Tüketiciler teslimat için ne kadar bekler?

E-ticaret pazarlarında yapılan son araştırmalara göre şirketler arasında rekabet gücünü artırmanın yolu olarak gönderim ve teslimat seçenekleri ilk sıralarda yer alıyor. E-ticaret şirketlerinin müşteri sayısını artırmak için gönderim kalitesine dikkat etmesi, ürünü zamanında ve hasarsız teslim etmesi ile müşteriye ek teslimat seçenekleri sunmaları önem kazanıyor.

Ülkemizde e-ticaret yaygınlaşmaya başladığı ilk zamanlarda özellikle yurt dışından alınan bir ürün 4 ila 6 haftada elimize geçebiliyordu. Oysa bugün birkaç günde teslimat yapılabiliyor. Müşteriler, e-ticaretin iyiden iyiye yaygınlaşmasından sonra ertesi gün veya aynı gün teslimat talep etmeye başladı. “Bayiye gel al” ile “istenilen gün ve saatte teslimat” seçenekleri sıklıkla tercih ediliyor.
E-ticaret devi Amazon da kullanıcılarının istekleri doğrultusunda, Amerika’da siparişten bir saat sonra eve teslimat uygulamasını başlattı. Ek ücret karşılığında bir saat içinde eve teslimat uygulamasının Türkiye’de yakın zamanda başlayabileceği öngörülüyor. Ancak küçük kargolar için kurye ile 2 saat içinde teslimat garantisi veren e-ticaret şirketlerinin mevcut durumda öne çıkabileceğini tahmin etmek zor değil.

Yurt dışında giderek müşteri odaklı düşünmeye başlayan bu şirketlerin yanı sıra ülkemizde de sayılarının artması bekleniyor. Çünkü e-ticaret müşterilerinin beklentileri bu yönde değişiklik gösteriyor. Yoğun rekabet ortamında fark yaratmak isteyen e-ticaret şirketlerinin kullanıcı davranışlarını gözlemleyerek buna göre hareket etmesi de dolayısıyla önem kazanıyor. Peki e-ticaret müşterileri teslimat için ne kadar beklemeyi göze alıyor ve şirketler öne çıkabilmek için ne gibi uygulamalara başvurabilir?

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Müşteriler beklemek istemiyor

A.T. Kearny danışmanlık şirketinin Kuzey Amerika’da acil olmayan alımlar için e-ticaret müşterileri üzerinde yaptığı araştırmaya göre, müşterilerin neredeyse dörtte biri (yüzde 24), teslimat için 3 günün kabul edilebilir bir zaman dilimi olduğunu belirtiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 9’u 4 gün de teslimat için bekleyebileceklerini, yüzde 16’sı ise 5 güne kadar beklemenin bir zararı olmayacağını düşünüyor. Katılımcıların yüzde 12’si teslimat için 1 gün, yüzde 19’u 2 gün, yüzde 7’si 6 gün ve üstünde bekleyebileceğini ifade ediyor. Çıkan verilere göre müşterilerinizi teslimat sürecinde çok fazla bekletmemenizde fayda olduğu gün yüzüne çıkıyor.

Ücretsiz teslimat bir çıkış yolu olabilir

Müşterilerin bir kısmı, ücretsiz olduğu durumda teslimat için daha uzun süre beklemeyi göze alabiliyor. Ancak bu, müşterinin o an için hızlı teslim ek ücretini ödemeye istekli olup olmadığına göre değişiyor. Eğer kullanıcıların aynı gün teslimat beklentisini henüz karşılayabilecek bir durumda değilseniz ücretsiz teslimat seçeneğini de düşünebilirsiniz.

UPS’in ABD’de yaptığı araştırmaya göre, müşterilerin alışveriş yapacağı e-ticaret şirketine karar verme sürecinde teslimat süresinin oldukça önemli olduğu ortaya çıktı. Araştırmada ürün seçenekleri, ürün bilgileri ve şirket itibarından sonra hızlı teslimat, alışveriş için tercih sebebi olarak 4.sırada geliyor. Ücretsiz teslimat seçeneği ise alışveriş yapmada en önemli faktörlerin başında geliyor.

Beklentileri karşılamak önemli

Kasaptan et, manavdan sebze-meyve, çiçekçiden çiçek ve fırından ekmek gibi hızlı tüketim mallarının satın alınması söz konusu olduğunda hızlı teslimat oldukça kritik hale geliyor. Ürünlerin bozulma süreci göz önüne alındığında aynı gün veya istenildiği saatte teslimat yapılamadığı durumlarda müşteri kayıpları bile ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle satışa sunulan ürünlerin durumuna göre ideal bir teslimat vaadiyle yola çıkmak oldukça akılcı bir çözüm olabilir. Böylece fark yaratmak için beklentileri tamamen yıkmak gibi bir sonuçla karşılaşmanın da önüne geçilebilir.

Müşteri beklentilerini karşılayabilmede teslimat seçenekleri ve süresinin oldukça önemli bir yeri bulunuyor. Ancak e-ticaret mağazanızın da müşteri beklentilerini karşılayacak donanıma sahip olması önem taşıyor. Müşteri memnuniyetini ve kazancınızı artırmanızı sağlayabilecek bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız, hemen şimdi IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)