DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret işinizin basında yer alması için 3 önemli strateji

E-ticaret işinizin basında yer alması için 3 önemli strateji

Çoğu e-ticaret şirketi için halkla ilişkiler süreklilik gerektiren, gelişen ve gittikçe büyüyen bir çalışma alanı. Eğer düzenli olarak büyük bir lansman organize etmeniz gerekmiyorsa, başlangıç için halkla ilişkiler adına yalnızca medya ve ilgili gazetecilerle ilişki kurmanız yeterli olabiliyor.

E-ticaret işinizin basında yer alması, umut ettiğiniz fakat başarılması kolay olmayan bir süreci kapsıyor. Yani çoğu şirket gibi siz de rakiplerinizi basından izliyor ama kendi e-ticaret şirketiniz için aynı şeyi nasıl başarabileceğinizin sihirli formülünü bulamıyor olabilirsiniz.

İşte bu nedenle IdeaSoft, e-ticaret şirketinizin basında hedeflediğiniz ölçüde yer alabilmesi için izleyebileceğiniz 3 önemli stratejiyi sunuyor.

1. Etkinlik düzenleme

Gazeteciler dahil, herkes ücretsiz ikramlardan hoşlanır. Bir mağaza açılışı, yeni bir ürün zincirinin lansmanı vb. gibi durumlarda, birkaç yerel gazetecinin katıldığı küçük bütçeli bir etkinlik bile, büyük bir yatırım getirisiyle sonuçlanabilir.

Düzenleyeceğiniz etkinlik, büyük bir organizasyon olmak zorunda değil. Fakat etkinliğin, halka kapalı olması ve gazeteciler geldiğinde onları karşılamaya, gezdirmeye, onlara tanıtım yapmaya; yani onların tüm ihtiyaçlarını karşılamaya elverişli olması önemli.

Gazetecinin yeterince bol vakti varsa olumlu bir eleştiri yazması, gelecekteki toplantılarınıza ve etkinliklerinize katılması daha muhtemel oluyor. Ayrıca mutlaka, içerisinde profesyonel fotoğrafların olduğu, etkinlikle ilgili ‘basın kitleri’ hazırlayıp, gazetecilere sunmanızda fayda var.

Etkinliğiniz bir “lansman” ise, yeni ürün veya ürünlerinizi estetik bir şekilde sergilemeniz; ürün örneklerini, insanların ürüne dokunabilmesi, ürünü hissedebilmesi ve denemesi için davetlilerinize sunmanız önemli.

Ayrıca, düzenlediğiniz etkinlikle ilgili 5n1k (kim, ne, nerede, ne zaman, nasıl ve neden?) cevaplarının yer aldığı basın bültenleri hazırlayabilir; ardından onları yerel ve sektörel yayınların ilgili bölümlerine gönderebilirsiniz.

2. Özel haber teklifi

Herkes gibi gazeteciler de kendi egolarının okşanmasından hoşlanır. E-ticaret işinizle ilgili bir içeriğin, büyük gazetelerden birisinde yayımlanması için bir ‘yazı dizisine’ dönüşmesini istiyorsanız “özel haber teklifi” sunmak, belki de tercih etmeniz gereken en iyi yol olabilir.

Yalnız, özel teklif sunduğunuz bazı gazetecilerin teklifinizi reddetme haklarının olduğunu hatırlatalım. Ve özel teklif, haberin aynı zamanda başka bir yayın organında yer alma ihtimalini de ortadan kaldırır. Yani bu stratejiyi izlemeden önce kararınızın getirilerini ve götüreceklerini iyi değerlendirmenizde fayda var.

3. Haberi kendi aklınızda tasarlama

Bir gazeteciyle etkileşim kurmadan önce, kendi haberinizi aklınızda formüle etmeniz ve hikayenizin haber değeri taşıyan içeriğinin iletişimini nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Örneğin makalenin çerçevesini ortaya koymaya çalışabilir, haberin başlığını düşünebilirsiniz.

Eğer bir gazeteciye hikayenizi satıyorsanız ondan, size parlak fikirlerle gelmesini beklememeniz gerekiyor. Gazeteciler çok meşgul insanlar oldukları için, onları içerik konusunda ne kadar çok beslerseniz sonuç da o kadar olumlu olacaktır.

E-ticaret sitenizin basında yer alması işlerinizi büyütmeniz için önemli bir fırsat. Fakat başarınızın sınırının kullandığınız e-ticaret altyapısının becerileri ile sınırlı olduğunu da unutamamak gerekiyor. Eğer siz de daima büyümeyi hedefleyen ve karlı bir e-ticaret işi kurmak istiyorsanız IdeaSoft’un en son teknoloji ve üst düzey güvenlik ile geliştirilmiş akıllı e-ticaret paketlerine güvenebilirsiniz. Demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft’un farkını 15 gün boyunca hiç bir ücret ödemeden kendiniz görün…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!