DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret işletmecileri için Instagram hikayeleri rehberi

E-ticaret işletmecileri için Instagram hikayeleri rehberi

Facebook tarafından satın alınan Instagram‘ın kullanıcılarına son olarak sunduğu “Stories (Hikayeler)” özelliği, herhangi bir fotoğraf veya video paylaşımınının 24 saat sonunda silinmesi temeline dayanıyor. Popüler sosyal paylaşım ağı Snapchat’le benzerlik gösteren bu özelliğe “anlık paylaşımlar” adını vermek de mümkün.

E-ticaret işletmelerinin takipçileriyle anlarını paylaşması fikri de takipçileriyle çok daha sıcak bir iletişim kurma imkanı sunabilir. Peki aktif Instagram kullanıcıları için oldukça kolay bir kullanıma sahip olan hikayeler özelliği, e-ticaret firmaları için hangi fırsatları doğuruyor?

Instagram hikayesi nasıl oluşturuluyor?

Instagram uygulaması açılınca sol üstte beliren “+” işaretine dokunarak hikayenin kaydedilmesi aşamasına geçilebiliyor. Klasik Instagram paylaşımlarında olduğu gibi fotoğraf ya da video paylaşılabilen hikayelerin üzerine sağ üstteki “Aa” simgesi aracılığıyla not yazmak da mümkün olabiliyor. Oluşturulan bu hikayeler, 24 saat sonra otomatik olarak siliniyor. Hikayeler özelliğiyle oluşturulabilen videoların süresi ise 10 saniye ile sınırlı. Fakat bir hikayeyi 10 saniyelik video bölümleri olarak yayınlayabilmek mümkün.

Peki e-ticaret firmaları Instagram hikayeler özelliğini nasıl kullanmalı?

Instagram hikayeleri yaratarak özel teklifler sunun

E-ticaret işletmenizin kullanıcılarına yönelik özel tekliflerinizi Instagram hikayeleri özelliği ile iletebilirsiniz. Örneğin, hikayenizi görüntüleyenleri bir bağlantıya yönlendirerek Instagram’a özel kampanyalarınızı duyurabilirsiniz. 24 saat sonra bitecek bir indirim kodu yayınlamak bu noktada işlevsel bir çözüm olabilir.

Instagram hikayelerindeki zaman sınırlaması, e-ticaret sitenizin kullanıcılarında bir aciliyet duygusu yaratacağı için satın alma potansiyelini tetikleyen bir unsur olarak karşımıza çıkabiliyor. Dolayısıyla hikayelerde yayınlayacağınız özel teklifler ve indirimler, kullanıcılarınızın daha çok ilgisini çekebilir.

Instagram hikayelerine takipçilerin mesajla katılabilme özelliği, e-ticaret firmalarının kullanımına farklı bir kolaylık getiriyor. Örneğin, hikaye yaratarak sunduğunuz özel tekliften yararlanabilmeleri için kullanıcılardan mesaj yazmalarını isteyebilirsiniz. Sadece yayınladığınız hikayeye mesajla geri dönüş yapan kullanıcılarınıza özel indirim teklifinizi sunabilirsiniz. Hikayelerdeki mesaj özelliğini kullanmak, takipçilerinizle e-ticaret siteniz arasındaki bağı güçlendirebileceği gibi markanızın imajına da olumlu katkıda bulunabilir.

Ürünlerinizle ilgili anları paylaşın

E-ticaret sitenizde yakında yer alacak bir ürünün görüntüsünü ya da videosunu paylaşmanız, takipçilerinizin ürünün satışa çıkacağı anı sabırsızlıkla beklemelerine ön ayak olabilir.

Sahne arkası her zaman merak uyandırır

Instagram hikayeleri her ne kadar 24 saat sonra silinse de yarattığı etkinin kalıcı olduğu unutulmamalı. Dolayısıyla işinizle ilgili gerçek anlardan paylaşımlar yapmak takipçilerinizde satın alma motivasyonunu büyük oranda tetikleyecektir. Firmanızın çalışmalarından kesitler sunmak da e-ticaret sitenizi tercih edenlerle aranızda güven bağı kurmayı kolaylaştırabilir. Sahne arkasında olan bitenlere dair pozitif paylaşımlara dozunda yer vermekle hikayelerinizi etkin kılabilirsiniz.

Aylık 500 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı olan Instagram’ın gücünün farkında olan e-ticaret firmaları, yaratıcı hikayeler ile bu platformu etkin bir pazarlama aracı olarak kullanıyor. Bu değerli platformun hikayeler özelliğini ilk fark eden firmalar ise rakiplerinden bir adım öne kolaylıkla geçebiliyor. Siz de Instagram’da yer alarak bu platformu bir pazarlama aracı olarak değerlendirebilirsiniz. Elbette bunun öncesinde e-ticaret mağazanızın müşteri beklentilerine uygun olduğundan emin olmanızda fayda var. Online kullanıcıların ihtiyaçlarına yanıt veren bir online mağaza için hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo paketini inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret firmasıe-ticaret müşterisi- e-ticaret mağazasıFacebookgörsel paylaşım sitesiindirimInstagramInstagram kullanıcılarıInstagram Storiesonline mağazasatışları artırmakSnapchatürün tanıtımıvideo paylaşımı
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!