E-ticaret işletmecileri için Instagram hikayeleri rehberi

Facebook tarafından satın alınan Instagram‘ın kullanıcılarına son olarak sunduğu “Stories (Hikayeler)” özelliği, herhangi bir fotoğraf veya video paylaşımınının 24 saat sonunda silinmesi temeline dayanıyor. Popüler sosyal paylaşım ağı Snapchat’le benzerlik gösteren bu özelliğe “anlık paylaşımlar” adını vermek de mümkün.

E-ticaret işletmelerinin takipçileriyle anlarını paylaşması fikri de takipçileriyle çok daha sıcak bir iletişim kurma imkanı sunabilir. Peki aktif Instagram kullanıcıları için oldukça kolay bir kullanıma sahip olan hikayeler özelliği, e-ticaret firmaları için hangi fırsatları doğuruyor?

Instagram hikayesi nasıl oluşturuluyor?

Instagram uygulaması açılınca sol üstte beliren “+” işaretine dokunarak hikayenin kaydedilmesi aşamasına geçilebiliyor. Klasik Instagram paylaşımlarında olduğu gibi fotoğraf ya da video paylaşılabilen hikayelerin üzerine sağ üstteki “Aa” simgesi aracılığıyla not yazmak da mümkün olabiliyor. Oluşturulan bu hikayeler, 24 saat sonra otomatik olarak siliniyor. Hikayeler özelliğiyle oluşturulabilen videoların süresi ise 10 saniye ile sınırlı. Fakat bir hikayeyi 10 saniyelik video bölümleri olarak yayınlayabilmek mümkün.

Peki e-ticaret firmaları Instagram hikayeler özelliğini nasıl kullanmalı?

Instagram hikayeleri yaratarak özel teklifler sunun

E-ticaret işletmenizin kullanıcılarına yönelik özel tekliflerinizi Instagram hikayeleri özelliği ile iletebilirsiniz. Örneğin, hikayenizi görüntüleyenleri bir bağlantıya yönlendirerek Instagram’a özel kampanyalarınızı duyurabilirsiniz. 24 saat sonra bitecek bir indirim kodu yayınlamak bu noktada işlevsel bir çözüm olabilir.

Instagram hikayelerindeki zaman sınırlaması, e-ticaret sitenizin kullanıcılarında bir aciliyet duygusu yaratacağı için satın alma potansiyelini tetikleyen bir unsur olarak karşımıza çıkabiliyor. Dolayısıyla hikayelerde yayınlayacağınız özel teklifler ve indirimler, kullanıcılarınızın daha çok ilgisini çekebilir.

Instagram hikayelerine takipçilerin mesajla katılabilme özelliği, e-ticaret firmalarının kullanımına farklı bir kolaylık getiriyor. Örneğin, hikaye yaratarak sunduğunuz özel tekliften yararlanabilmeleri için kullanıcılardan mesaj yazmalarını isteyebilirsiniz. Sadece yayınladığınız hikayeye mesajla geri dönüş yapan kullanıcılarınıza özel indirim teklifinizi sunabilirsiniz. Hikayelerdeki mesaj özelliğini kullanmak, takipçilerinizle e-ticaret siteniz arasındaki bağı güçlendirebileceği gibi markanızın imajına da olumlu katkıda bulunabilir.

Ürünlerinizle ilgili anları paylaşın

E-ticaret sitenizde yakında yer alacak bir ürünün görüntüsünü ya da videosunu paylaşmanız, takipçilerinizin ürünün satışa çıkacağı anı sabırsızlıkla beklemelerine ön ayak olabilir.

Sahne arkası her zaman merak uyandırır

Instagram hikayeleri her ne kadar 24 saat sonra silinse de yarattığı etkinin kalıcı olduğu unutulmamalı. Dolayısıyla işinizle ilgili gerçek anlardan paylaşımlar yapmak takipçilerinizde satın alma motivasyonunu büyük oranda tetikleyecektir. Firmanızın çalışmalarından kesitler sunmak da e-ticaret sitenizi tercih edenlerle aranızda güven bağı kurmayı kolaylaştırabilir. Sahne arkasında olan bitenlere dair pozitif paylaşımlara dozunda yer vermekle hikayelerinizi etkin kılabilirsiniz.

Aylık 500 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı olan Instagram’ın gücünün farkında olan e-ticaret firmaları, yaratıcı hikayeler ile bu platformu etkin bir pazarlama aracı olarak kullanıyor. Bu değerli platformun hikayeler özelliğini ilk fark eden firmalar ise rakiplerinden bir adım öne kolaylıkla geçebiliyor. Siz de Instagram’da yer alarak bu platformu bir pazarlama aracı olarak değerlendirebilirsiniz. Elbette bunun öncesinde e-ticaret mağazanızın müşteri beklentilerine uygun olduğundan emin olmanızda fayda var. Online kullanıcıların ihtiyaçlarına yanıt veren bir online mağaza için hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo paketini inceleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)