak istediğini hepimiz biliyoruz. Araştırmalar gösteriyor ki 3 saniye içerisinde yüklenmeyen sayfalar, müşterilerin yüzde 57’sinin satın alma kararından vazgeçmesine neden oluyor. Üstelik vazgeçenlerin yüzde 80’i tekrar aynı e-ticaret sitesine geri dönmüyor. İşinizin devamlılığı açısından büyük önem taşıması nedeniyle, sitenizin tüm internet tarayıcılarında hızla ve doğru bir şekilde açıldığından emin olmanızda fayda var.

2.Kaliteli görsel kullanımı

E-ticarette bir ürünü sergileyebilmek için elbette öncelikle görsellere ihtiyaç var. Bununla beraber, ürünü farklı açılardan gösteren çok sayıda görsel kullanmak, satın alma aşamasının tamamlanmasına yüzde 58 oranında katkıda bulunuyor. Ayrıca ürün iadelerinin yüzde 25’i “ürünün beklenen şekilde olmaması” nedeniyle gerçekleşiyor. Çok sayıda görsel kullanarak ürünlerinizi detaylarıyla sergilemek, iade oranını düşürerek size avantaj sağlayabilir.

3.Diğer müşterilerin görüşleri

Müşteri psikolojisine ve satın alma davranışlarına yönelik yapılan araştırmalar; başka bir kişinin aynı seçimi yaptığında, bireylerin ürünü almaya daha kolay ikna olduğunu ve daha çabuk harekete geçebildiğini ortaya koyuyor.

E-ticarette de müşterilerin yüzde 85’i, satın alma kararı vermeden önce yorumları inceliyor, yüzde 79’u da kişisel bir tavsiye olarak bu yorumlara güveniyor. Siz de bu sosyal onay mekanizmasından faydalanmak için müşterilerinizin yorumlarına sitenizde yer verebilir, dijital platformlarda hakkınızda yazılmış iyi yorumları sayfanıza taşıyabilirsiniz. Hatta ürünü kaç kişinin satın aldığını belirtmek ve kişilerin öncelikle kendi arkadaşlarını gördüğü Facebook beğenilerine yer vermek de bu anlamda faydalı olabilir.

4.Satın alma aşaması

Araştırmalara göre satın alma aşamasından ürünü almaktan vazgeçen müşterilerin yüzde 41’i, satın alma aşamasından önce fark etmediği ilave fiyatlar ile karşılaştığını belirtiyor. Yüzde 29’u, satın alma aşamasından önce siteye üye olmak istemiyor. Yüzde1 1’i teslimat koşullarının yeterince açık olmadığını düşünüyor. Yüzde 10’u, 5 adımdan daha uzun bir satın alma sürecinden bunalıyor. Yüzde 8’i de e-ticaret sahiplerine ulaşacağı bir telefon numarası belirtilmediği için vazgeçiyor. Siz de müşterilerinizin böyle nedenlerle satın alma kararından vazgeçmesini istemiyorsanız bu aşamada sağlayacağınız kolaylıklarla bu oranları avantaja dönüştürebilirsiniz.

5.Kargolama koşulları

E-ticaret müşterilerinin tamamı, satın alacağı ürünün teslim sürecinin hem zaman hem ekonomik maliyeti olduğunu biliyor. Araştırmalara göre müşterilerin yüzde 59’u satın alma kararını vermeden önce kargo fiyatını inceliyor, Yüzde 44’ü ise bu fiyatı çok bulursa satın almaktan vazgeçiyor. Müşterilerin yüzde 24’ü de aynı gün teslimatın önemli olduğunu düşünüyor. Siz de kargo fiyatlarını mümkün olduğunca düşük tutmanın yanı sıra, başarılı bir sipariş yönetimiyle; belirli bir fiyatın üzerindeki siparişler için kargo ücreti almayabilir ya da kargo ile ilgili kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Böylece kargo nedeniyle müşteri kaybetmeden, karlılığınızı artırabilirsiniz.

6.Ödeme koşulları

Güvenilir kredi kartı markalarının logolarını sergilemenin, müşterilerin yüzde 80’inin isteğine cevap vererek, sitenin güvenilirliğine etki ettiğini biliyor muydunuz? Aynı zamanda, müşterilerin yüzde 40’ı çeşitli ödeme seçeneklerinin bulundurulmasını isterken, yüzde 59’u, tercih ettiği ödeme seçeneği sunulmamışsa, ürün ya da hizmeti satın almaktan vazgeçiyor. Bu anlamda e-ticaret sitenizde mümkün olduğunca çeşitli ödeme seçeneği sunmanız, müşteri kaybetmenizi engelleyerek, satışlarınızın artışına büyük katkıda bulunabilir.

Bahsettiğimiz noktalara dikkat ederek, e-ticaret müşterilerinin psikolojisini anlayabilir, e-ticaret sitenizi geliştirebilir, böylelikle daha çok satış yapabilirsiniz. IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleriyle, müşterilerinizin sitenizdeki davranışlarını ölçebilir, size özel çözümler yaratabilirsiniz. Gelin siz de e-ticarete sağlam bir temelle başlamak, kolaylıkla satış yapabilmek ve başarıya ulaşmak için hemen ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Girişimciliğimüşteri ilişkileriMüşteri şikayetleriTasarım
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!