DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret işinizin sosyal medya paylaşımlarını mayıs ayı için nasıl düzenleyebilirsiniz?

E-ticaret işinizin sosyal medya paylaşımlarını mayıs ayı için nasıl düzenleyebilirsiniz?

Sosyal medya mecraları dijital pazarlamanın nabzını tutmaya, satış ve karlılıkları etkilemeye ve markalara değer kazandırmaya devam ediyor. İnternet kullanıcılarının önemli bir kısmı için vazgeçilmez olan ve sıklıkla kontrol edilen bu kanallar, bu sayede bulunulan platforma göre çeşitli stratejilerle hedef kitleye ulaşmayı ve markaların keşfedilmesini mümkün hale getiriyor. Bu nedenle en büyük markalardan en küçük yerel işletmelere kadar hemen tüm girişimler sosyal medyada mutlaka yer almak, hedef kitlelerinin yoğunlukla bulunduğu kanallarda aktif olmak için pek çok çalışmalar yapıyor. Ancak, kuşkusuz ki sosyal medya için içerik hazırlamak, her zaman tüm markalar için o kadar da kolay olmayabiliyor.

Büyük markalar sosyal medya için profesyonel ekipler ve içerik ajanslarıyla çalışmayı tercih ederken, küçük işletmelerse bu anlamda buna bütçe ayırmakta zorlanabiliyor; sosyal medya yönetimini içerde çözmeye gayret ediyor. Ne var ki dile hakim olmak ve ilgi çekici içerikler hazırlamak, özellikle de içerisinde bulunulan aya ve özel günlere yönelik görsel içerik açısından etkin çözümler üretilemeyebiliyor.

Bu noktada, eğer siz de bir KOBİ ya da yeni bir girişim olarak sosyal medya kanallarındaki profillerinizde henüz profesyonel destek alamayacaksanız, bazı ipuçlarından yararlanarak bu süreci başarıyla tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz, içerisinde bulunduğumuz mayıs ayından başlayalım ve bu ay markanız için sosyal medyada nasıl içerikler oluşturabileceğinize birlikte göz atalım…

Takviminizde belirli gün ve haftaları işaretleyerek başlayın

Sosyal medyada en fazla etkileşim alan paylaşımların bir kısmını belirli gün ve haftalara yönelik olanlar oluşturuyor. Bayramlar ve özel günlere yönelik görsel tasarımlar, fotoğraf ve video paylaşımları, kullanıcıların oldukça dikkatini çekiyor.

Mayıs ayı içerisinde de bu tarihleri dikkate alarak, dilerseniz stok görseller ya da grafik tasarım programları yardımıyla siz de görsel paylaşımlar hazırlayabilir ya da eğer imkanınız varsa bu günlere özel videolar kurgulayabilirsiniz. Örneğin, Anneler Günü, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Dünya Sigarayı Bırakma Günü ve benzeri pek çok belirli gün ve hafta için bu tür çalışmalar yapabilir, takipçilerinizin bayramlarını kutlayabilir ya da bu özel günlere yönelik mesajlarınızı iletebilirsiniz.

Bununla birlikte, eğer bu özel tarihler, marka ve ürünlerinizle örtüşüyorsa, bu dönemleri satış ve pazarlamaya da uyarlayabilirsiniz. Örneğin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için gençlere yönelik moda ve tekstil ürünlerinizi ön plana çıkarabilir; bu dönemde indirimler, kupon kodları ve belirli bir fiyat üzerindeki alışverişler için ücretsiz ürün ve hizmetler sunabilirsiniz. Bunlar için de dilerseniz kendi tasarladığınız görselleri kullanabilir ya da ürün sayfalarına ve kategorilere dair bağlantı paylaşabilirsiniz.

Bahar coşkusunu paylaşımlarınıza yansıtın

Mayıs, bahar mevsiminin son ayı. Ancak, baharın uyanışı, tazeliği ve coşkusundan markalar hala vazgeçmiş değil. Bu nedenle hem fiziksel mağazalarının vitrinlerinde hem de dijital ortamlardaki tanıtım ve kampanyalarında baharın bu özellikleri ön plana çıkarılmaya devam ediyor.

Siz de özellikle hafta sonu paylaşımlarınızda bu coşkuyu yansıtabilir, baharın enerjisini vurgulayabileceğiniz ürünlerinize bağlantı vererek kullanıcıların ilgisini ürünlere yönlendirebilirsiniz. Bununla birlikte yine kaliteli görsel içeriklerden yararlanarak, mutlu hafta sonları dilerken, hafta sonu aktiviteleri için sektörünüzün içerisinde yer almasa bile önerilerde bulunabilirsiniz. Bu sayede, takipçilerinize yalnızca ticari paylaşımlar yapmadığınızı gösterebilir, markanızla takipçileriniz arasında olumlu bir ilişki kurabilirsiniz.

Yaza hazırlık ve markanızın yeni dönemiyle ilgili bilgiler paylaşın

Mayısın ardından haziran ayı itibarıyla yaz başlıyor. Dolayısıyla, yaza hazırlık için mayıs en ideal ay olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle, mayıstan başlayarak takipçilerinize yaz için son hazırlıkları yapabileceklerine yönelik geri sayım mesajı verebilir, aynı zamanda yeni dönemde markanızın müşterilerini hangi kampanya ve ürünlerin beklediğini belirten paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Takipçilerinizin ilgisini bu sayede her paylaşımda taze tutabilir, paylaşımlarınızın merakla beklenmesini sağlayabilirsiniz.

E-ticaret dünyasında hem kullanıcılar hem girişimciler için her ay sürprizlerle dolu. Siz, markanızı bekleyen son trendler ve e-ticaret dünyasındaki tüm teknolojik yenilikler için IdeaSoft’a başvurabilirsiniz. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleriyle markanızı sektördeki en ciddi rakiplerden biri haline getirebilecek altyapılar sunuyor. Hemen ücretsiz demo hesabınızla IdeaSoft ayrıcalıklarını deneyimleyebilir, bir an önce dijital pazarlama dünyasına ilk adımı atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: PazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!