Online alışverişlerde müşterilerinin duygularına hitap etme yolları

Satın alma kararlarında duyguların ne kadar etkisi olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu konu üzerine çok fazla düşünmeseniz bile duygularla alışveriş alışkanlıkları arasında oldukça güçlü bir bağ olduğunun farkındasınızdır. Sevgililer Günü’nde, Anneler Günü’nde ve diğer birçok özel günde geleneksel mağazalarda olduğu gibi online dünyada da müşterileri satın almaya teşvik eden çok sayıda mesaja yer veriliyor. İşte bunun başlıca nedenleri arasında potansiyel müşterilerin duygularına seslenerek onları alışverişe yönlendirmek yer alıyor.

E-ticaret sitelerinin satışa sunulan ürünlerin tanımları ve fotoğrafları kadar kullanıcılarla etkileşime geçebilecek bir duygu yoğunluğu da taşımasında fayda var. Çünkü hedef kitlenin beklenen davranışı gerçekleştirmesinde duygularını harekete geçirecek mesajlara yer vermeniz oldukça büyük rol oynuyor. Bu nedenle içeriklerinizin ve e-ticaret sitenizin genel tasarımının kullanıcılarla etkileşime geçebilecek düzeyde olması önem taşıyor. Dolayısıyla kullanıcılarınızın dilini konuşmalı ve kalplerine dokunacak ögelerle e-ticaret sitenizi zenginleştirmelisiniz.

Peki müşterilerinizin duygularını nasıl harekete geçirebilir ve onları satın almaya nasıl yönlendirebilirsiniz? İşte e-ticarette kullanıcılarda istenen duyguyu yaratma ipuçları…

1) Psikolojik teşvik

Çoğu kişi farkında olmasa bile duyguları doğrultusunda yaşamını sürdürüyor. Kızgın olduğunda ya da sevindiğinde alışveriş yapma ihtiyacı hissedenler olduğu gibi üzüntüsünü yine alışveriş yaparak atlatmak isteyenler de olabiliyor. Buna rağmen çoğu marka müşterileriyle arasında duygusal bir bağ kurabilme fırsatını ıskalıyor. Firmalar, kullanıcıların hislerini anlamak ve satın alma davranışını tetikleyen durumları algılayarak buna göre hareket etmek yerine ürün ve hizmetlerin fiziksel faydalarına yoğunlaşabiliyor.

Oysa ki kullanıcılar, pozitif mesajlara karşı pozitif tepkiler, negatif mesajlara karşı da olumsuz tepkiler verme eğilimi gösteriyor. Buna göre e-ticaret sitenizde kullanıcıların mutluluk veya eğlence gibi olumlu kavramlarla ilişkilendirebileceği ögelere yer vermeniz, onların kampanya ve tekliflerinize olumlu karşılık vermelerini kolaylaştırabilir. Tam aksine onlarda üzüntü veya stres yaratabilecek ögelere yer vermeniz ise müşteri kayıpları yaşamanıza bile yol açabilir.

2) Deneyimler

Günlük hayatın akışı içinde çoğu şey unutuluyor veya göz ardı ediliyor, ancak belli zamanlarda yaşanan geçmiş deneyimler asla unutulmuyor. Hemen hemen tüm kullanıcıların yaşamış olabileceği deneyimler ile içerikleri ilişkilendirmek ise satın alma kararlarında oldukça yardımcı olmanızı sağlayabilir. Örnek vermek gerekirse, evlilik veya bebek sahibi olma düşüncesinin yarattığı “yeni bir hayata başlama” hissini kullanıcılarınızda uyandırabildiğiniz zaman bu duyguyu yaşatacak ürünü satabilmeniz de çok daha kolay olabilir. Çoğu zaman mutluluk hissiyle ilişkilendirilen çikolatanın dayanılamaz bir etkisinin olması da yine geçmiş deneyimlerle bağ kurabilen pazarlama çalışmalarıyla mümkün olabiliyor.

3) Görsel etki

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre B2B pazarlamada video içerikler yüzde 54, infografikler ise yüzde 52 daha etkili oluyor. Zaman geçtikçe görsel ögelerin önemi daha da anlaşılıyor. Özellikle de insan beyninin görsel içerikleri daha kolay hatırlayabildiği gerçeği göz önüne alındığında e-ticaret sitenizde kullandığınız görselleri özenli bir şekilde kurgulamanızın önemi de ortaya çıkıyor.

İyi bir görsel öge, kullanıcılarda genelde istenilen her etkiyi yaratabilir. Seçilen görsel müşterilerinizi itebileceği gibi onlarda mutluluk hormonu bile salgılanmasına yol açabilir. Ayrıca görselin yanı sıra yazı karakterlerinin nasıl kullanıldığına dikkat etmekte de fayda var. Yazı ve görsel uyumunu yakalayan e-ticaret siteleri, kullanıcıların duygularını harekete geçirerek satın almaları da tetikleyebilir.

4) Aidiyet

İnsan olmanın temelinde sosyal bir gruba ait olma hissi yatıyor. Bu duygu çoğu zaman kullanıcıları toplumda çoğunlukla tercih edilen ürün ve hizmetlerden faydalanarak toplumun geri kalanıyla uyumlu olmaya itiyor. Bu nedenle pazarlama stratejilerinin başarıya ulaşmasında kullanıcı eğilimlerini anlamlandırabilmek oldukça büyük rol oynuyor. Aynı nedenden dolayı birçok kişi kullanıcı yorumlarını önemsiyor ve hatta fikir önderleri olarak blogger’ları gördükleri için satın alma kararlarını bu kişilerin tercihlerine göre şekillendirebiliyor. E-ticaret sitenizde siz de görsel ve call to action kullanımlarında müşterilerinizin diğer herkes gibi baharda alışveriş yaparak yenilenebileceğini ya da özel günlerde diğer herkesin yaptığı gibi hediye alarak sevdiklerini sevindirebileceğini vurgulayabilirsiniz.

E-ticarette potansiyel müşterileri etki altına alabilmek için belli bir çaba göstermek gerekiyor. Ancak öncelikle kullanıcıların beklentilerini karşılayabilecek bir e-ticaret sitesine sahip olmanızda fayda var. Siz de kazancınızı artırmanızı sağlayabilecek bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız, IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)